Všetko o aplikácii WeChat: Jedna z top appiek sveta je pochybná, pozor na bezpečnosť!

Mladí ľudia so smartfónmi

Aplikácia WeChat má už vyše miliardy užívateľov (Zdroj: GettyImages)

#Počul si už o aplikácii WeChat? Akokoľvek si odpovedal, nasledujúce riadky ťa obohatia. Ide totiž o veľký hit, ktorý má smelé plány možno aj s tvojím okolím. A vedel si, že pôvod tejto apky je v Číne podobne ako v prípade TikToku? 

WeChat: Čo to je 

WeChat poskytuje textové správy, hlasové správy typu hold-to-talk, vysielanie správ (one-to-many), videokonferencie, videohry, mobilné platby, zdieľanie fotografií a videí a zdieľanie polohy. Ide o naozaj komplexnú aplikáciu, ktorá si získala popularitu predovšetkým v Číne.

WeChat pôvodne spustila spoločnosť Tencent v januári 2011 ako aplikáciu na zasielanie rýchlych správ. V roku 2011 mala zhruba 2,8 milióna aktívnych užívateľov. Podľa výročnej správy WeChatu (2019) dosiahol počet jeho mesačne aktívnych používateľov do septembra 2019 viac ako 1,1 miliardy a toto číslo každý rok stúpa. Počet obyvateľov Číny je pritom približne 1,4 miliardy. Inými slovami, túto apku používa takmer celá krajina. 

Všetko v jednej veľkej aplikácii

WeChat sa stal totiž ekosystémom a spustil rôzne miniprogramy, k čomu došlo už v roku 2017. Používatelia nemusia sťahovať celý rad aplikácií, namiesto toho môžu používať miniaplikácie vo vnútri samotenej WeChat.

Pomocou miniprogramov si ľudia môžu rezervovať napríklad návštevu lekára, vziať si taxík, požiadať o pôžičku a mnoho ďalšieho. Podľa správy o vývoji miniprogramov za prvý polrok 2020, ktorú vypracovala spoločnosť Aldzs.com, existuje už 3,2 milióna miniprogramov WeChat a 410 miliónov aktívnych používateľov denne. Nadnesene povedané, všetko nájdeš v jednej veľkej aplikácii.

WeChat mimo Číny

Používatelia WeChat majú radi funkcie, ako sú Moments, hlasové a textové správy, skupinové správy, platby a hry. Ľudia môžu tiež sledovať, čo robia ostatní. S viac ako miliardou používateľov mesačne je WeChat jednou z najpopulárnejších aplikácií na zasielanie sociálnych správ na svete, opäť však platí, že najmä v Číne. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KRIMI PRÍPADY Od incestu k vražde: Šialenec sa oženil s vlastnou dcérou, zabil ju aj ich spoločného syna

Aj cudzinci sa môžu zaregistrovať na bezplatný účet, ale musia si nechať overiť účet od existujúceho používateľa WeChat. Je to nevídaný prístup, s ktorým sa pri tomto type aplikácií prakticky nestretávame. Bez zásahu niekoho, kto WeChat má, sa tam nedostaneš. Samozrejme, nie všetky krajiny majú prístup k WeChat.

Ak sa nachádzaš v krajine, ako je India, kde je WeChat zakázaný, nebudeš si ho môcť stiahnuť, nech už budeš mať akýkoľvek mobilný telefón.

Otázka bezpečnosti 

Aplikácia WeChat sa teší čoraz väčšej popularite aj v Európe, prináša však so sebou určité úskalia. predovšetkým, keď hovoríme o bezpečnosti. Nie je totiž ani zďaleka taká bezpečná ako iné aplikácie na posielanie správ, ako napríklad Signal alebo Telegram. Platí to najmä v Číne, kde sú niektoré témy aktívne cenzurované a spoločnosť Tencent zdieľa údaje používateľov s vládou.

Aplikácia nemá žiadny druh šifrovania, čo znamená, že vaše správy môžu potenciálne zachytiť a čítať skupiny tretích strán. Aj keď užívatelia týmto spôsobom pravdepodobne na každodennej báze neuvažujú, ich citlivé údaje a fotografie sa veľmi jednoducho môžu dostať do nesprávnych rúk.

Nehovoriac o tom, že s ich záujmami a tým, na čo klikajú, môže vláda obchodovať. Háčik je totiž v tom, že spoločnosť Tencent môže s tvojimi informáciami robiť, takpovediac, čo chce. Dôvodom je, že pri stiahnutí súhlasíš s veľkým množstvom podmienok, aby si WeChat mohol vo svojom telefóne mať a používať ho. 

WeChat ako trójsky kôň

Magazín Forbes vo svojom článku označil WeChat za ďalšieho trójskeho koňa zo strany Číny. Narážal tak na prípad spojený s TikTokom, ktorý sa stal medializovaným predovšetkým počas uplynulého roka. TikTok začali spoločnosti v Spojených štátoch amerických obmedzovať alebo úplne zakazovať. Následne ich v tom podporili aj predstavitelia vlád krajín po celom svete, Európa nie je výnimkou. Počet užívateľov TikToku celosvetovo začal klesať, aspoň v určitých kútoch sveta.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Fashion inšpirácie z Instagramu: Sexy letné outifty s crop topmi!

Dôvodom je bezpečnosť a to, že pri používaní TikToku súhlasíš s tým, že všetko, čo si tam kedy publikoval, môže použiť tvorca apky. Okrem toho, TikTok sleduje pomaly každý tvoj krok a ty si mu dal na to povolenie. S WeChat je to veľmi podobné, zrejme aj o niečo horšie. Bezpečnosť je tam totiž na ešte nižšej úrovni ako v prípade TikToku.

Forbes pojednáva o tom, že Čína, kde je stále komunistický režim, používa tieto sociálne siete ako nástroje hybridnej vojny proti západným mocnostiam. Informácie o „západných“ užívateľoch sú totiž využiteľné vo viacerých aspektoch. A ruku na srdce, kto presne vie, čo všetko si o ňom jednotlivé aplikácie v mobile zapisujú a ako to ďalej využívajú?

Ako sa ochrániš?

Možno si si v poslednom čase aj ty všimol, že keď o niečom hovoríš svojmu kamarátovi, zrazu ti na sociálnych sieťach začnú vybiehať reklamy s rovnakou či podobnou témou. Hovorí sa o akomsi odpočúvaní, aplikácie totiž majú prístup k tvojmu mikrofónu. Musíme ti však opäť pripomenúť, že sprístupnil si im ho ty.

Ako však proti takýmto neduhom bojovať v súčasnom digitálnom svete, kde sme sa dobrovoľne vzdali kúskov svojho súkromia, aby sme mohli používať aplikácie, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme?

Jediné, čo môžeš urobiť, je dávať si pozor a zmeniť svoj prístup. Aplikácie, ktoré majú pochybné podmienky na to, aby si si ich mohol nainštalovať, pravdepodobne v mobile nepotrebuješ. TikTok a WeChat môžu byť v istom ohľade pre tvoje fungovanie prínosné, ale sám by si si mal položiť otázku, či si ochotný vzdať sa svojej bezpečnosti.

Morálne je to tenký ľad a je to téma, ktorá bude v nasledujúcich mesiacoch stále silnieť. V tejto chvíli je najlepšie začať od seba. A ak máš v okolí ľudí, ktorí si v digitálnom svete nedávajú pozor, môžeš na nich skúsiť aktívne vplývať a vzdelávať ich. Keď si o tom začneš hľadať viac informácií, pravdepodobne ostaneš prekvapený, aké apky o tebe zbierajú rôzne údaje. Problémom je však to, že užívatelia to v drvivej väčšine neriešia. A zrejme ani nebudú, kým nenastanú ťažkosti.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Júl je nabitý dobrotami: Vieš, kedy svoj veľký deň oslavuje zmrzka, čokoláda či avokádo?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, businessinsider.com, cnbc.com, cgtn.com, morethandigital.io, trustedreviews.com, forbes.com
Odporúčame