Analyzujeme Texty: Radikal Chef ft. Dymer – Čo Nám Môžu?

Zdroj foto: @radikal_chef Instagram

Viacerým z vás už chýbala obľúbená rubrika Analyzujeme Texty, a tak sa s ňou dnes vraciame. Rozoberať budeme kráľa Severu – Radikala, konkrétne jeho skladbu z albumu Freeride 3.

Faktom ostáva, že na scéne zase nie je až tak veľa umelcov, ktorí vo svojich skladbách používajú (okrem kvalitného prejavu) prepracované referencie a aj preto sa naša rubrika často točí okolo pár mien. Radikal Chef rozhodne patrí do užšej skupiny interpretov, ktorí do textov vkladajú aj náročné prvky a my si dnes rozoberieme track Čo Nám Môžu? s Dymerom, ktorý sa objavil na projekte Freeride 3 a patrí medzi najväčšie bangre z tretej kapitoly úspešnej trilógie albumov.

Skladba vyšla 22. apríla 2019 tradične pod hlavičkou labelu FCK THEM a doplnená bola o videoklip z Banskej Bystrice, konkrétne väčšina záberov pochádza z dobre známeho parkoviska pred klubom Ministry of Fun nad nákupným centrom Europa. O zvučnú produkciu sa postaral výborný Alexis Troy.


[Refrén: Radikal Chef]
Tvojim psom kľudne pristupíme chvost (chvost, chvost)
Čo nám môžu, čo nám môžu bro (môžu bro)
Stage, backstage a hotely na šrot (šrot, šrot)
Čo nám môžu, čo nám môžu bro (môžu bro)
Anarchia, fakery, ujeby, troll (troll, troll)
Čo nám môžu, čo nám môžu bro (môžu bro)
Marihuana, alkohol, trippy, snow (snow, snow, snow)
Čo nám môžu, čo nám môžu bro (môžu bro)

Chef si dobre uvedomuje stále silnejšiu pozíciu na slovenskej rapovej scéne so silnou fanúšikovskou základňou, čo dáva najavo v refréne, pričom v pár slovách charakterizuje aj divoký životný štýl spojený s turné a koncertov okolo albumov.

Takže po A
Sme ľadový sever
V žilách nás hreje Koniferum, Gin a Jäger (Jäger)
Limonády plné lyriky jak Cole Bennett
Fialové noci ti ukázal len tatkov remeň (ou)
Pokračujem po B
Vikingovia sú v dome
Shows jak na dvoch kolesách, American Chopper (vrrm)
Vy ste hviezdy, ale padajúce jak roj komét
Vaše hoes by zbalil aj pred Tescom bezdomovec (Zdeno)
Okej, po C
Moja crew je kurva trochu iná
Cash radšej skrýva, aj keď je v limuzínach (ou)
Pri tvojom gangu sa za hlavu chytá aj Karika
My sme jak Donovaly, stále iba kalamita (moc, koniec)
Tvojej frajerke sa o mne sníva
Konečne máš dôvod brávať antidepresíva (ou)
Máte koks, čo je žltý, ako Borussia (hnoj)
My máme rap, čo je všade, ako korupcia (boy)

Radikal pochádza z Liptova a tak isto má úzky vzťah aj s jednou zo škandinávskych krajín a referencie na „ľadový sever“ sú v jeho skladbách pomerne bežné, rovnako ako alkohol, ktorý preferuje. Tradičnú koniferku a Jägermeister doplnil Gin, určite aj vďaka seriálu Peeky Blinders. Ďalší bar je venovaný menu Cole Bennett. Cole je zakladateľom multimediálnej spoločnosti Lyrical Lemonade, ktorá spolupracuje s viacerými poprednými americkými interpretmi. Limonády plné lyriky ti už teraz musia dávať zmysel.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Predstavil nám práve Ben Cristovao novú českú superhviezdu?

V ďalších baroch Chef odkazuje na kvalitu svojich shows, pričom konkurenciu označuje ako hviezdy, ktoré ale padajú z neba a postupne vyhasnú. American Chopper bol populárny seriál, ktorý kedysi vysielalo Discovery a ktorý patrí medzi Paťove obľúbené seriály. Zároveň to je referencia na energickosť koncertov (ako na „kolese“), v tomto prípade na dvoch kolesách, rovnako ako na dvoch kolesách jazdí chopper – pekne prepojené. V jednej z referencií je spomenutý Jozef Karika, ktorý je známy ako publicista a spisovateľ najmä mysterióznych príbehov. Jeho najznámejšie dielo nesie názov Trhlina, ktoré si pravdepodobne videl ako film.

Ľudia z regiónu Ružomberok/Banská Bystrica, respektíve aktívni šoféri určite pochopia aj referenciu na Donovaly, ktoré sú najmä v zimnom období dejiskom jednej kalamity za druhou. Borussia Dortmund je známy nemecký futbalový klub nastupujúci v žltých dresoch, na čo Chef naráža v predposlednom bare. Aj udalosti posledných dní nám ukazujú, ako rozsiahla je a bola korupcia v našom štáte, takže zakončenie slohy je príznačné a zároveň trefné.


