Výživový doplnok, ktorý rozdelil svet fitness: Aké benefity prináša kontroverzný kreatín?

Kreatín je obľúbený hlavne u športovcov.

Kreatín rozdelil svet fitness, no báť sa ho nemusíš. (Zdroj: freepik.com/senivpetro)

#Počul si o výživovom doplnku s názvom kreatín? Ide o látku, ktorá rozhádala mnoho odborníkov aj priaznivcov cvičenia. Prečo je to tak a je kreatín skutočne potrebný, keď sa venuješ cvičeniu? 

Čo je kreatín?  

V prvom rade je potrebné povedať, že kreatín nie je žiadna chémia, ale telu prirodzená látka. Zo stravy ho môžeš získať predovšetkým z červeného mäsa, no bohatý naňho je aj tuniak. Ak mäso neješ, hladina kreatínu v tvojom tele tak bude omnoho nižšia ako u človeka, ktorý ho má v jedálničku denne. Telo dospelého človeka obsahuje prirodzene asi 100 až 140 gramov kreatínu, ktorý je uložený najmä vo svaloch. 

Ako doplnok sa zväčša využíva na zlepšenie výkonu a využíva ho preto množstvo silových športovcov, ktorí chcú zlepšiť svoje maximálne výkony na jedno opakovanie. V celosvetovom meradle patrí medzi najúčinnejšie a najobľúbenejšie doplnky výživy a taktiež medzi najbezpečnejšie. Počas posledných rokov bola táto látka pod drobnohľadom odborníkov a podrobili ju obrovskému počtu klinických štúdií. Kreatín má podobnú štruktúru ako aminokyseliny, ktoré sú stavebnými kameňmi bielkovín. 

mäso tuniak
Najdôležitejším zdrojom kreatínu je tuniak (Zdroj: GettyImages)

Čo ti kreatín prinesie?

Existujú rôzne formy kreatínu, tou najznámejšou a najpreskúmanejšou je kreatín monohydrát. Využíva sa však aj kreatín etylester, kreatín hydrochlorid, pufrovaný kreatín, tekutý kreatín a aj chelát kreatínu a horčíka. Najbezpečnejší a najviac populárny medzi športovcami je prvý menovaný, čiže monohydrát. 

Doplnky obsahujúce kreatín v tvojich svaloch zvyšujú zásoby fosfokreatínu, ktorý pomáha pri tvorbe ATP – čiže zdroja energie u živých organizmov. To znie síce zložito, ale ide o jednoduchú mechaniku. Bunky v tvojich svaloch vďaka kreatínu produkujú viac energie a pri intenzívnom cvičení pomôžu napríklad zvládnuť väčšiu záťaž aj v záverečných opakovaniach. 

Dôležitý je pohyb 

To ale nie je všetko – pomôže aj pri budovaní svalovej hmoty. Jedným z faktorov je to, že viaže vo svaloch vodu, a teda zvyšuje ich objem. Dôležité však je, aby si počas užívania kreatívnu aktívne a pravidelne cvičil. Inými slovami, ak budeš suplementovať kreatín a nebudeš mať aktivitu, jeho hladina v tele sa ti síce v tele zvýši, ale budeš vyzerať ako obláčik alebo malá vianočka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Rebríček 30 najlepších psychologických filmov: Ktorý si pozrieš cez víkend?

Čo všetko teda zlepší? Silu, vytrvalosť svalov, šprint, budovanie svalovej hmoty, regeneráciu, odolnosť voči opotrebovaniu a únave, výkon mozgu. Užívanie kreatínu síce zvýši telesnú hmotnosť, ale v tomto prípade sa príkladne ukazuje, že váha je iba číslo. Nepriberieš totiž tuk, ale naberieš hmotnosť do svalov.

Vyvrátené mýty

Možno si stále kladieš otázku, prečo táto látka rozdeľuje ľudí a či je vhodné prijímať ju na dennej báze. Kreatín bol často terčom kritiky. Hovorilo sa, že ľudia z neho priberajú a taktiež, že má negatívne účinky na zdravie, pričom padali aj obvinenia zo zlyhania pečene. Viaceré štúdie potvrdili, že kreatín je bezpečný a pri jeho užívaní neboli pozorované žiadne nepriaznivé účinky.

Štúdie nepotvrdili to, že by kreatín poškodzoval obličky či pečeň a dokonca nevedie ani k plešatosti, čo si mnohí stále mylne myslia. Samozrejme, ak ho užívaš v bežných dávkach a nepreháňaš to. Pričom rolu hrá aj to, či si mal už predtým problémy s týmito orgánmi. V neposlednom rade je na tebe, aby si zhodnotil, v akom zdravotnom stave si. 

Každý človek je individuálny a nikdy nevieš, ako daná látka zapôsobí na teba. Čo sa kreatínu týka, je overený, je bezpečný, nemá nijaké dokázané negatívne účinky a benefitovať z neho môžeš nielen po fyzickej stránke a pri tvorení svalov a športového výkonu, ale aj pri mozgovej činnosti. Každopádne, ak si začiatočníkom v otázkach výživových doplnkov, poraď sa s trénerom, lekárom, prípadne s odborníkom, aby si to počul priamo z prvej ruky. A ak si nebudeš istý, urob si potrebné lekárske testy, aby si mal stopercentnú istotu, že ti nič nehrozí. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk,Instagram, YouTube, ppcenter, Cleveland Clinic, Longevity Technology, Examine, Health.com
Odporúčame