#Fotografie z Černobyľu nie sú v posledných rokoch žiadnym veľkým prekvapením. Do oblasti sa dá totiž relatívne bez problémov dostať. Je možné zažiť prehliadku so sprievodcom po radiáciou zamorenom meste Pripjať a odvážlivci to dokonca stále častejšie skúšajú na vlastnú päsť. Doručiť preto kvalitný materiál z tejto oblasti je rok čo rok zložitejšie. Fotografovi Vladimirovi Migutinovi sa to však podarilo dokonale.
Vladimir sa narodil v Bielorusku práve v roku, keď došlo k havárii v atómovej elektrárni v Černobyle, ktorá vyhnala ľudí z tohto územia. „Bolo to spontánne rozhodnutie. Pôvodne som len chcel navštíviť niektoré miesta v Minsku, keď som natrafil na partiu známych. Slovo dalo slovo, našli sme na internete sprievodcov, ktorí mali potrebnú licenciu a dokonca aj skupinu Bielorusov, ktorí sa na miesto chystali vo vyhovujúcom termíne.“
Ako spomína, najviac ho odrádzali obavy z toho, že toto miesto je nebezpečné. Ďalej však povedal, že strach z neho opadol po tom, čo si zistil pravdu. V skutočnosti bola priemerná úroveň žiarenia počas ich cesty skoro totožná s hladinou žiarenia počas typického letu vo výške 10 000 metrov.
A ako dosiahol Vladimir také magické zábery? Recept je pomerne jednoduchý. Využíval totiž infračervený filter, ktorý docielil na fotoaparáte tak, že odstránil filter s horúcim zrkadlom, ktorý pôvodne slúži práve na jeho odbúravanie.
Tragédia je v tom, že je tam žiarenie. Keď navštívite niektoré závody vých. Slovenska alebo bývalé PD, nafotíte a možno pokojne povedať, že sú to foto. z Černobyľu.
ČO?
Nepochopil som tú vetu
„Využíval totiž infračervený filter, ktorý docielil na fotoaparáte tak, že odstránil filter s horúcim zrkadlom, ktorý pôvodne slúži práve na jeho odbúravanie.“
Domnevam sa (ak som tomu zvláštne formulovanému textu rozumel) , že ak odstránil tú tmavú vrstvu z filtra, tak zničil schopnosť odfiltrovania infra žiarenie a zostalo mu iba sklo. Možno to sklo malo dáky nádych či čo, ale to mohol dosiahnuť aj bežnými filtrami a nie zničiť IČ filter, o možnosti posunutia spektra na PC an nehovoriac…
Podla mna kompozicne celkom ok ale celkovo fotky ponicil. Ak by fotil aj zaloznym fotakom v normalnom RAWe a potom nieco upravil v postprocesingu urcite by ma to zaujalo viac. skoda
Krásne fotky….
Keď sa odstráni infračervený filter z digitálneho fotoaparátu (ktorý je pred čipom), dá sa fotiť v tejto časti spektra (jasné, potom už nie normálne). Vhodná úprava pre starší, už nepoužívaný digi foťák. Na Slovensku robí tieto úpravy napr. Dušan Veselý. Časť predvedených fotiek je HDR alebo kombinácia IČ a HDR. Obidve techniky sú vizuálne zaujímavé, ako objekt pre ne stačí obyčajný park, Černobyl o to viac 🙂
Podobné zábery z černobylu len nie tak umelecky ladené boli aj v americkom filme o československu spred 89 roku s komentármi ako, tí ľudia tam za oponou nemajú čo žrať, kapú na uliciach hladom a pod. Film nemal ani len náznak empatie bol ladený posmešným a pohŕdavým tónom, takým typyckým pre yenkeeov.
Skvelý článok! A rozhodne súhlasím s článkom – v Černobyľe dýcha atmosféra…
Aj na mojom blogu som písala o mojej skúsenosti – https://trip4vip.sk/cernobyl-miesto-navzdy-mrtve/
Pekný deň 🙂