Hádky cez textové správy: Ak sa zvykneš hádať cez správy, toto by si mal o tom vedieť!

Na rozdiel od hádky, kde ste obaja fyzicky prítomní na jednom mieste, máš čas si dať chvíľu pauzu na premyslenie (Zdroj: Freepik/jcomp)

#Písané správy znesú všetko. To, čo často dokážeš napísať do správ, by si len zriedkavo povedal tomu druhému tvárou v tvár. Prostredníctvom smsiek alebo chatov sa dá vyjadriť dnes už čokoľvek. Či sa dokážeš s niekým poriadne pohádať, rozísť alebo naopak flirtovať, vždy splnia svoj účel. Vieš ale o tom, že hádať sa cez „textovky“ môže so sebou priniesť aj neduhy, ktorým by si sa v osobnom kontakte vyhol?

Nový fenomén – fexting

Komunikácia cez textové správy je neodmysliteľnou súčasťou (určite aj tvojho) života. Dokážeš behom chvíľky vyriešiť mnohé veci. Často sa teda predmetom správ stávajú aj hádky. Hádanie sa cez písmenká sa v online svete označuje ako „fexting“ (skrátená verzia fighting over).

My nepoznáme človeka, ktorý by aspoň raz za život fexting neabsolvoval. Má mnohé výhody, je jednoduchší ako osobná komunikácia, a preto po ňom čoraz viac (najmä mladých ľudí) s obľubou siaha.

Tým, že sa schováš za displej telefónu máš aj viac odvahy – nielen, že sa do konfliktu viac vhĺbiš, ale tiež dokážeš napísať veci, ktoré by si osobne pri konfrontácií určite nepovedal. A na to si treba dávať pozor, neskôr by ťa to mohlo mrzieť…

(Zdroj: Freepik/benzoix)

Tvoj „tón“ správy

Ten druhý nikdy nevie, ako si danú vec myslel. V takejto online komunikácii chýba pomyselný tón správy. Napísaný text nikdy nedá najavo všetky tvoje prejavy emócií, ktoré sú pri osobnom komunikačnom styku bežné.

Nevieš tiež ani to, ako informáciu zoberie ten druhý, pretože ho tiež nevidíš. Často teda dochádza k nedorozumeniam spôsobeným najmä nepochopením danej informácie. Deje sa to, že si adresát zle (respektíve inak, než si to myslel) vyloží správu, a konflikt je na svete. Naša rada je, aby si si v toto spôsobe komunikácie dával pozor najmä na svoj druh humoru a sarkazmus.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Friends with benefits: Je voľný vzťah medzi kamošmi skutočne dobrý nápad?
(Zdroj: Freepik/freepik)

Má to nejaké pozitíva?

Jedno by sa snáď aj našlo. Na rozdiel od hádky, kde ste obaja fyzicky prítomní na jednom mieste, máš čas si dať chvíľu pauzu na premyslenie. Nemusíš reagovať ihneď, máš čas čiastočne vychladnúť, premyslieť si odpovede a argumenty… Taktiež máš priestor na to, aby si sa rozhodol, či hádku budeš rozvíjať alebo konflikt nechať tak.

Pri fextingu máš výhodu aj v tom, že ak máš pocit, že konverzácia smeruje tam, kam nechceš, môžeš pomerne jednoducho zmeniť smer. Buď uberieš plyn vo svojom vyjadrovaní, prestaneš agresívne argumentovať alebo sa zo situácie jednoducho vyzuješ, a toho druhého dočasne (alebo trvalo) ghostneš.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame