Strach z lietania: 8 tipov, ktoré ti pomôžu zbaviť sa úzkosti a nepríjemných pocitov

Nechceš predsa dovoliť strachu, aby ti znemožnil spoznávať svet! (Zdroj: Freepik/ksandrphoto)

#Približne tretina obyvateľstva trpí fóbiou z lietania. Ak sa zaraďuješ medzi nich, môžeš tak za život prísť o mnohé zážitky. Prekonaj svoj strach, veď lietanie nie je nič zlé! Mimochodom, lietadlo sa považuje za najbezpečnejší dopravný prostriedok na svete.

Pomenujme si to!

Ak máš strach z lietania, pravdepodobne trpíš aviofóbiou (panickým strachom z lietania). Prejavuje sa to stresom, nechutenstvom alebo nočnými morami. Väčšinou sa u ľudí vyskytne po predošlej zlej skúsenosti. Spájať sa ti však môže aj s nepríjemnými zážitkami, ktoré ti povedal niekto z rodiny alebo kamarátov.

Aviofóbia sa prejavuje najčastejšie u ľudí trpiacich klaustrofóbiou (so strachom z uzavretých priestorov) alebo s akrofóbiou (strachom z výšok).

Prečo je lietanie také bezpečné?

Let patrí k najobľúbenejším spôsobom prepravy na svete. Je jedným z najbezpečnejších spôsobov, a navyše aj skracuje trvanie cesty presunu. Každoročne sa realizuje niekoľko miliónov letov, ktorých sa zúčastní viac ako 700 miliónov pasažierov.

Štatistiky sú priaznivé, a v posledných rokoch sa (oproti minulosti) neustále zlepšujú. Zvyšuje sa tak frekvencia letov a aj celková bezpečnosť letu. Podľa štatistík je let bezpečnejší približne 25 tisíc krát než jazda autom.

Ako prekonať strach?

  1. Naštuduj si vopred čo najviac informácií o lietaní. Strach je často len skrytá nevedomosť. Zameraj sa najmä na čísla a fakty.
  2. Priprav sa na turbulencie. Je to pomerne častý jav, ktorý môže mierne znepríjemniť svoju cestu. Niečo také, ako keď ideš autom po nerovnej ceste. Zachovaj hlavne pokoj, pozoruj letušky. Keby išlo o niečo zásadné, asi by mali strach aj ony, no nie?
  3. Snaž sa počas letu čo najväčšiu časť prespať. Vyberaj si nočné lety, zaobstaraj si masku na oči a štuple do uší, prípadne využi slúchadlá a pusti si nejakú príjemnú hudbu, ktorá ťa dokáže vychillovať.
  4. Zvoľ si sedadlo čo najviac vpredu. V tejto časti lietadla je najmenej cítiť prípadné turbulencie. Ideálne je, ak máš miesto pri uličke, kde ten pocit neistoty z toho, že si tak vysoko nad zemou, dokážeš minimalizovať.
  5. Ak sa ti nedá zaspať, skús sa nejak zabaviť. Vhodnou voľbou je pozrieť si nejaký film, prečítať si knižku, ktorú tak dlho odkladáš, alebo môžeš lúštiť krížovky…
  6. Dbaj na pohodlné oblečenie. Vykašli sa na módne trendy, a obleč si niečo, čo ti je pohodlné. Ak budeš mať na sebe oblečenie, ktoré ťa tlačí či škriabe, bude sa ti cestovať horšie.
  7. Jedz a pi veci, ktoré ťa upokoja. Vhodnou voľbou sú polievky, čokoláda alebo bylinkové čaje či ovocie
  8. Zhlboka dýchaj! Správne dýchanie je jedna z techník na rýchle upokojenie. Pomaly sa nadýchni nosom do brucha, vydýchni ústami.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ťažké témy nemá rád nikto: Ako riešiť zložité témy jednoducho a ustáť to vo veľkom štýle?

Ak máš pocit, že by ti žiadny z vyššie uvedených bodov nepriniesol úľavu, nehanbi sa a poraď sa so svojim lekárom o vhodných medikamentoch. Nechceš predsa dovoliť strachu, aby ti znemožnil spoznávať svet!

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame