Rozprávkové výhľady, cintorín vlakov aj dom plný teroru? To všetko zažiješ len kúsok za hranicami Slovenska

#Krajina kúpeľov, vína a pikantnejších jedál. Aj tak mnohí vnímajú Maďarsko. Jeho hlavným mestom je Perla Dunaja, krásna Budapešť, ktorá ponúka obrovské množstvo atrakcii, historické pamiatky, obdivuhodnú architektúru aj zaujímavé múzea. Čo z toho si nesmieš nechať ujsť?

Nádherný výhľad z Citadely

Náš výlet začíname v Pešti. Na samom vrchole mohutnej hory Gellértov vrch sa upína čarovná Citadela, ktorá ťa svojou bohatou históriou dostane. Pochádza z 19. storočia, kedy slúžila pri potlačení povstania. Neskôr sa vďaka strategickej polohe stala centrom diania počas druhej svetovej vojny. Dnes patrí medzi obľúbené turistické lokality, poskytne ti totiž panoramatický výhľad na celé mesto. Najviac si ho užiješ, ak prídeš na západ slnka.

Hradný vrch plný histórie

Neďaleko Gellértovej hory sa nachádza Budínsky hrad. Aj ten určite stojí za návštevu. Má tu svoje  miesto už od 13. storočia a dokonca je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Počas prechádzky po hrade sa oboznámiš s Maďarskou národnou galériou, Hradným múzeom či Národnou knižnicou Széchenyi. Ukážu ti zaujímavosti zo života kráľov a odhalia dávno ukryté príbehy.

Na hradnom vrchu sa nachádza aj známa Rybárska bašta. Svoj názov získala vďaka tomu, že stojí na bývalom rybom trhu. Postavená nebola tiež len tak bezdôvodne, ale z veľmi významnej udalosti. Konkrétne k tisícim narodeninám Pešti, ako ju väčšina nazýva. Z vyhliadkovej terasy máš mesto ako na dlani.

V areáli bašty sa rozprestiera aj gotický kostol z 15. storočia. Chrám pomenovali po kráľovi Matejovi a patrí k jedným z najkrajších v Budapešti. V interiéry ťa očarí nádherný oltár z pieskovca, kazateľnica v neorománskom slohu, socha Madony a mnoho iných krás.

Pamätník, ktorý ťa chytí za srdce

Z takzvanej Pešti sa do starého Budína dostaneš po ikonickom reťazovom moste. Nábrežie však neslúži len ako dokonalé miesto na romantickú prechádzku, nachádza sa tu aj významný Pamätník Holokaustu. Tajomný a plný desivých udalostí z obdobia druhej svetovej vojny. 60 párov topánok, ktoré sú jeho súčasťou, sú spomienkou na životy všetkých, ktorí v dôsledku krvavej histórie prišli o svoj život. Fašistická skupina vtedy prišla s nariadením, aby si obete, ktoré plánovali zastreliť vyzuli topánky, potom ich nevinné telá zhodili do rieky.

Parlament vo veľkom štýle

K najznámejším pamiatkam sa jednoznačne radí aj Országház – budova maďarského parlamentu. Pýši sa titulom druhého najväčšieho parlamentu v Európe, predbehol ho ten v Bukurešti. Tvorí ho 691 izieb a každá z nich je niečím výnimočná. O tom sa môžeš presvedčiť na vlastné oči počas asi hodinovej prehliadky.

Dom teroru pre odvážlivcov

Ak túžiš po štipke adrenalínu a zvýšení tlaku tak dom číslo 60 na Andrássyho ulici si určite zapamätaj. Vznik Domu teroru podnietili niekdajšie udalosti odohrávajúce sa v tejto lokalite. Priestory boli veliteľstvom tajnej polície, no dnes slúžia ako múzeum. Popri prechádzke štyrmi poschodiami si prejdeš chronologicky usporiadanými hrozivými érami totality. Privíta ťa nacizmus, od neho sa dostaneš až k socializmu.

Nevšedný cintorín vlakov

Kurióznou pamiatkou, ktorú u našich susedov nájdeme, je cintorín vlakom Istvántelek. Svoj pokoj tu našlo viac než 100 historických rušňov a železničných vagónov. Každý jeden z nich skrýva mnohé tajomstvá z významných dejinných udalostí. Niektoré staré a hrdzou zničené viezli ľudí do táborov smrti v Poľsku. Ak patríš k milovníkom histórie či nevšedných miest, určite si cintorín nenechaj ujsť.

Ruské kolo v Maďarsku

Ak si myslíš, že ruské kolo nájdeš len v Londýne, si na omyle. Vo výške 65 metrov sa rozprestiera jedno z najväčších ruských kôl v Európe. Užiješ si z neho skutočne dych vyrážajúci výhľad. Je umiestené na ľavom brehu Dunaja na námestí Erzsébet Tér, ktoré je navyše príjemným miestom na odpočinok. V obklopení zelene si tu vychutnáš svoju obľúbenú kávu alebo obedový sendvič.

Čas na relax v kúpeľoch

Ak túžiś po náročnom dni plnom pamiatok po relaxe, potom si na správnom mieste. Maďarsko je kúpeľný raj a tie najväčšie sa nachádzajú práve v Budapešti. Volajú sa Széchenyi Thermal Bath. Liečivá voda, ťa dostane do poriadnej pohody, tešiť sa môžeš aj na rôzne procedúry, masáže aj sauny.

Hlad najlepšie zaženieš v tržnici

Veľká tržnica v Budapešti je povinnou jazdou tvojho výletu. Miestne produkty, remeslá, suveníry a lahodné jedlo v krásnom prostredí. Určite si nezabudnite dať tradičný maďarsky lángos. Najlepšie chutí so smotanou a syrom, no s radosťou ti ho dochutia aj kečupom, cesnakom či tradičnou maďarskou klobáskou.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame