Využívaš asertívnu komunikáciu? Toto sú 3 tipy, s ktorými sa ti podarí prezentovať svoje názory omnohho ľahšie

Tak ako pri všetkom, aj pri asertívnej komunikácii je potrebný tréning (Zdroj: Freepik/freepik)

#Bez asertivity sa v dnešnom svete stratíš. Je to geniálna zručnosť, vďaka ktorej si obhájiš sám seba pred ostatnými. Pomôže ti rozhodovať sa podľa seba, vyjadriť svoje názory a postoje k veciam, určiť si hranice, ale aj hovoriť nie! Znie to lákavo? S týmito tipmi to zvládneš aj ty ľavou zadnou!  

Ak nie si dostatočne asertívny, tak…

…môžeš častejšie čeliť tomu, že s tebou ľudia manipulujú. Človek, ktorý sa nevie postaviť sám za seba je často okolím prinútený nátlakom k rôznym veciam alebo je citovo vydieraný.

V tomto prípade zvoľ asertívnu komunikáciu, avšak nie vždy sa to hodí! Ak budeš v rozpore s cieľmi druhého človeka, a budeš sa mu snažiť vnuknúť svoj názor, môže to byť pochopené ako manipulačná technika. Asertivita teda nefunguje stále, no nevešaj hlavu. Určite je dobré, ak sa naučíš chrániť sám seba!

Nauč sa komunikovať asertívne!

  1. Obohraná platňa

Toto dokonale funguje v prípade, že chceš presadiť v spoločnosti oprávnený názor či požiadavku. Choď si dookola svoje, nenechaj sa rozrušiť a nepripusť si pocity úzkosti či zneistenia.

Na nikoho neútočíš, a ani nikoho nemanipuluješ, tak sa hoď do kľudu. Naopak, ak dostávaš manipulatívne otázky, nenechaj sa – riaď sa pravidlom „jedným uchom dnu, druhým von“. Na otázky neodpovedaj formulkou „lebo nemôžem“, pretože to druhá strana bude chcieť zdôvodniť.

  1. Prijmi kritiku

Ak ťa niekto osočuje, uráža či viní, nenechaj to len tak. Na neoprávnenú kritiku máš právo zareagovať, samozrejme, primerane. Skús argumentovať – ak ťa niekto kritizuje, pýtaj sa na dôvod. Vo väčšine prípadov druhá strana zamrzne, lebo ide len o neoprávnený hejt.

A pokiaľ ide o oprávnenú kritiku, napríklad na nejaký tvoj výsledok či výtvor, skús si vydiskutovať dôvody. Pokiaľ si si vedomý svojho nedostatku hneď, kritiku pokorne prijmi, nech ťa môže posunúť ďalej…

  1. Kompromis
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Hádky cez textové správy: Ak sa zvykneš hádať cez správy, toto by si mal o tom vedieť!

V mnohých situáciách majú „svoju pravdu“ obidve strany. Nie je vždy vhodné za každú cenu trvať na svojom, prednosť majú hodnoty rešpektu a úcty. Pokiaľ ide o zásadnú vec, môžeš pristúpiť na ponuku kompromisu.

Tréning robí majstra

Tak ako pri všetkom, aj pri asertívnej komunikácii je potrebný tréning. Ak si to nacvičíš, v reálnej situácii už všetko zvládneš ako po masle.

Používaj frázy ako „Je to pre mňa ťažké povedať, pretože sa ťa v žiadnom prípade nechcem dotknúť. Rozhodol som sa, že už nebudem/nechcem/nemôžem…“. Využi ich niekoľkokrát za týždeň počas mesiaca, aj pri bežných veciach.

Naberieš odvahu a schopnosť na to, aby si bez pocitu viny dokázal odmietať požiadavky iných, s ktorými sa nestotožňuješ. Je to vynikajúca forma tréningu, ktorá ti dá do života viac než si myslíš!

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame