KRIMI PRÍPADY Od incestu k vražde: Šialenec sa oženil s vlastnou dcérou, zabil ju aj ich spoločného syna

Incest svadba

Katie sa so svojím otcom zblížila až príliš (Zdroj: Unsplash/Mokhalad Musavi)

#Ľudia vyrastajúci v adoptívnych rodinách sa často rozhodnú pátrať po svojich pokrvných príbuzných. Tak to bolo aj v prípade Katie Fusco, ktorá svojich rodičov našla vďaka sociálnej sieti. Začali si písať a rozumeli si tak dobre, že sa k nim Katie časom nasťahovala. Jej vzťah s biologickým otcom Stevenom sa však uberal celkom iným smerom, než aký je vzťah otca a dcéry. Napokon vyústil do viacnásobnej vraždy.

Vzťah s pätnásťročnou

Steven Pladl vyrastal v meste Levittown v New Yorku. Od mala bol skôr utiahnutý a bývalý spolužiak zo strednej školy ho opísal ako „zvláštneho“ chlapca, ktorý často čelil šikane. Samotársky Pladl preferoval skôr komunikáciu cez internet. Práve tak sa v roku 1995 ako dvadsaťročný zoznámil s pätnásťročnou Alyssou Garcia z Texasu.

Aj napriek vekovému rozdielu medzi nimi vznikol romantický vzťah a Alyssa, presvedčená, že našla svoju životnú lásku, kvôli Stevenovi utiekla z domu. Krátko nato otehotnela a 29. januára 1998 priviedla na svet dcéru Denise. Vzťah dvojice sa však po narodení dcéry začal meniť k horšiemu. Pladl si nedokázal udržať stabilnú prácu, bol manipulatívny a začali sa u neho prejavovať násilnícke sklony, najmä voči dcére.

Keď plakala, tak jej podľa Alysse zapchával ústa, štípal ju, kým nemala modriny. Plač mu napokon vadil až tak, že ju zavrel do chladiaceho boxu. „Nútil ma niekoľko minút čakať, kým mi dovolil box otvoriť a ona len lapala po dychu, celá spotená a posiata modrinami,“ opísala desivé správanie Pladla Alysse.

Dcéry sa vzdala, aby ju ochránila

Iba sedemnásťročná Alyssa nebola v blízkom kontakte s vlastnou rodinou, od ktorej ušla. Takže o tom, čo s Pladlom zažívala, nemala komu povedať. Uvedomovala si však nebezpečenstvo, ktoré jej dcére hrozilo. Aby ju ochránila, dospela k ťažkému rozhodnutiu a osemmesačnej Denise sa vzdala. „Bolo hrozne ťažké vzdať sa jej, ale musela som, pretože som chcela, aby žila a bola šťastná,“ vysvetlila Alyssa.

Medzi ňou a Stevenom sa tým nič nezmenilo. Pladl bol stále bez príjmu, zato Alyssa mala niekoľko zamestnaní, aby ich uživila. Nechýbali ani výbuchy hnevu, pri ktorých Pladl ničil nábytok alebo búchal do steny. Alyssa ho opísala ako „násilného a zúrivého, temperamentného a nepredvídateľného“. Napriek všetkému s ním však zostala a v roku 2006 sa za neho dokonca vydala.

„Vyhrážal sa mi, že ak odídem, vystrelí si mozog a vymyslí spôsob, ako to nahrať a zabezpečiť, aby sa video dostalo ku mne,“ zdôverila sa neskôr.

Násilie neprestalo

Manželia sa presťahovali do Henrica vo Virgínii a v rokoch 2007 a 2012 mali ďalšie dve dcéry. Hoci bol Pladl stále agresívny, Alysse sa chvíľu zdalo, že sa začína meniť k lepšiemu. Mala totiž pocit, že k mladším dcéram sa nesprával až tak zle ako ku Denise. Kandidátom na otca roka sa ale rozhodne nestal.

Alyssa pre Daily Mail opísala, ako raz staršiu z dcér ako trojročnú našla po príchode z práce roztrasenú a plačúcu stáť vo vani. Bola pomočená a Pladl ju nechal celé hodiny vo vani čakať na matku namiesto toho, aby sa o ňu postaral. Dcéru trpiacu poruchou autistického spektra zase pravidelne urážal a zosmiešňoval.

Násiliu ale nečelili iba členovia jeho rodiny. Alyssa opísala desivý zážitok, keď sa do ich garáže zatúlala mačka od susedov. Pladl ju podľa jej slov „vlastnými rukami a možno nejakými nástrojmi“ ubil k smrti, zabalil do vreca a vyhodil do odpadkového koša. A to vraj len preto, lebo nemal rád mačky.

Šťastné detstvo s adoptívnymi rodičmi

Zatiaľ čo Alyssa a neskôr aj jej dve mladšie dcéry museli znášať agresívne správanie Stevena Pladla, najstaršia Denise mala šťastné detstvo. Nevolala sa už všaj Denise, ale Katie, ako ju pomenovali adoptívni rodičia, Anthony a Kelly Fusco. Tí žili v meste Dover, približne 230 kilometrov od New Yorku, a Katie vychovávali s ich vlastnou dcérou Nicole Anne.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TOP atrakcie New Yorku: Ktorá budova má vyzerať ako ceruzka a ktorý park vznikol zo železnice?

„Ich život bol veľmi, veľmi normálny. Moja prezývka pre Katie bola Pac-Man. Stále niečo jedla. A mala rada zvieratá, bola vegetariánka,“ povedal o Katie jej strýko Cary Gould.

Blízki ju opisujú ako trochu hanblivú, no bystrú a a umelecky nadanú. Hrala na bicie, od mala rada kreslila a na strednej škole bola známa svojimi komiksami. V jej tvorbe sa často prejavovalo to, že bola bojovníčkou za práva žien, a ako tínedžerka tiež často zachraňovala pouličné mačky.

„Pero a niečo, na čo môžem kresliť, sa stali mojim bezpečným miestom. Atrament sa stal mojou zbraňou proti pravidlám a obmedzeniam. V triede či v parku neexistuje kútik, kde by potajme nežila malá postavička. Spýtajte sa umelca, prečo je pre neho tvorba dôležitá, a nikdy neprestane prichádzať z odpoveďami. Stručne povedané, pre mňa život bez umenia nie je životom,“ napísala Katie na svojom blogu.

Osudové stretnutie

V roku 2016 Katie oslávila osemnáste narodeniny a zároveň končila strednú školu. Jej plánom bolo pokračovať v štúdiu a neskôr sa venovať digitálnemu marketingu, čo sa však nikdy nestalo. Katie vedela, že je adoptovaná, a bola zvedavá na svoju biologickú rodinu. S rodičmi sa jej podarilo spojiť cez sociálnu sieť a netrvalo dlho, kým sa stretli.

Katie si s Alyssou a Stevenom natoľko rozumela, že v auguste 2016 sa rozhodla, že namiesto vysokej školy sa k nim nasťahuje. Anthony a Kelly Fusco tým neboli nadšení, no Katie bola plnoletá, a tak jej rozhodnutie bez námietok prijali. Hoci si Steven aj Alyssa skvelo rozumeli s Katie, medzi manželmi to už vôbec nefungovalo. Spávali oddelene a všetko nasvedčovalo tomu, že sa čoskoro rozvedú.

„Musela som okolo neho chodiť po špičkách. Nech už mal akúkoľvek náladu, všetci to vedeli. A jeho nálada zvyčajne nebola dobrá. Často kričal, rozbíjal veci, a to pred našimi deťmi,“ povedala Alyssa.
Tá mala z príchodu prvorodenej dcéry napriek všetkému radosť. Bola však jedinou, kto v domácnosti zarábal, a tak Katie trávila väčšinu času so svojím otcom Stevenom. Rýchlo sa zblížili, no vtedy ešte nikomu nenapadlo, že medzi nimi môže byť niečo iné, než silné puto medzi otcom a dcérou.

Spával na podlahe v jej izbe

Steven Pladl, ktorý dovtedy vyzeral ako typický otec po štyridsiatke, s bradou a v ležérnom oblečení, sa po príchode Katie výrazne zmenil. Bradu si oholil, nechal si narásť dlhšie vlasy a začal nosiť obtiahnuté rifle a tričká. Alyssa to prišlo zvláštne, no vysvetlila si to tak, že jej manžel chce byť v očiach osemnásťročnej dcéry súčasným a moderným otcom.

Keď však Steven začal spávať na podlahe u Katie v izbe, konfrontovala ho. Nijako to ale nepomohlo. Dokonca ani to, keď Alyssa dcére povedala, prečo ju vlastne dali na adopciu. Viac by možno zavážilo, ak by jej povedala o osude mačky od susedov, pretože to, že ju otec ako dieťa týral, na ňu vôbec nezapôsobilo.

V novembri 2016 sa Alyssa konečne odhodlala požiadať o rozvod. S dvoma mladšími dcérami sa odsťahovala a Katie sa rozhodla zostať s otcom.

Prezradil ich denník

Steven Pladl a Alyssa od novembra žili oddelene a dve maloleté dcéry mali v striedavej starostlivosti. V máji 2017 Steven kontaktoval Alyssu ohľadom problémového správania ich jedenásťročnej dcéry a dal jej aj dcérin denník. To, čo sa z neho Alyssa dozvedela, by jej nenapadlo ani v najhoršej nočnej more. Zápisy dievčaťa totiž jasne naznačovali, že Pladl a Katie majú romantický vzťah. Najväčší šok bolo pre Alyssu zistenie, že Katie je tehotná.

„Katie je tehotná. Otec tvrdí, že sú ako pár. Žeby toho jednu noc priveľa vypili? Môj otec je štetka,“ písalo sa v denníku. „Otec tvrdí, že jej dieťa je zároveň jeho dieťaťom. To on jej ho urobil? Otec navyše tvrdí, že je mojou nevlastnou matkou, nechce, aby som ju viac nazývala sestrou,“ znel ďalší zápis.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Cestuj low cost len s príručnou batožinou: Poradíme ti, ako úsporne zbalíš

„Je to Satan. Je to po**baný Satan. Pôjde do pekla, ale nebudú ho tam mučiť, to on bude mučiť druhých…Počkať, ak je on Satan a Katie je človek, ich dieťa bude napoly démon,“ napísalo dievča.

Adoptívni rodičia o tom vedeli

Alysse bolo z toho, čo sa dozvedela, na zvracanie. Je si istá, že Pladl jej denník dal preto, aby jej o pomere s Katie nemusel povedať priamo. Keď mu rozčúlená volala, zareagoval so slovami „myslel som, že to vieš“.

Ďalším šokom pre ňu bolo zistenie, že adoptívni rodičia Katie aj Stevenova matka Grace o inceste vedeli. Alyssa, ktorá bola popri svojej jedenásťročnej dcére zjavne jediná, kto tento vzťah videl ako zvrátený, zavolala na políciu. V máji 2017 Stevena a Katie vypočúvali, zatiaľ ale bez následkov.

Svadba pri jazere

Policajné vyšetrovanie Stevena a Katie neodradilo a 20. júla 2017 sa zosobášili. Teraz si určite hovoríš, že niečo také predsa nemôže byť legálne, a máš pravdu. Dvojica ale v potrebných dokumentoch o svojom príbuzenskom vzťahu klamala, a tak bolo ich manželstvo oficiálne.

Malý obrad sa konal v meste Parkton v Marylande. Katie zdieľala svadobné fotky, na ktorých sa v pokročilom štádiu tehotenstva so Stevenom bozkáva na brehu jazera. „Nič veľkolepé, len láska“, napísala do popisu. Na ďalších fotografiách s nimi pózovali aj Anthony, Kelly a Stevenova mama Grace. Anthony a Kelly mali pocit, že svadbe nemajú ako zabrániť, a tak sa namiesto toho, aby kontaktovali políciu, rozhodli dcéru podporiť.

V lete 2017 sa novomanželia presťahovali do Knightdale v Severnej Karolíne a 1. septembra sa im narodil syn Bennett. Fotky syna hrdo zdieľali na sociálnych sieťach, no táto „rodinná idylka“ nemala dlhé trvanie.

Začiatok konca

27. januára 2018 boli Steven a Katie Pladl zatknutí a Bennett bol umiestnený do starostlivosti Stevenovej matky. Páru hrozil za incest trest odňatia slobody do výšky desať rokov, no za podmienky, že prerušia akýkoľvek kontakt, boli obaja čoskoro prepustení na kauciu. Katie sa vrátila k adoptívnym rodičom.

Prípad sa dostal do pozornosti médií a časť verejnosti videla Katie ako obeť manipulácie jej otca. Právnik Stevena Pladla, Rick Friedman II zase tvrdil, že nič nenasvedčuje tomu, že by jeho klient dcéru k vzťahu nútil.

 „Je to prípad osemnásťročného dievčaťa, ktoré sa zrazu zjaví vo dverách štyridsaťročného muža, ktorý prechádza ťažkým obdobím so svojou manželkou. Bolo medzi nimi puto, pretože boli príbuzní, no jeden druhého vôbec nepoznali, až kým nemali sexuálny vzťah. Bol do nej bezhlavo zamilovaný. Až tak, že to prevážilo nad faktom, že boli pokrvní príbuzní“ znelo Friedmanovo kontroverzné vyhlásenie.

Katie v apríli 2018 porušila zákaz komunikácie a Stevenovi zavolala. Oznámila mu, že je medzi nimi koniec a chce požiadať o rozvod. 

Priznal sa matke

Ráno 12. apríla 2018 prijal operátor na linke 911 mrazivý telefonát. „Práve mi volal môj syn a povedal…že zabil svoje dieťa a teraz je v dome… Jeho manželka sa s ním včera rozišla cez telefón… Ona je v New Yorku a povedal, že jej ide odniesť dieťa a potom sa vráti… A potom povedal, že zabil manželku a že zabil aj jej otca. Nemôžem uveriť, že sa to vôbec deje,“ vysvetľovala s plačom volajúca žena.

Tou ženou bola Grace Pladl. Polícii tiež povedala, že jej syn údajne nechal telo dieťaťa vo svojom dome. Okrem toho jej mal povedať, že kľúč nechal pod rohožkou a že do domu nemá ísť ona, ale má zavolať políciu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tieto psychologické knihy ťa prinútia zamyslieť sa: Prečo sa z úradníka stal hmyz?

Keď policajti dorazili do domu Stevena Pladla v Severnej Karolíne, v skrini našli telo sedemmesačného Bennetta. Presná príčina jeho smrti nie je známa, no chlapec bol s najväčšou pravdepodobnosťou zadusený. V to isté ráno nahlásili svedkovia v New Milforde v štáte Connecticut streľbu. Polícia na mieste činu našla telá dvadsaťročnej Katie Pladl a jej adoptívneho otca, päťdesiatšesťročného Anthonyho Fusca.

Nezniesol rozchod

Ako ukázalo vyšetrovanie, Steven Pladl po tom, čo sa s ním Katie rozišla, vyzdvihol Bennetta u svojej matky. Tvrdil, že sa chce s Katie spojiť cez Skype a chce, aby videla aj ich syna. Neskôr jej zavolal s tým, že chlapca ide odviesť ku Katie do New Yorku.

Pladl síce do New Yorku išiel, nie však s Bennettom. Toho totiž ešte v ten večer zavraždil a jeho telo schoval do skrine u seba doma. Následne sa vydal na viac než 900-kilometrovú cestu do Doveru v New Yorku, kde bývala Katie s jej adoptívnymi rodičmi.

Anthony Fusco každý utorok a štvrtok vozil Katie do Waterbury v Connecticute, aby tam pomohla starej mame s upratovaním. Pladl o tom vedel a ako dokazujú zábery z bezpečnostných kamier, vo štvrtok 12. apríla, neďaleko domu čakal, kým vyrazia.

Pladl Anthonyho a Katie sledoval a keď zastavili na semafore v New Milforde, spustil otvorenú streľbu. Obom spôsobil početné strelné rany do hlavy a vrchnej časti tela. Boli namieste mŕtvi.

Okamžite začalo pátranie po strelcovi a netrvalo dlho, kým si vyšetrovatelia streľbu spojili s vraždou malého Bennetta v Severnej Karolíne. Čoskoro sa im podarilo nájsť aj Stevena Pladla. Našli ho mŕtveho vo svojom aute. Príčinou bola strelná rana, ktorú si sám spôsobil.

Za všetko viní jeho

Podľa Alyssy nesie všetku zodpovednosť za to, čo sa stalo, jej bývalý manžel, ktorý mal Katie zmanipulovať tak ako kedysi aj ju. Alyssa sa teraz musela vyrovnať s tým, že o Katie opäť, a teraz už navždy, prišla. Zároveň musela svojim dcéram vysvetliť, že ich otec, staršia sestra aj malý synovec sú mŕtvi.

„Keď sa pýtali, prečo, povedala som im, že ich zabil otec, ktorý následne zabil aj seba. Nikdy som taký šok na detských tvárach nevidela – boli úplne zničené,“ povedala. Alyssa je tiež presvedčená, že tragédii sa dalo zabrániť. Najväčšou chybou podľa nej bolo, že Bennett bol u Stevenovej matky, kde sa k nemu mohol kedykoľvek dostať. Keď bol Steven prepustený na kauciu, nebolo vydané ani žiadne nariadenie, ktoré by jeho kontakt so synom akokoľvek obmedzilo.

„Je to hrozná tragédia, ktorú nikto nemohol predvídať,“ uviedol Pladlov právnik. „Som úprimne presvedčený, že keby sudcovia, prokurátor alebo obhajcovia mali čo i len najmenšie tušenie, že by dieťaťu alebo komukoľvek inému, mohlo hroziť nebezpečenstvo, ani jeden zo zúčastnených by nebol prepustený na kauciu,“ dodal.

Nie je to jediný prípad

Incest je samozrejme nelegálny a pre drvivú väčšinu ľudí skrátka neprípustný. Prípad Katie a Stevena však nie je jediný. Možným vysvetlením pre vzťahy medzi príbuznými by mohol byť fenomén označovaný ako genetická sexuálna príťažlivosť.

Jeho podstatou je to, že blízkymi príbuznými, ktorí sa stretli až ako dospelí, môžu vzniknúť silné pocity vzájomnej príťažlivosti či zamilovanosti. To môže byť spôsobené tým, že nás podvedome priťahujú ľudia, ktorí sú nám podobní a že príbuzní, ktorí sú od seba oddelení, nemajú príležitosť, aby medzi nimi vzniklo rodinné puto.

Genetická sexuálna príťažlivosť je však v súčasnosti len hypotézou, ktorá nebola preskúmaná dostatočne na to, aby ju bolo možné potvrdiť alebo vyvrátiť.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, abc11.com, dailymail.co.uk, mirror.co.uk
Odporúčame