[Refrén: Radikal Chef]


[Druhá sloha: Dymer]
Aaah, nemôžeš mi nič, nemáš pištol
A keby si ju mal, tak spúšť by si nestisol
Vždycky som chcel robiť music, je to dream job
A tvoj celý hood sedí, lebo vždycky si bol snitchom
Krúti ma na stagei, ale nie, nie som B-boy
Mnoho kryštálikov do tých pomaranč džúsikov
Na chudobu sa nedá zvyknúť, takže som si furt nezvykol
A cítiť zo mňa špinu, je tam naveky, sídlisko
A zvykaj si na sick flow
Žijem taký Jackass, ktorý neprežil by Steve-O
Jedno HP vs. celý vesmír, ale ja by som to riskol
Ty by si stál v kúte, čakal, či by mi to vyšlo
Mám v srdci Nirvanu a v hlave Sex Pistols
Zavraždím sa sám, s tým sa netrápte, dík moc
Posielam vám lásku, kým vládzem ešte s dychom
A haterov nevidím, som zahalený dymom

V úvode slohy hovorí Dymer o skutočnosti, že robiť hudbu bol vždy jeho sen, ktorý sa pomaličky začína napĺňať. Dymera krúti na pódiu, ale nie je to z dôvodu, že by bol tanečník. Za príčinu to majú drogy v pomarančovom džúse. Ťažko povedať, aké drogy Dymer v tomto prípade myslí, na pravdepodobne to bude MDMA. Ďalšie bary sú akousi charakteristikou tohto interpreta, z ktorého v skladbách stále cítiť tú „špinu“ a životný štýl, ktorý sa nemení a čiastočne sa zmeniť ani nedá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Alan Murin ponúka „LIFESTYLE“: Autenticita, vďačnosť a nový album

Neviem, koľkí z vás poznajú zoskupenie Jackass, ale Steve-O bol členom práve tohto šialeného projektu, v ktorom sme boli svedkami vtipných kúskov, často za hranicou bezpečnosti. Okrem účinkovania v show mal však Steve viaceré psychické problémy, ktoré súviseli s užívaním niekoľkých druhov drog a údajne sa mal pokúsiť aj o samovraždu (medzi diagnózy sa „priplietla“ aj bipolárna porucha).

Jedno HP môže byť referencia buď na skratku, ktorá sa často požíva v hrách (úroveň života/health points), pričom by to Dymer riskol aj s najmenšou možnou úrovňou „zdravia“. Máme tu aj druhú možnosť, ktorou by mohol byť odkaz na svoju staršiu skladbu 1 HP, ktorá je dosť osobná a vysvetľovala by aj niektoré predošlé referencie a text.

Nirvana a Sex Pistols sú kapely, ktoré pravdepodobne predstavovať netreba. Fenomenálny Kurt Cobain je okrem skvelých piesní známy aj odvrátenou stranou mince – drogami a samovraždou. Sex Pistols sú zase definíciou punk-rocku a rebelanstva. Ďalší bar odkazuje na samovraždu (netrúfame si odhadovať v akom slovazmysle).

[Refrén: Radikal Chef]
Tvojim psom kľudne pristupíme chvost (chvost, chvost)
Čo nám môžu, čo nám môžu bro (môžu bro)
Stage, backstage a hotely na šrot (šrot, šrot)
Čo nám môžu, čo nám môžu bro (môžu bro)
Anarchia, fakery, ujeby, troll (troll, troll)
Čo nám môžu, čo nám môžu bro (môžu bro)
Marihuana, alkohol, trippy, snow (snow, snow, snow)
Čo nám môžu, čo nám môžu bro (môžu bro)


[Tretia sloha: Radikal Chef]
Ďalej
Radikal je slabý (čo?)
Hlavne, že spod stageu berú fans sanitkami
MC’s meškajú krámy, bo ich pojebali moje bary (au)
Ibrahimovič, taekwondo, góly highkickami (haíja!)
Chcete byť tak popredu, až ste vlastne offside (out)
My máme moshpity jak Rise of the Northstar
Od 2016 a po opici Bonsai (jau)
Na mojej show Slováci z Londýna, Viedne, Osla (aj Grónska)

Celý track zakončuje Radikal treťou slohou, ktorá odkazuje na šialené showky v rámci Wasted tour, ktoré sa nezaobišli bez poriadneho bordelu, moshpitov, ale aj úrazov. Nuž, aj to patrí k brutálnym koncertom. Referencia na Ibrahimoviča odkazuje na jeho druhú záľubu (okrem futbalu). Zlatan sa venuje taekwondu, vďaka čomu už strelil viacero neuveriteľných gólov a v tomto smere sa s ním nemôže rovnať žiadný iný futbalista – prenesené do rapu, Radikal Chef je Zlatan Ibrahimovič slovenského rapu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Návod na život od H16? Chalani si stále robia, čo chcú

Rise of the Northstar je francúzska heavy metalová kapela, ktorá vie často pod pódiom rozpútať hotové peklo a ten, kto bol na Wasted tour presne vie, o čom v týchto baroch Chef hovorí.

Na záver nám už ostáva len Bonsai, čo je obľúbená reštaurácia v Liptovskom Mikuláši, ktorú Chef navštevuje vždy, keď je doma na Liptove. Túto reštauráciu vlastní jeho dobrý kamarát a parťák na „stejdži“ – Viet.


Ktorú skladbu chcete rozobrať najbližšie? Píšte nám do komentárov.

Odporúčame