Banány s jedlou šupkou? Japonskí farmári sa postarali o ovocnú revolúciu

pixabay.com

#Väčšina banánov na svete sa pestuje v tropických teplotách, ktoré sa neprestajne pohybujú okolo 27 °C. To ale neplatí pre japonskú farmu D&T. Tu totiž udržiavajú svoje banánové stromy pri chladnej teplote -60 °C. Poľnohospodári potom presádzajú stromy v prostredí s teplotou okolo 30 stupňov. Výsledok týchto extrémne rozdielnych teplôt vás poriadne prekvapí.

Takáto zmena teploty stačí na to, aby rastliny dostali do stavu rýchleho rastu a plodili banán so šupou, ktorá nie je úplne zrelá, takže je tenká, mäkká a dostatočne sladká na to, aby sa stala normálnou jedlou časťou tohto ovocia. Tento bizarný spôsob výroby nazvali “freeze thaw awakening” a výsledkom je banán s dokonale jedlou a lahodnou šupkou.

pixabay.com

Ovocie nazývané Mongee banán je teraz k dispozícii v extrémne malých dávkach po 10 banánov, ktoré sa každý týždeň predávajú v japonskej maloobchodnej predajni s názvom Tenmanya Okayama. Cena tohto unikátneho ovocia je neuveriteľných 5 eur za kus. Dodávky banánov sú mimoriadne obmedzené, ale spoločnosť má veľký záujem o rozšírenie výroby, keďže nedávno na svojich stránkach uverejnila zoznamy nových pracovných miest.

Ako je to v mnohých krajinách po svete, banán je najpopulárnejším ovocím aj v Japonsku. A podobne, ako väčšina ostatných krajín, Japonsko dováža drvivú väčšinu banánov, ktoré spotrebuje. Mongee banány by mohli byť spôsobom, ako pomôcť rastu domáceho jednopercentného trhu, keďže zvyšných 99 je dovezených. Spoločnosť D&T Farms sa na svojej internetovej stránke pochválila, že pestuje banány bez pesticídov.

https://twitter.com/hapahr/status/957216343933190145?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fqz.com%2F1191654%2Fa-banana-with-an-edible-peel-is-now-available-for-sale-in-japan%2F

Ich jedlá šupka vraj poskytuje ďalšie živiny (niektoré dobré, niektoré zlé) vrátane tryptofánu, vitamínu B6, horčíka, zinku a ďalších cukor. Podľa japonských médií má banán Mongee 24,8 gramov cukru, čo je oveľa viac, ako je priemerná gramáž normálneho banánu (18 gramov). Jeden ochutnávač sa pre Rocket News 24 vyjadril, že ovocie má veľmi tropickú chuť s vôňou pripomínajúcou ananás.

Odporúčame