Extrémny fasting je čoraz viac populárnejší: Čo by si mal o ňom vedieť predtým, než sa do toho pustíš?

Ak sa predsa len rozhodneš tento trend skúsiť na vlastnej koži, daj si pozor na to, aby tvoje jedlo malo dostatok bielkovín, zdravých tukov a mliečnych výrobkov. (Zdroj: Freepik/freepik)

#Trendu jedného jedla denne (alebo fastingu) prepadli počas rokov aj mnohé celebrity. Podľa odborníkov ide o extrémistickejšiu verziu prerušovaného pôstu. Mnohí zo zástancov tvrdia, že im dodrižavanie „one meal a day“ (skr. OMAD) pomáha k redukcii váhy a následnému udržiavaniu dobrej fyzickej kondície. Chystáš sa to skúsiť aj na vlastnej koži? V článku sa dočítaš všetko, čo by si mal vedieť skôr, než sa do toho pustíš.

Rozdiel medzi prerušovaným pôstom a fastingom

Hlavný rozdiel spočíva v tom, že namiesto toho, aby si jedol len v určité dni, alebo iba v stanovenom čase, zješ všetky kalórie svojho denného príjmu v jednom veľkom jedle počas dňa.

Zatiaľ čo fanúšikovia tohto trendu hovoria, že im tento spôsob diéty zlepšuje zdravie, a cítia sa lepšie než kedykoľvek predtým, v skutočnosti je len veľmi málo štúdií, ktoré by toto tvrdenie mohli podložiť. O vplyve jedného jedla denne na ľudské telo sa vie (z vedeckej stránky) veľmi málo. A to, či je bezpečné, necháme na úsudku každého jednotlivca.

Fasting a zdravie

Ako sme už spomenuli, dôkazov o bezpečnosti sú obmedzené. Je len zopár štúdií, ktoré sa touto skutočnosťou zaoberali, a väčšinou išlo o experimenty na zvieratách.

Či teda fasting funguje je diskutabilné. Ak by boli tvrdenia založené na predpoklade, že sú rôzne formy pôstov zdraviu prospešné, bol by v tejto kategórií teda aj fasting.

V súčasnosti sa však stále táto problematika skúma, a objavujú sa nové fakty. Niektoré dôkazy odkazujú na to, že forma nepravidelného pôstu, známa ako 5:2 diéta, môže ľuďom pomôcť s redukciou hmotnosti. Fakty ale hovoria, že nejde o žiadnu prevratnú vec, v porovnaní s inými diétami.

Výskum tiež priniesol tvrdenie, že obmedzenie jedla (vo forme jedného jedla denne) má údajne pomáhať ľuďom zvládnuť redukciu hmotnosti, upraviť hladinu cukru a cholesterolu v krvi, či znížiť krvný tlak.

Ako dopadol experiment s ľuďmi?

Nedávno sa objavili výsledky jeden štúdie, ktorá skúmala vplyv OMAD na ľudský organizmus. Experimentu sa počas 11 dní zúčastnili ľudia, ktorý dostávali rovnaký počet kalórií počas každého dňa. V polovici výskumu prešli na tri jedlá denne (stále však zostal počet kalórií, iba dostali jedlo rozdelené na menšie dávky).

Keď účastníci jedli jedno jedlo denne, bol u nich pokles telesnej hmotnosti a percenta tuku väčší. Účastníkom však ubudla aj svalová hmota a hustota kostí, čo by mohlo do budúcnosti viesť k svalovej dysfunkcií a vyššiemu riziku zlomenín kostí.

Ostatné negatíva

Ak niekto konzumuje len jedno jedlo denne, bude pre neho dosť náročné splniť všetky aspekty zdravej výživy. Nedostatok energie, bielkovín, vitamínov a minerálov môže viesť k strate svalovej hmoty, k častým zápcham, alebo oslabenému zdraviu čriev.

Ak sa predsa len rozhodneš tento trend skúsiť na vlastnej koži, daj si pozor na to, aby tvoje jedlo malo dostatok bielkovín, zdravých tukov a mliečnych výrobkov. Dôležité je dodržať hodnoty vápniku a jódu – ak je problém dodržať dennú dávku jedlom, odporúčame pridať na obdobie fastingu do stravy výživové doplnky s týmito prvkami.

 

Skúsil by si tento spôsob stravovania?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame