Imunita je základ zdravia: Čo by si mal jesť, aby si bol zdravý a nedal šancu vírusom?

pilierom dobrej imunity - citrusy a zázvor

Zázvorový čaj skvele zahreje počas chladných večerov (Zdroj: Pixabay/Leon)

#S príchodom prvých chladnejších jesenných dní, najmä keď sychravé dni už prevládajú nad dňami slnečnými, sa takmer so železnou pravidelnosťou každoročne rozkrúti aj kolotoč respiračných ochorení, klasických viróz a prechladnutia. Výnimkou nie je ani nástup tejto jesene. Minimálne nádcha alebo boľavé hrdlo už v prvých týždňoch nového školského roka možno postretli aj teba a tak sa teraz zamýšľaš, ako svojmu telu pomôcť bojovať proti neželanému ochoreniu, ktoré sa objaví samozrejme práve vtedy, keď to najmenej čakáš, bez ohľadu na to, že ty si mal celkom iné plány. A to ani nemusí ísť o ten aktuálne najznámejší pandemický vírus, ktorý už svojou aktivitou dokázal takmer doslova vypnúť celý svet.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorá stojí medzi tebou a možnosťou, že sa na teba opäť niečo nalepí a ochorieš, je tvoj imunitný systém. V našom organizme sa považuje za druhý najkomplikovanejší systém a jeho primárnou funkciou je byť neustále pripravený zaistiť dokonalú ochranu voči všetkým škodlivinám útočiacim zvonku, ale i tým ochoreniam, ktoré vznikajú v našom organizme.

Jasné, že posilnenie imunity sa ľahšie vysloví ako tých niekoľko nevyhnutných zmien, ktoré je potrebné vykonať a ešte lepšie pravidelne dodržiavať, pravdou však je, že najstabilnejším pilierom k dobrej imunite je zdravý životný štýl. V rámci neho určite netreba podceňovať ani dôležitosť dostatočnej hydratácie, kvalitného spánku, pobytu na čerstvom vzduchu – ideálne v kombinácii s fyzickou aktivitou. Ak naozaj chceš byť zdravý ako buk, potom rozhodne nepodceňuj ani silu zdravej a vyváženej stravy. Pomôcť môžu aj potraviny s trochu väčším zameraním sa na ich obsah imunitne dôležitých vitamínov a minerálov.

Nedá sa tvrdiť, že ak budeš jesť práve túto potravinu, vybuduješ si super imunitu. Pred nákazou známymi respiračnými vírusmi nás na 100 % nedokáže ochrániť žiadny doplnok stravy, potraviny ani čokoľvek iné. Ale dalo by sa povedať, že existuje celý rad bylinných alebo potravinových pomocníkov, ktoré svojim spektrom účinných látok môžu prirodzene posilniť imunitu a podporiť jej obranyschopnosť v čase zvýšeného rizika ochorení a mnohé z nich ti určite nie sú neznáme. Na generáciami overenú silu takého cesnaku, cibule, jabĺk či kyslej kapusty nedali dopustiť ani naše babičky. Chceš vedieť, čo by rozhodne v tvojej strave chýbať nemalo, aby si organizmu dodal niečo cenné a podporil tak svoje zdravie? Čítaj ďalej, dozvieš sa viac. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najstaršie kamenné nástroje nevyrobil človek: Boli objavené v Afrike – kto je pravdepodobne ich tvorcom?

Ďumbier lekársky známy ako zázvor

Možno už vieš, že odborný botanický názov pre zázvor je vlastne ďumbier lekársky. Napriek tomu, názvom zázvor ho asi pomenovávame doma viacerí. Pochádza z Ázie, kde sa v tradičnej medicíne používal najmä počas chladnejšej časti roka na prehriatie tela. Aj ty možno siahneš po zázvorom čaji ako po prvej zbrani, ktorou chceš odvrátiť začiatočné príznaky nachladnutia.

K jeho významným benefitom patrí schopnosť znižovať zápalový proces, čím pomáha zmierňovať napríklad aj zápal hrdla. Zvyšuje produkciu protilátok, urýchľuje vyliečenie, uvoľňuje dýchacie cesty a je potopudný. Početné štúdie tiež odhalili protivírusové a antimikrobiálne účinky, ktoré posilňujú obranyschopnosť. Ostrá až štipľavá chuť, za ktorou sa skrývajú gingeroly, sa hodí na prípravu čaju, ale aj do smoothie alebo do vývaru.

Kurkuma pravá nedovolí vírusom preniknúť do tela

Ak do svojho jedálnička pravidelne zaraďuješ karí jedlo, je ti známe, že kurkuma je kľúčovou ingredienciou každého chutného receptu. Ak ti karí jedlo nechutí, skús ochutnať zlaté kurkumové mlieko, ktoré organizmus zahreje aj ochráni. Výrazná žltá farba, jemnejšia korenistá chuť a obsiahnutý kurkumín z tejto tropickej rastliny robia univerzálne využiteľnú surovinu. Práve kurkumín je farbivo, ktoré sa vyznačuje rozsiahlym liečivým potenciálom, ktorého biologickú využiteľnosť zvyšuje pridanie čierneho korenia.

kurkumové mlieko
Lahodné kurkumové mlieko je ideálnym nápojom na posilnenie imunity (Zdroj: Pixabay/Jess Soraya)

Už celé stáročia je kurkuma výrazným antioxidantom, ktorý chráni organizmus pred voľnými radikálmi a celkovo posilňuje fungovanie imunitného systému. Podporuje interakcie imunitných buniek a bráni choroboplodným zárodkom preniknúť do organizmu. Má preventívne ako aj liečebné účinky proti vírusom, pretože obmedzuje spojenie vírusu s hostiteľskou bunkou.

Ruža šípová je cenná nielen krásnymi kvetmi

Ruža predstavuje asi jeden z najznámejších kvetov, ale rovnako dôležité sú aj jej plody, a to konkrétne šípky. Možno sa ti teraz v mysli vynorila spomienka na to, ako ti v detstve šípkový čajík s láskou pripravovala babička. Nerobila to len tak. Šípky sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý sa rozpúšťa vo vode a pôsobí ako antioxidant.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Ohybná Motorola Razr 3 je priamou konkurenciou pre Flip od Samsungu: Čím nás nadchla a čo by ťa mohlo odradiť pri kúpe?
detail na šípkový ker
Nasušiť si šípky do zásoby sa vždy oplatí (Zdroi: Pixabay/Peter Kraayvanger)

Ako je známe, vitamín C hrá dôležitú úlohu pri posilňovaní imunity, funkcii lymfocytov (bunky rozpoznávajúce patogény prenikajúce do organizmu), ale aj pri syntéze kolagénu, čím pomáha aj k dosiahnutiu zdravo vyzerajúcej pokožky. Šípky dokážu bojovať proti únave, vyčerpaniu aj stresu a sú tiež skvelou voľbou, ak potrebuješ nabrať silu po chorobe.

Baza čierna v minulosti predstavovala domácu lekáreň

Mať doma v záhrade bazový ker je vlastne malou veľkou výhrou, už v minulosti z nej ľudia dokázali využiť takmer všetky časti. Na jar je ker obsypaný kvetmi, z ktorých si môžeš urobiť sirup alebo ich nasušiť na čaj a na jeseň sa dozreté bazové plody sfarbia do fialova až čierna a z nich si zas môžeš pripraviť sirup alebo ich nasušiť a zamraziť do zásoby na zimné dni.

Za tmavú farbu plodov sú zodpovedné antokyány (flavonoidy), ktoré patria medzi najsilnejšie antioxidanty vôbec. Okrem iného, nás chránia aj pred vírusmi spôsobujúcimi nádchu, nachladnutie či chrípku. Čaj z bazových kvetov dokáže zahriať a prekrviť telo a týmto mechanizmom aktivuje obranné bunky imunitného systému. Vzhľadom na jej benefity, je baza skutočne účinná a ľahko dostupná pre každého.

Citrusové ovocie je plné energie aj vitamínov

K chladnému počasiu citrusy akosi automaticky patria. Ich ponuka je široká a aj ty si môžeš vybrať práve ten druh, ktorý máš najradšej. Určite si už počul o tom, že obsahujú množstvo vitamínov, najmä vitamínu C, ale tiež aj A, B, minerály a stopové prvky. Majú vysoký podiel vody a vlákniny a sú nízkokalorické, takže si ich môže dopriať skoro každý.

Ak ťa aj od prepuknutia ochorenia neuchránia, zvýšeným prísunom tohto ovocia aspoň docieliš to, že urýchlia vyliečenie. Citrusy zásobia organizmus mnohými živinami, energiou a spestria stravu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
7 knižných detektívok: Svetové novinky, audioknihy, ale aj slovenské krimi ťa udržia v napätí!

Mandle ako každodenná dávka zdravia

Pokiaľ ide o imunitu a vplyv vitamínu C, ten má vybudovanú celkom slušnú povesť. Možno bude pre teba prekvapením, že nemenej dôležitý je aj vitamín E, ktorý stojí akoby v úzadí. Pravdou je, že je to veľmi silný antioxidant, ktorý sa vstrebáva rozpustením v tukoch a ten sa v mandliach a iných orechoch nachádza v dostatočnom množstve.

A keď k nemu pridáš obsiahnuté vitamíny a minerály (najmä mangán a meď), ktoré riadia imunologické reakcie a posilňujú imunitný systém, skonzumovaním 5 až 10 mandľových orechov denne získaš zdravý snack, ktorému nemôže len tak hocičo konkurovať.

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame