#Veda a technológia neustále napredujú. Týka sa to všetkých oblastí, ktoré poznáš, a teda aj cestovania. Pár desiatok rokov dozadu boli niektoré veci samozrejmosťou, dnes ich berieme ako čudné retro. To platí aj o týchto cestovateľských trendoch, ktoré spomíname v článku!
Viaceré spoločnosti
V súčasnosti sa zoznam zaniknutých leteckých spoločností počíta na stovky. Znižovanie stavov v leteckom priemysle zapríčinilo dnešnú podobu aeroliniek, ktorých je už pomenej. V niektorých prípadoch došlo k úplnému zaniknutiu spoločnosti, v iných sa zasa viaceré inštitúcie spojili do jednej z tých, ktoré fungujú dodnes.
Jednorazové foťáky
Toto bola kedysi súčasť každej dovolenky. Nikto nemal totiž možnosť mať po ruke mobil, a už vôbec nie s foťákom. Zabaliť si jeden či dva jednorazové foťáky so sebou na dovolenku nebolo nič neobvyklé. Ľudia si túžili uchovať spomienky odjakživa… Neskôr prišli digitálne fotoaparáty, ktoré tieto nepraktické jednorazovky vystriedali.
Brožúrky
Kedysi nebol Google. Každá (aj tá najmenšia) informácia, ktorú si chcel vedieť pred vycestovaním (od ponuky jedál danej destinácie, až po kvalitu pláže) si si vedel naštudovať v takejto príručke.
Áno, v niektorých cestovkách nájdeš takýchto papierových sprievodcov aj dnes, no ich využitie je oveľa menšie, a prikladá sa mu omnoho menšia dôležitosť, než napríklad 30 rokov dozadu.
Fajčenie v lietadle
Fajčenie v zdieľanom priestore nie je nič príjemné. Na prelome 80. a 90. rokov však bolo bežnou praxou fajčiť aj v lietadle. V Amerike dokonca zakázali fajčiť na letoch kratších ako 2 hodiny, aby z teba nebolo cítiť dym ihneď po vystúpení z lietadla. Pri dlhších letoch bolo priam povinnosťou si vychutnať dobrú cigaretu!
Palubné telefóny
Bezmobilová doba, ktorú si už v súčasnosti určite nevieš predstaviť, prinášala aj takéto skvosty. Ešte v roku 2004 v niektorých aerolinkách fungovali vstavané telefóny na palubách lietadiel, ktoré fungovali ako telefónne automaty.
Európske meny
Pred vznikom Európskej menovej únie 1. januára 1999 a postupným zavedením fyzických bankoviek a mincí v roku 2002, znamenalo cestovanie po Európe vrecká, plné mincí talianskej líry, španielskej pesety či nemeckej marky.
Cestovné šeky
Cestovné šeky boli jednou z najstarších metód bezhotovostnej platby. Spočiatku slúžili ako hotelové poukážky, dalo sa nimi platiť v hoteloch po Európe. Neskôr sa začali využívať i na výber hotovosti. Cestovný šek si si zakúpil v danej hodnote a podpísal si ho. Pri platení si predložil šek spolu s dokladom totožnosti a znova podpísal. Zlaté platobné karty, no nie?
Zdieľať na