iPhone 14 sám privolal pomoc pri autonehode: Nová funkcia od Apple dokáže zachraňovať životy

pražský hasič zasahuje pri dopravnej nehode

Pri dopravnej nehode oceníš pomoc funkcie iPhone 14 (Zdroj: twitter.com/@Hasici Praha)

#Vyzerá to tak, že ak si majiteľ telefónu iPhone 14, môžeš sa cítiť o niečo bezpečnejšie ako iní. Platí to aspoň pri dopravnej nehode, o čom sa cez víkend presvedčili nielen jej účastníci, ale aj záchranné zložky mesta Praha. Čo sa stalo a akú úlohu v tom zohral telefón?

V Prahe pomoc pri autonehode privolal iPhone 14

Známym faktom je, že výhradne modely iPhone 14 a iPhone 14 Pro s najnovšou verziou systému iOS podporujú detekciu nehody. Tá je podľa Apple navrhnutá tak, aby automaticky detegovala vážne dopravné nehody alebo prípadné prevrátenia. Nová funkcia sa predviedla v sobotu 10. decembra okolo 16:00, po zrážke na Bubénskej ulici v časti Praha 7.

Pražský hasičský zbor zasahoval na základe funkcie detekcie nárazu. iPhone 14 automaticky uskutočnil hovor na tiesňovú linku 112, keďže po náraze ani jeden zo šoférov nevykonal hovor manuálne. V podobnej situácii je majiteľ vyzvaný na hlásenie iPhonu, ak nemá odozvu, telefón automaticky odošle hlásenie na tiesňovú linku sám.

Nahrávku zdieľali hasiči na svojom oficiálnom Twitter účte, kde si môžeš vypočuť ako znela a aké informácie obsahovala.

Našťastie, išlo len o ľahkú nehodu, ktorá sa obišla bez vážnych zranení. Funkcia detekcie nárazu je štandardne zapnutá stále, no je možné ju spustiť aj náhodne. To sa už stalo napríklad pri jazde na horskej dráhe alebo na lyžiach. Ale je skvelé vedieť, že telefón dokáže sám zalarmovať záchranné zložky, aby privolal pomoc a potenciálne zachránili životy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš byť zebra alebo žirafa? Sveter, ktorý oklame kamery na rozpoznanie tváre, pomôže zmeniť tvoju identitu!

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame