DMS (opäť) ovládlo hru. HUHU je svetový album (Na prvé počutie)

DMS (opäť) ovládlo hru. To je konštatovanie, ktorým začíname aktuálny diel rubriky Na prvé počutie. Separ, Dame a Smart vydali album HUHU, o ktorom sa v uplynulých týždňoch hovorí prakticky každý deň. Poďme sa pozrieť na to, čo sa v tomto CD skrýva.

DMS (opäť) ovládlo hru

DMS ovládlo hru. Áno, hru ovládol aj Pil C, hru ovládol aj Kontrafakt. Slovenský rap je bohatý na kvalitných tvorcov, za čo môžeme byť radi. Každý má svojich favoritov, svoj druh rapu, ktorý mu sedí najviac. Preto v tomto prípade môže mať slovenská rap game aj viacero víťazov. Chalani z DMS sú jedným z nich. HUHU je kvalitné CD, či už po textovej, hudobnej alebo produkčnej stránke.

Cítiť, že Separ, Dame aj Smart pôsobia v tomto odvetví už veľmi dlho. Sú skúsení, vedia, čoho sa vyvarovať, vedia, čo funguje. Môžu ťažiť aj z toho, že sa dostali na vlnu popularity, a ich fanúšikovia sú vždy nesmierne zvedaví na nové tracky. CD navyše prišlo v ideálnom čase, pred vianočnými sviatkami, čo čísla na streamoch a predaje ešte väčšmi zvýšilo. DMS v uplynulých rokoch predstavuje kvalitu. Kvalitu predstavuje aj CD HUHU.

⇒ Nový merch a album DMS si vieš objednať TU

Hudobná pestrosť

Chalani z DMS sa na HUHU vyslovene hrajú s rapom. Skúšajú zmeny hlasových polôh, menia flow, menia tempo, neboja sa zmeniť dokonca celý štýl. Ako dobrý príklad slúži „Tanečná pesnička“, ktorá je výborná od začiatku do konca. Smart môže samého seba považovať za plnohodnotného rappera, v konkurencii sa rozhodne nestratí. Separ s Damem sú v rap game tak ďaleko, že keby rapujú doslova o ničom, aj tak by to znelo dobre. Do toho kvalitný beat. A videli ste videoklip? Ak náhodou nie, rýchlo to napravte.

„Tanenčná pesnička“ je prototypom toho, že DMS sa nebojí vyjsť z rapového žánru a skúsiť to aj v rockovejšom štýle. Takisto môžeme kombináciu rocku a rapu sledovať s tracku „Rampa“, kde sú hosťami Horkýže Slíže. DMS a Horkýže Slíže? Kombo, ktoré by sa kedysi zdalo byť nereálne.

⇒ Nový merch a album DMS si vieš objednať TU

Tam to ale nekončí. Na albume je minimum hostí. Horkýže Slíže sme už spomenuli, nachádza sa tam aj slovenská hudobná stálica Richard Müller a taktiež aj Kuky Band. To samo o sebe je dôkazom posunu DMS a toho do akých kútov sa môže rap v súčasnosti dostať. Už dávno sa nerozprávame o žánri, ktorý by bol na okraji záujmu. Rap je na Slovensku číslom jeden a DMS patrí do úzkej špičky.

Príliš veľa pandémie?

Na albume sa nachádza 16 skladieb, pričom približne v štvrtine sa minimálne okrajovo rieši téma pandémiaekoronavírusu. DMS sa niet čo čudovať, každý z nás musí riešiť covidovú problematiku dennodenne, pričom COVID-19, opatrenia, zákazy, lockdown (logdán) a podobné slová sa na nás valia zo všetkých strán. Každý má toho už po krk a DMS je v tomto akýmsi hlasom generácie. Songy ako „Logdán“ či „Ďalšia vlna“ sú jasným vyjadrením toho, čo väčšina slovenského národa cíti.

Na druhej strane, chvíľami môže mať človek pocit, že je pandemickej témy na CD až príliš. Samozrejme, nedá sa to Separovi, Damemu a Smartovi vyčítať, pretože keby to vyčítame im, museli by sme denne pranierovať slovenské médiá, kde chvíľami človek získava pocit, že keby niet ochorenia COVID-19, tak by nemali o čom informovať. To je zrejme téma na inú debatu.

Každopádne, niekomu pandemická téma v rape sedí, iným nie, môžeme konštatovať, že je to ako s politickou problematikou. Sú poslucháči, ktorí to ocenia, sú takí, ktorí to radi nemajú. V konečnom dôsledku, je to na interpretovi samotnom. Napríklad, čo sa týka návštevy Pápeža na Slovensku, vzhľadom na to, že väčšina národa je krešťanského charakteru, jedná sa pre našu krajinu o veľkú poctu. Ale áno, 5 miliónov sa dalo v čase pandémie využiť rozhodne aj lepšie. No to najhoršie, čo na tejto návšteve bolo, je zrejme načasovanie, nie idea samotná.

Suplovanie štátu tam, kde zlyháva

Taktiež veľký shout out pre celé DMS. Za to, že pravidelne na svojich profiloch na sociálnych sieťach zdieľajú výzvy na zbierky pre ťažko chorých ľudí, prípadne pre osoby v núdzi, ktorým nemá kto pomôcť. To je pole pôsobnosti, kde štát na plnej čiare zlyháva. A môžeme byť radi, že sú takí ľudia ako Separ, Dame či Smart, ktorí sa týmto ľuďom snažia pomôcť. Toto je využitie ich vplyvu najlepším možným spôsobom. Preto sa vieme do nich vcítiť, že ich vyslovene vytáča, keď vidia nemenovaných politikov, ktorí prichádzajú so „skvelými“ nápadmi ako využiť dane nás všetkých.

⇒ Nový merch a album DMS si vieš objednať TU

Napríklad, očkovacia lotéria, to je téma, pri ktorej sa nám všetkým dvíha tlak. Netreba sa DMS a ostatným čudovať, že sa im kroky štátu nepáčia, pretože stačí, aby človek prišiel do nemocnice a zistí, kde treba financie investovať primárne. Aj keď teda pocitovo prevláda téma COVID-19, svoje zastúpenie majú aj emócie chalanov, to, čo si prežili a akýsi pohľad do ich vnútra, čo môžeme sledovať napríklad v tracku „Dopamín“.

Nechýba ani „náklad na ženy“, pričom na nežné pohlavie samozrejme nikto z nás nedá dopustiť, ale určitý typ žien si kritiku vyslovene zaslúži. Nájdete to v tracku „Instaklam“. Aj vy istotne poznáte ženy, ktoré sa chcú podobať na celebrity a influencerky, pričom majú absolútne pomýlené hodnoty a to, čo je v živote naozaj dôležité.

Čo prinesie budúcnosť

DMS sú na vrchole. Ak ich máte radi, môžete byť spokojní, pretože všetko nasvedčuje tomu, že na vrchole ešte dlho budú. Majú hype, majú kvalitu, majú fanúšikov a majú čo povedať. Okrem toho, majú sa kam posúvať a v živote sa im deje veľa zaujímavých vecí, ktoré sú hodné toho, aby boli umiestnené do skladby. Bude zaujímavé sledovať, kam sa DMS bude uberať v nasledujúcich mesiacoch. Rozhodne sa tešíme na turné k albumu HUHU, ktoré bude, ako zvykne Separ hovoriť, sataniáda.

⇒ Nový merch a album DMS si vieš objednať TU

A väčšina skladieb má veľký koncertový charakter, na čo netreba zabúdať. Toto CD si zaslúži pochvalu a veľký rešpekt. Dokazovať kvalitu dlhodobo a pravidelne patrí medzi najzložitejšie veci na svete. Separ, Dame a Smart to dokážu.

Ostatné: 5 mien, ktoré chce mať Smart na svojom EP. Aký bol problém s HUHU?

Photo credits: DMS, Separ IG

Odporúčame