Rebríček 30 najlepších psychologických filmov: Ktorý si pozrieš cez víkend?

Psychologické filmy

Príbehy plné šialencov a nečakaných zvratov (Zdroj: Freepik/freepik)

#Psychologické filmy a trillery v divákovi často zanechajú emócie a myšlienky, nad ktorými je nútený premýšľať ešte poriadne dlhú dobu. Ich sledovanie sa vo všeobecnosti neodporúča psychicky labilnejším ľuďom, ktorí by si ich mohli vziať až príliš k srdcu. Hoci nejde o horory, ich príbehy sú často nevhodné pre takýto typ ľudí. Príbehy totiž občas vykresľujú deje a motívy, ktoré ti nedajú spávať.

30. Čierna labuť (2010)

 

Hodnotenie IMDb: 8/10

Príbeh baleríny, ktorá sníva o role labutej princeznej. Americký thriller vyobrazuje dvojtvárnosť bielej a čiernej labute, ktorá je vo filme symbolom túžby po vlastnej dokonalosti. Hlavná hrdinka sa zžije so svojou rolou natoľko, že nerozlišuje, kedy ide o divadelnú rolu a kedy o jej vlastný život. Prostredníctvom jej príbehu sa môže divák vhĺbiť do myslenia hrdinky, ktoré je niekedy až príliš chaotické.

29. Donnie Darko (2001)

 

Hodnotenie IMDb: 8/10

Aj keď sa hlavný hrdina javí ako normálny chalan, nie je to tak. Donnieho trápia zvláštne vízie, s ktorými sa snaží súperiť. Obrovský králik sa ho usiluje dostať a Donnie svojim predstavám nedokáže ujsť. Vyhľadá psychoterapie, ktoré mu pomôžu v boji s démonmi, ktorí ho prenasledujú v najtemnejších prízrakoch. Jednoducho, príbeh na pokraji života a smrti, lásky a šialenstva…

28. Čo sa vlastne stalo s Baby Jane? (1962)

 

Hodnotenie IMDb: 8/10

Dramatický príbeh dvoch sestier, ktoré žijú na predmestí Los Angeles. Zatrpknutá Baby Jane s radosťou terorizuje svoju sestru Blanche, ktorá nie je schopná brániť sa pred útokmi svojej sestry trpiacej demenciou. Iba tíško sleduje, ako Jane upadá na tele, ale aj mentálne. Z Jane sa medzičasom stáva hororová postavička, ktorá sa aj napriek dôchodkovému veku oblieka do detských šiat.

27. Kahaani (2012)

 

Hodnotenie IMDB: 8,1/10

Mladá žena pátra po manželovi, ktorý má dopomôcť k vyriešeniu dôležitého problému. Po príchode na miesto ho však nenájde. A ani nikoho, kto by ho poznal. Aj napriek komplikáciám sa nevzdáva. Je za zmiznutím jej manžela teroristický útok? Napínavá indická dráma ťa privedie do varu. Prepracovaný príbeh a dej, dramatické momenty a vraždy. To je len zlomok toho, čo ti Kahaani ponúkne.

26. Wednesday, A (2008)

 

Hodnotenie IMDb: 8,1/10

Aj keď ide na prvý pohľad o obyčajný thriller, dej ponúka hlbokú myšlienku. Prinúti ťa zamyslieť sa nad vplyvom terorizmu a jeho morálnym dopadom na ľudí, ktorých sa dotýka. Hroziaci bombový útok rozohráva hru s políciou a médiami, hoci je útočník o krok napred. Podarí sa odhaliť jeho zámer a zabrániť tragédii?

25. Diabolské ženy (1955)

 

Hodnotenie IMDb: 8,1/10

Malomestská francúzska škola má nepríjemného riaditeľa. Boja sa ho nielen žiaci, ale aj vlastná manželka, ktorá sa s ním nemôže rozviesť. Aj napriek tomu, že už určitý čas žije s učiteľkou Nicole, jeho správanie voči nežnému pohlaviu zostáva stále nezmenené. K obom „svojim ženám“ sa chová podozrivo a kruto. Ženská sila sa ale rozhodne zabojovať a naplánuje jeho vraždu. Poradí sa im zvíťaziť?

24. Tretí muž (1949)

 

Hodnotenie IMDb: 8,1/10

Dej filmu ťa teleportuje do klasického prostredia povojnových rusko-britsko-amerických vzťahov. Atmosféra rozbombardovaného mesta dodáva detektívke na autenticite. Film Tretí muž doslova reflektuje stelesnenie európskeho noir žánru. Dejová línia je plná záhad, ktoré dodávajú príbehu zvláštnu záhadnú príchuť. Nemusí to byť každému po chuti, no ak máš rád filmovú klasiku, daj tomu šancu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
20 najlepších filmov roka 2023: Spestria ti chladné večery, určite si všetky nevidel

23. Mŕtva a živá (1940)

 

Hodnotenie IMDb: 8,1/10

Príbeh lásky mladej ženy k bohatému šľachticovi, s ktorým si vysníva rozprávkový život na zámku. Aj napriek svadbe sa ich novomanželský život nevyrovná tomu, čo si vysnívala. Dom, v ktorom žijú, je plný zvláštnej atmosféry, napätia a stiesnenosti, ktoré na Rebeku pôsobia veľmi negatívne. Film má ale (vzhľadom na dobu vzniku) veľmi prepracované prvky a stupňovanie napätia. Rozhodne podarený kúsok, aj napriek svojmu veku.

22. Stratené dievča (2014)

 

Hodnotenie IMDb: 8,1/10

Záhadné okolnosti, za ktorých sa stratila hlavná hrdinka Amy, prinášajú do príbehu zvláštnu príchuť. Hoci zúfalý manžel organizuje pátracie akcie a zaujíma sa o pokračovanie vyšetrovania, prvá voľba podozrenia padá naňho. Bola Amy obeťou zločinu a je jej manžel iba netvor, ktorý zabáva políciu? Príbeh plný otázok bez odpovedí v tebe prebudí detektívnu dušu a budeš túžiť po odhalení pravdy.

21. Čistá duša (2001)

 

Hodnotenie IMDb: 8,2/10

Dej vykladá príbeh mladého muža, ktorý bol veľmi nadaným matematikom. Na rozdiel od jeho kolegov John pôsobí ako utiahnutý čudák bez štipky potenciálu. Po dosiahnutí svetového úspechu sa pre neho všetko zmení – preslávi sa a je uznávaným vedcom. O pár rokov sa John ožení a neskôr sa dozvedá o svojej diagnóze, schizofrénii. Ako to zasiahne do jeho manželského života?

20. Šiesty zmysel (1999)

 

Hodnotenie IMDb: 8,2/10

Bruce Willis v roli hlavného hrdinu ťa dostane. Stvárňuje psychológa, ktorý sa vyrovnáva s traumatizujúcou udalosťou. Hoci je racionálnym skeptikom, jeho tragické skúsenosti s pacientmi sa ho výsostne dotýkajú – duchovia, nečakané samovraždy či desivé diagnózy. Hororový podtón príbehu ti zhustí krv v žilách. Zistí lekár, či ide zblúdeným dušiam o pomoc, alebo ho chcú iba vystrašiť?

19. Taxikár (1976)

 

Hodnotenie IMDb: 8,2/10

Za samotou taxikára Travisa je viac než len jeho utiahnutá povaha. Svojím správaním si lieči rany na duši z vojny vo Vietname. Aj napriek tomu, že je obklopený ľuďmi, nie je schopný nadväzovať  medziľudské kontakty. Príkladom je absolútne spackané rande s Betsy, ktorú vezme do porno kina. Temné zážitky v prepojení s neúspešnými pokusmi o vzťah sa v hlavnom hrdinovi postupne premenia na nenávisť a túžbu po odplate. Môže toto dopadnúť dobre?

18. Prekliaty ostrov (2010)

 

Hodnotenie IMDb: 8,2/10

Mrazivý thriller, ktorý miestami pripomína horor, ťa bude držať v napätí od začiatku do konca. Ostrov Shutter Island ukrýva tajomnú väznicu pre psychicky chorých zločincov, ktorá nie je len takým obyčajným zariadením. Počas vyšetrovania federálny agent odhalí rôzne kruté a temné skutočnosti, ktoré sa spájajú s týmto miestom. Objaví dokonca miesto, z ktorého nie je možné nikdy odísť…

17. Vrah medzi nami (1931)

 

Hodnotenie IMDb: 8,3/10

Mysteriózny príbeh rozpráva príbeh o dych berúcom náleze. V lese objavia telo mŕtvej študentky Elsie a miestni obyvatelia sú z toho šokovaní. Polícia rozbehne pátranie po páchateľovi, no dostane sa do konfliktu s miestnym podsvetím. Príbeh je silne motivovaný politickými udalosťami v Nemecku v 30. rokoch minulého storočia, čo pobúrilo mnohých hlavných predstaviteľov. Niektorí z nich sa totiž v príbehu očividne našli.

16. Vertigo (1958)

 

Hodnotenie IMDb: 8,3/10

Príbeh posadnutosti, ktorá išla až za hrob. Vzhľadom na dobu, kedy film vznikol, ide o pomerne vydarený kúsok. Psychologická dráma zobrazuje príbeh policajta, ktorý sa zamiluje do istej ženy. Je v tom však háčik, má ju totiž sledovať. Obaja sa zapletú do rafinovanej hry, z ktorej nie je cesty späť. Dovolia hrdinovi prekážky zvíťaziť samému nad sebou?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dávaš si pred sexom pohárik na povzbudenie? Omamné látky milovanie nezlepšia, môžu dokonca ohroziť život!

15. Mechanický pomaranč (1971)

 

Hodnotenie IMDb: 8,3/10

Notoricky známy príbeh protagonistu, ktorý miloval násilie, sex a Beethovena. Prostredníctvom skvelej kriminálnej satiry s prvkami sci-fi sa dostaneš do „londýnskej ďalekej budúcnosti“, ktorá prináša mnohé prekvapenia. Dej je motivovaný studenou vojnou a viacerými tabuizovanými témami okolo nej, preto samotný film vo svojej dobe vyvolal rozporuplné ohlasy verejnosti. Mimochodom, film vznikol na motív rovnomennej knihy od Anthonyho Burgessa, ktorú možno poznáš.

14. Oldboy (2003)

 

Hodnotenie IMDb: 8,3/10

Únos hlavného hrdinu zamieša karty všetkým. Udalosť sa odohrá pred jeho domom, kde si spokojne nažíval s rodinou. Počas väznenia na neznámom mieste sa dozvedá, že všetci jeho najdrahší boli brutálne zavraždení a vina z tohto skutku padá na neho. Po 15 rokoch sa ocitá na slobode s túžbou pomstiť sa páchateľom. Dráma plná zvratov a emócií ťa udrží v napätí celých 120 minút!

13. Requiem za sen (2000)

 

Hodnotenie IMDb: 8,3/10

Vdova Sara je milovníčkou televíznych šou. Žije na Coney Islande so svojím synom, ktorý z krutej reality uniká prostredníctvom omamných látok. Jeho najlepší kamarát sa živý predajom drog a do tohto kolotoča spadne aj syn Sary, Harry. Film veľmi vkusne podáva obraz drogového sveta, čím sa snaží diváka čiastočne vzdelávať. Fantastická snímka o závislostiach a strastiach, ktoré sa s nimi spájajú.

12. Večný svit nepoškvrnenej mysle (2004)

 

Hodnotenie IMDb: 8,3/10

Partnerské vzťahy niekedy bývajú fuška. O to viac, ak sa končia búrlivým rozchodom, ktorý by si človek najradšej vymazal z pamäti. Vo filme je možné všetko a práve na takejto udalosti sa zakladá celý dej. Milý, no dramatický príbeh lásky, ktorý je nielen vizuálnym pohladením duše, ale aj vtipnou sondou do života dvoch stále zamilovaných duší.

11. Osvietenie (1980)

 

Hodnotenie IMDb: 8,4/10

Aj muž v strednom veku môže dúfať, že si splní svoj spisovateľský sen. Prioritou je zabezpečiť rodinu, preto popri plnení svojho sna pracuje ako správca vysokohorského hotela. Počasie sa s ním nemazná a skončí odrezaný od sveta v hoteli, ktorý sprevádzajú strašidelné historky. Podarí sa mu dokončiť prácu na svojom sne alebo totálne zošalie? Pre niekoho triller, pre iného už horor.

10. Memento (2000)

 

Hodnotenie IMDb: 8,4/10

Drsný príbeh začína nevinným odkazom. Krátkodobá pamäť hlavného hrdinu je preč. Aj napriek tomu túži po pomste. Potrebuje si vyriešiť účty s vrahom svojej ženy, pretože sa s jej stratou nedokáže vysporiadať. Kvôli amnézii si všetky dôležité momenty zachytáva na Polaroid a podstatné momenty si necháva vytetovať na telo. Dejová línia je zaujímavá tým, že čiastočne reflektuje pocity hlavného hrdinu – každá dôležitá snímka končí tam, kde začala tá predošlá.

9. Joker (2019)

 

Hodnotenie IMDb: 8,4/10

Príbeh tejto kinematografickej šialenosti určite poznáš. Psychologická dráma je sondou do života skrachovaného komedianta, ktorý sa pohybuje medzi realitou a absolútnym šialenstvom. Bežne sa potuluje po meste preoblečený za klauna a vyvoláva konflikty so zlodejmi a kriminálnikmi. Upadá do absolútneho šialenstva, mení sa na zločinca s nekalými úmyslami a vzniká z neho legendárny Joker.

8. Okno do dvora (1954)

 

Hodnotenie IMDb: 8,5/10

Aké je to byť väzňom vo vlastnom dome? Fotograf J.B. Jeff Jeffries to vie veľmi dobre. Po svojom dome sa pohybuje iba pomocou kancelárskej stoličky, na ktorú je pre zlomenú nohu odkázaný. Čas si kráti sledovaním susedov z okna, pričom sa dozvedá zaujímavé veci. Jedného z nich dokonca upodozrieva z vraždy manželky, preto sa rozhodne pátrať po pravde. Nasleduje spleť neočakávaných udalostí, ktoré vyústia do strhujúceho záveru.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST čajov jablko a škorica: Najhorší sme vyliali, toto sa nedá piť

7. Psycho (1960)

 

Hodnotenie IMDb: 8,5/10

Kradnúť sa nemá, však? To asi nevedela istá úradníčka, ktorá svojmu šéfovi tajne „potiahla“ 40-tisíc dolárov a utiekla so svojím milencom z mesta. Začiatok nového života však nebude taký ružový, ako si ho vysnívala, pretože ho bude sprevádzať množstvo komplikácií, s ktorými nikto nepočítal. Ako sa dvojici podarí vyviaznuť z problémov? Prežije to vôbec niekto z nich?

6. Dokonalý trik (2006)

 

Hodnotenie IMDb: 8,5/10

Poznáš tajomstvo, pre ktoré by si bol ochotný aj vraždiť? Kúzelnícki protivníci, okolo ktorých sa točí dej príbehu, ten pocit dokonale poznajú. Ich úlohou je prekabátiť jeden druhého, pripraviť mu smrteľnú pascu a veriť v to, že sa im to podarí skôr, než tomu druhému. Do hry vstupuje pôvabná asistentka, ktorá sa stane ich spojkou. Otázkou zostáva, či si to odnesie nevinná obeť…

5. Parazit (2019)

 

Hodnotenie IMDb: 8,5/10

Konečne niečo na odľahčenie. Hoci ide stále o napínavý psychologický film, nechýba v ňom dávka poriadneho čierneho humoru. Parazita ocenia najmä tí, ktorí nemajú radi drámy s hlbokou strašidelnou myšlienkou. Sleduj aj ty typickú rodinu, ktorá sa snaží preniknúť k boháčom. A ako to asi dopadne, keď sa prepojí luxus so strednou vrstvou?

4. Mlčanie jahniat (1991)

 

Hodnotenie IMDb: 8,6/10

Klasika v hororovej kinematografii, ktorá sa dá zaradiť aj do tohto rebríčka, a to vďaka hlbokej psychologickej sonde, ktorú príbeh ponúka. Mladá agentka ťa prevedie vyšetrovaním série vrážd, ktoré má na svedomí veľmi krutý páchateľ – svoje obete sťahuje z koše a hádže ich do rieky. Protagonistka sa musí stretnúť s ďalším masovým vrahom, aby mohla odhaliť motív svojho páchateľa. Bude to pre ňu bezpečné?

3. Sedem (1995)

 

Hodnotenie IMDb: 8,6/10

Sme na pomyselnom stupni víťazov. Thriller, ktorý ti naženie zimomriavky. Premyslene vystavaný dej ti pomôže preniknúť do mysle vraha, ktorý necháva na svojich obetiach znamenie vedúce k jeho osobe. Detektívi sú na neho prikrátki, hoci sa veľmi snažia. Podarí sa rozlúsknuť jeden zo siedmich hriechov, ktorý sa vlečie celým filmom?

2. Interstellar (2014)

 

Hodnotenie IMDb: 8,7/10

Objavovanie nového sveta a mierny vesmírno-fantastický nádych príbehu dodávajú pridanú hodnotu. Či je to len dráma alebo triller, o tom môžeme polemizovať. Koniec sveta sa blíži a skupina priebojných objaviteľov získa dôležitú úlohu – vydať sa za hranice našej galaxie. Dôvodom má byť hľadanie nového miesta pre ľudskú existenciu. Podarí sa im splniť túto kľúčovú misiu skôr, než bude neskoro?

1. Klub bitkárov (1999)

 

Hodnotenie IMDb: 8,8/10

Byť pracovne vyťažený sa vždy nevypláca. Svoje vie o tom pracovník automobilky, ktorý už pol roka poriadne nespal. Nevníma realitu, neodlišuje sen od vlastného života… Po lekárskych vyšetreniach sa dozvedá nepríjemnú diagnózu, ktorá mu zmení život. Nielen že mu osud pripraví trpké chvíle, do cesty sa mu stavia aj mnoho problémov, vďaka ktorým sa dostane do klubu bitkárov. Absolútnou náhodou sa dozvie pravdu o svojom zničenom majetku. Zvládne sa popasovať so skutočnosťou?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, imdb.com
Odporúčame