7 tipov, ako v komunikácii prelomiť ľady a získať si želanú pozornosť

tri dievčatá na lúke 7 tipov ako získať pozornosť

Aký trik sa ukrýva za pútavým rozprávaním? (Zdroj: Unsplash/priscilla-du-preez)

#Už si sa niekedy zamyslel nad tým, prečo niektorých ľudí má rád takmer každý, zatiaľ čo po ostatných ani pes neštekne? Nezáleží len na tom, čo hovoríme, niekedy o nás oveľa viac prezradí neverbálna komunikácia. Ak máš pocit, že si pre druhých vzduch, skús to zmeniť.


Leniví, nestáli, bez rešpektu? Naopak, deti milénia sú top zamestnancami budúcnosti


V prvom rade sa prestaň hrať na mača a snaž sa nájsť s druhým človekom spoločnú reč. Stačí sa len trošku posnažiť a uvidíš, že to ide. Aby si u druhých umocnil dobrý dojem, popracuj aj na reči tela. Toto je sedem kľúčových gest, ktoré ti pomôžu prelomiť ľady. Osvoj si ich. Nikdy nevieš, kedy sa ti zídu viac než soľ.

#1 Otvor sa svetu

Netvár sa ako kôpka nešťastia. Ak budeš stáť strnulo v kúte, s rukami pevne zakvačenými na hrudi, druhí nadobudnú dojem, že sa chceš od nich izolovať. Neboj sa im otvoriť a daj to vedieť aj rečou tela. Používaj otvorené gestá a nevytváraj bariéru medzi tebou a druhými ľuďmi. Neskrývaj sa za telefón, šálku kávy či kvetináč. Ukáž, že sa nebojíš otvoriť svetu.

otvorené dlane
Otvor sa svetu (Zdroj: Unsplash/Jeremy Yap)

#2 Dopraj druhým osobný priestor

Nie je nič horšie, ak ti niekto dýcha na krk. Určite sa si s tým aj ty neraz stretol na verejnom priestranstve. Preto sa netlač na ľudí. Rešpektuj osobný priestor. Málokomu je príjemné, ak sa na neho lepí cudzí človek.

S osobným priestorom treba narábať veľmi opatrne. Ak chceš niekoho objať, najprv skús zistiť, či mu to nie je proti srsti. Tak budeš mať aspoň istotu, že ťa neprekvapí chladná reakcia.

#3 Nauč sa skutočne počúvať

Ak chceš zanechať dobrý dojem, ukáž druhej osobe, že ti na nej skutočne záleží. Nerozptyľuj sa zbytočnosťami a venuj jej plnú pozornosť. Odlož telefón, zaujímaj sa, čo ti hovorí. Každý človek sa potrebuje cítiť rešpektovaný. Ak budeš pozerať do mobilu a jednoslovne odpovedať na otázky, tvoj poslucháč raz-dva nadobudne dojem, že ti na ňom vôbec nezáleží. A pravdepodobne je to naozaj tak.


Pochopíte sa aj bez slov: 7 znakov najlepšej kamošky, ktorá ťa nikdy nesklame


Dvaja ľudia rozprávajúci sa v bare
Naučiť sa počúvať sa ti v živote rozhodne oplatí (Zdroj: Unsplash/LexScope)

#4 Daj si pozor na hlasitosť

Každý z nás je iný. Niekto hovorí tak nahlas, až jeho prejav hraničí s krikom. Iný sa zas mení na uspávača hadov, pričom je pri ňom náročné nestratiť niť. Ak chceš vedieť, ako pôsobíš na druhých ľudí, skús sa viac pozorovať.

Alebo sa skús nahrať na diktafón. Možno budeš prekvapený výsledkom. Nauč sa hovoriť len o dôležitých veciach a ak sa budeš snažiť niečo objasniť druhému človeku, drž sa jednej veci.

#5 Buď ako zrkadlo

Ale nie to, ktoré máš v kabelke. Má sa tým na mysli metóda, pri ktorej budeš zrkadliť gestá druhého človeka. Samozrejme, netreba to s nimi preháňať. Inak si budú o tebe myslieť, že ti načisto preskočilo. Menej je viac. Platí to aj v tomto prípade.

Muž pozerajúci sa do zrkadla
Použi zrkadlo, pomáha to (Zdroj: Unsplash/Fares Hamouche)

#6 Využi čaro komplimentov

Kompliment, ktorý ide od srdca, určite poteší každého z nás. Ak s niekým vedieš debatu, pozorne si ho všímaj. Možno nájdeš niečo, čo stojí za pochvalu. Dávaj pozor, aby si však nerozdával falošné komplimenty, ktorým nikto neuverí. Druhý človek tak rýchlo prekukne, že nehráš čistú hru, a to ti pokazí výsledný dojem.


Ako sa stať influencerom a skutočne zaujať: Musíš nasledovať týchto 7 esenciálnych krokov


#7 Zopakuj si meno

Zoznámil si sa s niekým novým? To je dobré, pretože každý človek nám môže rozšíriť vlastné obzory. Skús počas hovoru párkrát zopakovať jeho krstné meno. Teda v prípade, že ste si potykali. Budete mať zrazu ku sebe o čosi bližšie a výsledný efekt určite stojí za to.

Pri využívaní neverbálnej komunikácie však nezabúdaj, čo je tvojím cieľom. Malo by to byť prelomenie ľadov, v žiadnom prípade by sa to nemalo zvrtnúť na manipuláciu s druhým človekom.

Zdroj: hashtag.sk, bustle.com
Odporúčame