Pri cestovaní buď obozretný: Toto sú turistické pasce a podvody, na ktoré si daj pozor!

... Ak nechceš byť jedným z okradnutých turistov, je dobré, ak sa vyvaruješ niektorým veciam (Zdroj: Freepik/freepik)

#Turisti sú obľúbeným objektom zlodejov. Je to najmä preto, lebo sú v novom prostredí, nie sú oboznámení s miestnymi zvyklosťami, nemajú dostatočnú ostražitosť… Ak nechceš byť jedným z okradnutých turistov, je dobré, ak sa vyvaruješ niektorým veciam. Miestni totiž s obľubou pripravujú pre turistov rôzne pascepodvody, ktoré ti môžu spôsobiť počas dovolenky kopec nepríjemností.

Všetko to začína už v taxíku

Pozor už aj pri presune z letiska na hotel. Nefunkčný alebo zrýchlený taxameter je známkou podvodníka, ktorý si na konci jazdy vypýta omnoho vyššiu sumu, než ti na začiatku povedal. Ak nezaplatíš, bude sa ti vyhrážať.

Vždy sa preto na cene fixne dohodni už pred cestou, a vyžaduj doklad. Je tiež fajn, ak používaš celosvetové aplikácie na prepravu, ktoré ťa určitým spôsobom chránia.

Falošná polícia

V mnohých krajinách sa turisti stretajú s človekom, ktorý sa tvári ako policajt. Príde za tebou, chce ti skontrolovať peňaženku, údajne kvôli falošným peniazom, ktoré by mohli byť v obehu.

Akonáhle mu však dáš do rúk svoju peňaženku, zdrhne bez stopy. Falošných policajtov od tých pravých rozoznáš jednoducho – skutočný policajt si od teba nikdy celú peňaženku pýtať nebude.

Peňažné zmenárne

V turistických centrách je to bežné, že natrafíš na zmenáreň s prirážkou. Je to síce nefér, ale ak je na viditeľnom mieste uvedený kurz, je to v poriadku. Daj si pozor na turistické zmenárne, ktoré lákajú na slogan „0% commission“ (teda bez poplatku).

Až po detailnom prieskume zistíš, že prevod si mal síce bezplatne, no kurz bol šialene vysoký. S reklamáciou neobstojíš. Obchodníci sa spoliehajú na nepozornosť turistov.

Fotka, prosím?

Ak chceš, aby ťa niekto odfotil samého alebo s partnerom na pláži, buď tiež veľmi ostražitý. Ak ti možnosť odfotenia ponúkne náhodný človek sám, odmietni. Kým by si mu pózoval, zdrhol by aj s tvojím mobilom či foťákom preč.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Viaceré letiská po svete sa zhodujú v tejto veci: Chystá sa zrušenie limitu 100 ml tekutín v príručnej batožine?

Ak už teda potrebuješ fotografickú asistenciu cudzích ľudí, zameraj sa na oslovenie rodín s deťmi alebo skupinky, nikdy neoslovuj jednotlivcov.

Pofidérne zbierky

Či už stretneš zanedbané malé deti, ktoré žobrú od turistov peniaze, alebo ti popod nos niekto pchá pokladničku na zbierku pre charitu, maj sa na pozore. Nikdy nevieš, kam tvoj finančný dar poputuje. V prípade žobrajúcich detí im radšej venuj jedlo, vodu alebo sladkosť.

Ak sa rozhodneš prispieť finančne do pokladničky, over si, či ide o oficiálnu zbierku (tie oficiálne majú so sebou zvyčajne nejaké povolenia, a pokladnička býva zapečatená).

Free Wi-Fi

Ideálna pôda pre hackerov, ktorí dokážu zneužiť tvoje osobné údaje, a spôsobiť ti problémy. Investuj radšej o pár eur viac na internet v mobile, a nedaj príležitosť hackerom na to, aby ti znepríjemnili dovolenku.

Ak už Wi-Fi využívaš, pripájaj sa len na bezpečné siete (napríklad v hoteli či v reštaurácií, kde ti personál poskytne prístup). Free Wi-Fi (nech to znie akokoľvek lákavo) by mala byť pre teba veľkým no-go!

Pouličný predajca

Hodinky, šperky, okuliare, uteráky, šaty,… Sortiment predajcov je nekonečný. Ide však o predmety pofidérnej kvality, ktoré sú šialene predražené. Doklad o kúpe nedostaneš… Tiež si daj pozor na výdavok- niektorí predajcovia sa spoliehajú na nevedomosť turistov, ktorí si v cudzej mene menší výdavok nevšimnú.

Vreckári, ktorí ťa varujú pred vreckármi

Ak si niekedy bol v destinácií plnej turistov, určite si sa stretol s osobou, ktorá uprostred frekventovaného miesta varovala ostatných pred vreckovými zlodejmi. Už tu si daj pozor! Ľudia si v takomto prípade intuitívne siahnu do vreciek, pričom zlodejovi ukážu, kde cennosti skrývajú. Určite to teda nerob, pretože zlodej neskôr do teba na ulici „náhodou“ narazí alebo ťa obleje nápojom, aby ťa mohol čistiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Neplánuj a rob spontánne rozhodnutia: Tipy ako ušetriť pri výbere dovolenky na poslednú chvíľu!

Celé toto divadlo ponúkne príležitosť jeho komplicovi, ktorý ťa zatiaľ šikovne okradne o peňaženku alebo celú batožinu.

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame