Strávili sme 48 hodín v zahraničí: Máme pre teba exkluzívne tipy, ako sa to podarí aj tebe

Život sa po korone pomaly vracia do normálu, môžeš už aj cestovať (Zdroj: Unsplash)

#Po dlhých týždňoch izolácie si konečne môžeme posedieť na terase obľúbenej kaviarne či reštaurácie. S čistým svedomím sa premávame ulicami bez rúška a vychutnávame si prichádzajúce leto. Život sa pomaly vracia do normálu a slovíčko korona počuť stále zriedkavejšie.

Mnohým z nás však stále chýba cestovanie, pocit slobody a nové dobrodružstvá. Máme pre teba dobrú správu: Plnohodnotný výlet si už v susedných krajinách užiješ bez problémov! My sme strávili pár dní v Budapešti a teraz ti prinášame tipy z prvej ruky, ako sa to podarí aj tebe.

Žiadne testovanie ani karanténa

Podľa posledných nariadení je od 27. mája  možné vycestovať na 48 hodín (doteraz 24) do Poľska, Českej republiky, Rakúska, Maďarska, Chorvátska, Slovinska, Nemecka a Švajčiarska. Pri návrate domov nepoputuješ do štátnej karantény, ani sa nebudeš musieť preukázať negatívnym testom na Covid-19. Jednoducho len prídeš naspäť tak, ako si bol zvyknutý za čias pred koronou.

Hranice sú otvorené, nie však pre každého

Má to však jeden háčik – každá krajina má totiž svoje vlastné opatrenia, ktoré sa nemusia zhodovať s tými našimi. Poľské hranice sú pre bežných turistov aj naďalej zatvorené, a to až do 12. júna. Prekročiť ich môžu napríklad osoby s pracovnou zmluvou na území danej krajiny alebo študenti. O konkrétnych podmienkach každej krajiny sa dočítaš na oficiálnej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Čo musíš vybaviť pred cestou?

My sme sa rozhodli stráviť pár dní v Maďarsku, kde je vstup turistom zo Slovenska umožnený, pokiaľ však neprekročia časový limit. Pred tým, ako vyrazíš:

  • Naplánuj si deň a čas svojho výletu – my sme cestovali už vo štvrtok, aby sme sa vyhli dlhým kolónam na hraniciach. Keď sme sa v sobotu vracali naspäť, rad áut smerom zo Slovenska do Maďarska bol dlhý niekoľko kilometrov. Ak máš príležitosť, vyraz radšej ešte pred piatkom alebo skoro ráno.
  • Vytlač a vyplň potrebné dokumenty – budeš potrebovať akúsi priepustku. Tlačivo o prekročení štátnej hranice nájdeš tu.
Bez tlačiva a dokladu totožnosti ťa cez hranice nepustia (Zdroj: Súkromný archív Anety)

Ako prebieha hraničná kontrola?

Ak si ešte spomínaš na dobu, kedy sa do zahraničia cestovalo len s platným pasom, súčasná hraničná kontrola ti prinesie istú dávku nostalgie. Akonáhle sme prišli na hraničný prechod medzi Slovenskom a Maďarskom (Šahy-Parassapuszta), čakala nás trojica nastúpených príslušníkov slovenského policajného zboru. Rúška boli samozrejmosťou. Skontrolovali naše občianske, prípadne pasy, na tlačivo dopísali presný čas vstupu do cudziny a opečiatkovali ho.

Spýtali sme sa, či máme vstup povolený na 48 hodín, no dostali sme trochu nečakanú odpoveď. Pani policajtka s kamenným výrazom v očiach odpovedala, že pre osoby do tridsať rokov je lehota iba 40 hodín. Niečo vo vnútri nám hovorilo, že asi má chuť vtipkovať, ale pri policajtoch človek nikdy nevie. Zvlášť v čase svetovej pandémie. Ukázalo sa, že naozaj mala iba dobrú náladu. Pozitívne naladení sme vstúpili do Maďarska.

Návrat bol pomerne rutinný. Na hraniciach nás opäť kontrolovali Slováci. Overili iba čas vstupu do krajiny a po zistení, že sme to stihli, nás  pustili. Maďarská polícia nekontrolovala nič. Neprebehla žiadna kontrola vozidla či batožiny, ani žiadne otázky na telo. Nemôžem s istotou tvrdiť, že takúto pohodu zažiješ na každých hraniciach, ale minimálne ťa upokojím, že išlo o úplne bežný prechod a nerobila sa z toho žiadna veľká veda.

Jewish Quarter je jedna z najzaujímavejších štvrtí v Budapešti (Zdroj: Súkromný archív Anety)

Aké pravidlá platia v Maďarsku?

Podobné ako u nás. Rúška na ulici nie sú povinné, ak však ideš do obchodu, musíš si ho nasadiť. Všetok personál v gastre aj predavačky ich nosia povinne. Čo sa týka ubytovania, funguje úplne normálne ako pred pandémiou. My sme bývali cez Airbnb, pričom mnohí nájomcovia ponúkajú celkom zaujímavé zľavy. Kľúčik sme si vyzdvihli v trezorovom boxe na kód, takže sme ani s nikým neprišli do kontaktu.

Budapešť našimi očami

Ani jeden z účastníkov nášho zájazdu nie je fanúšikom chodenia po kultúrnych či historických pamiatkach. Radšej sa túlame uličkami a nasávam skutočnú atmosféru mesta. Tvárime sa, že tam bývame a snažíme sa prežiť deň ako miestni. Medzi naše obľúbené lokality patrí bývalá židovská štvrť Jewish Quarter. Je plná dizajnérskych obchodíkov, vintage sekáčov, hipsterských kaviarní, street foodových záhrad aj populárnych ruin barov. Jednoducho to tu žije, či je utorok, alebo sobota.

Najlepšie bary a kaviarne

Medzi naše top miesta patrí kaviareň Konyha. Interiér je plný surfov a starých skejtov, izbové rastliny typu monstera sú pre zachovanie dokonalého hipsterského štýlu tiež must. Nachádza sa na menšom námestí plnom podobných podnikov, večer tu zvyknú hrávať rôzni DJs a ľudia posedávajú na lavičkách. Ak si fanúšik ruin barov, určite si na zoznam pripíš Szimpla Kert. Za zmienku stojí aj útulná putika Kisüzem, kde majú tie najlepšie párky s chrenom a horčicou. Klasika, ktorá nikdy nestratí svoje čaro!

Vegánsky Beyond Burger stál za to (Zdroj: Súkromný archív Anety)

Jedlo z ulice

A kam na dobré jedlo? Úplne božský street food nájdeš v Karaván. Nachádza sa tu falafel stánok, mexiko, guláš, tradičné langoše, burgre aj pravá neapolská pizza z pece. Margherita nás vyšla asi na 5-6 € a bola absolútne delikátna! Pár ulíc ďalej objavíš Vegan Street Food Garden – záhradu s rôznymi food truckmi a barom. Všetko je tu vegánske, pochutíš si aj na legendárnom Beyond Burgri.

Inšpirovali sme ťa a už plánuješ svoj výlet za hranicami? Poďeľ sa o svoje zážitky na Instagrame a nezabudni označiť #cestujemshashtagom.

Chceš Budapešť spoznať ešte viac? Tú sú tie naj tipy!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame