Počul si už o lucidnom snívaní? V tomto stave dokáže ovládať svoje sny, vedci vedia, ako ich navodiť!

mladá žena spí pri okne

Lucidné sny si môžeš navodiť aj sám (Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio)

#Stalo sa ti už niekedy, že si v spánku precitol a uvedomil si si, že snívaš? Pokiaľ áno, máš skutočné šťastie. Zažil si totiž pomerne vzácnu vec – lucidný sen. Len asi polovica z nás niekedy v živote zažije lucidné sny a snahy o spustenie tohto fenoménu priniesli zmiešané výsledky. Štúdia publikovaná v roku 2018 však odhalila jeden z doteraz najúčinnejších spôsobov navodenia lucidného snívania.

Liek na Alzheimerovu chorobu

Na základe vlastného predchádzajúceho výskumu chceli vedci z University of Wisconsin-Madison a Lucidity Institute na Havaji preskúmať, ako môžu chemikálie nazývané inhibítory acetylcholínesterázy (AChEls) podporovať lucidné snívanie . Predpokladá sa, že chemická látka v našom mozgu zodpovedná ze prenos informácie medzi neurónmi, acetylcholín, pomáha modulovať REM fázu spánku a AChEls pomáhajú tejto zlúčenine zhlukovať sa v mozgu zastavením enzýmu (nazývaného acetylcholínesteráza), ktorý inaktivuje acetylcholín.


Slovák natočil VIDEO opustenej medicínskej fabriky: Vyrábali tu lieky známe celému svetu, dnes to tam vyzerá ako z hororu


Bežný liek používaný na liečbu poklesu pamäti pri Alzheimerovej chorobe – známy ako galantamín – je rýchlo pôsobiaci AChEI s iba miernymi vedľajšími účinkami. Výskumníci sa teda rozhodli nájsť 121 účastníkov, aby zistili, aký vplyv má liek na ich schopnosť mať a zároveň si spätne spomenúť lucidné sny.

Museli absolvovať špeciálny tréning

Stojí za to zdôrazniť, že títo dobrovoľníci neboli len bežní ľudia, ale nadšenci s etablovaným záujmom o lucidné sny, ktorí tiež absolvovali tréning s protokolmi indukcie lucidných snov. Keď sa tento kognitívny tréning spojil s galantamínom, začali sa diať jasné veci.


Veľké zistenie vedcov: Poznáme až 16 kategórii spánku! Do ktorej z nich patríš ty?


Počas troch po sebe nasledujúcich nocí užívali účastníci zvyšujúce sa dávky lieku, počnúc placebom, potom 4 miligramami a potom 8 miligramami poslednú noc. Každú noc sa účastníci zobudili 4,5 hodiny po zhasnutí svetiel, precvičili si techniky indukcie snov, prehltli kapsuly a vrátili sa spať.

Experiment bol úspešný

Kým nebudeme vedieť viac o bezpečnosti tejto techniky, nikto by nemal sám experimentovať s galantamínom. Keď sa však uskutoční ďalší výskum, tieto zistenia môžu nakoniec prilákať takmer neobmedzený svet imaginárnej zábavy a dobrodružstva. Ide totiž o zatiaľ najúspešnejší pokus o vedomé vyvolanie lucidných snov.

Keď som prechádzal rukou po tehlovej stene… cítil som hrubú štruktúru a obrys jednotlivých tehál,“ povedal jeden z tímu, kognitívny neurológ Benjamin Baird z University of Wisconsin-Madison, pričom si spomenul na svoju vlastnú skúsenosť s galantamínom.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame