7 knižných detektívok: Svetové novinky, audioknihy, ale aj slovenské krimi ťa udržia v napätí!

Nové detektívky

Najlepšie knihy pre všetkých milovníkov detektívok (Zdroj: flickr.com/Chris)

#Si milovníkom knižných detektívok? Ak znie tvoja odpoveď áno, tento zoznam noviniek je pre teba! Pripravovali sme ho skutočne poctivo. Nájdeš v ňom novinky svetových autorov, audioknihu, krimi detektívky od slovenských autorov zasadené do nášho prostredia, ale aj vynovený príbeh z dielne kráľovnej anglických detektívok Agathy Christie!

Púštna hviezda, Michael Connelly

Ako sme sľúbili už v titule článku, naším prvým detektívnym tipom je novinka Púštna Hviezda, ktorá bude vydaná posledný marcový deň. Zakúpiť v predpredaji si ju však môžeš už aj teraz! Čo ťa v knihe čaká?

Hlavný hrdina a detektív Harry Bosch sa na sklonku kariéry vracia k svojej „bielej veľrybe“ – nedoriešenému prípadu, ktorý ho stále máta. Musí nájsť a potrestať vraha, ktorý pre peniaze vyvraždil rodinu s dvoma deťmi. Aby to však dosiahol, pokúsi sa zachrániť čerstvo obnovené oddelenie neuzavretých prípadov, ktoré stojí a padá na odhalení toho, kto zabil sestru vplyvného mestského politika.

Obe rodiny potrebujú satisfakciu, Bosch to teda nesmie vzdať. Musí byť húževnatý ako „púštna hviezda“, kvet, ktorý rastie na hrobe štvorice obetí v Mohavskej púšti a nezabije ho ani sucho, ani horúčavy, ani nočný mráz. Ako dopadne prípad detektíva Boscha?

Púštna Hviezda
Zľavnenú knihu Púštna Hviezda si môžeš zakúpiť do 7. apríla (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Smrť a kúzelník, Tom Mead

Ako ďalšiu čerstvú novinku zo sveta detektívok ti predstavíme román Smrť a kúzelník, ktorý ponúka čitateľovi napínavý prípad vraždy v zamknutej miestnosti, inšpirovaný detektívnymi románmi zlatého veku. Nadšencov klasickej detektívky zaujme pôsobivou atmosférou Londýna 30. rokov minulého storočia a naoko nerozlúštiteľnou záhadou.

Gazdiná Olive Turnerová nájde svojho zamestnávateľa, popredného rakúskeho psychiatra doktora Reesa, mŕtveho v zamknutej pracovni, inšpektor Flint zo Scotland Yardu si uvedomí, že bude potrebovať pomoc svojho dávneho priateľa Josepha Spectora, kúzelníka s výnimočným talentom riešiť nevysvetliteľné záhady.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Creed bojuje proti vlastnej minulosti: Ako sa vydaril prvý režisérsky kúsok Michaela B. Jordana?

Spolu vypočúvajú pestrý rad podozrivých – doktorových pacientov a členov jeho domácnosti. Odhaľujú ich temné tajomstvá a snažia sa prísť na motív ohavného činu. Keď však dôjde ku krádeži vzácneho obrazu a k ďalšej vražde v uzavretom výťahu, obaja pochopia, že páchateľa musia vypátrať čo najskôr. Ako pátranie dvoch priateľov napokon dopadne?

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Mŕtvy na pekelnom vrchu, Juraj Červenák

Tretí knižný tip je od autora J. Červenáka, o ktorom by sme mohli tvrdiť, že je skvelým tvorcom práve takýchto detektívok s historickou tematikou. V dnešnom rebríčku si predstavíme práve jeho prvý diel zo série Kapitána Steina a notára Barbariča, ktorý ťa prenesie do obdobia protitureckých nájazdov.

Na konci 16. storočia zúri v kresťanskom pohraničí vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v hornom Uhorsku. Vojnového veterána Steina vyšlú do Štiavnice odhaliť zradcu, ktorý sa chystá nepriateľom ukázať tajnú cestu do dobre opevneného mesta.
Pátranie ešte skomplikuje vražda miestneho šľachtica.

Stein musí spojiť sily s mestským notárom Matejom Barbaričom, aby rozplietol klbko sprisahaní a zločinov, z ktorých mnohé siahajú hlboko do minulosti. Zdá sa, že všetko súvisí so zlorečeným Pekelným vrchom – mnohí veria, že sa na ňom zjavuje duch zhýralej meštianky a po nociach sa tam rozlieha vytie psov, čo strážia bránu do záhrobia. Ako Stein a Barbarič vyriešia túto podivnú záhadu?

Juraj Červenák
Kniha je debutom zo série Kapitán Stein a notár Barbarič (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Lucia, Bernard Minier

„Zlo sa nezastaví pred ničím. Preto ho musí zastaviť ona.“ Takto znie úvodná hrôzostrašná upútavka na Luciu z dielne francúzskeho autora B. Miniera. Rovnako hrozivý a o to autentickejší dej predostiera audiokniha, ktorá ťa vtiahne do svojho ponurého prostredia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najnebezpečnejšie výzvy na TikToku: Strata zraku, popáleniny či smrť – na tieto si daj obrovský pozor!

Skupina študentov kriminológie zo španielskeho mesta Salamanca odhalí existenciu vraha, ktorý svoje obete aranžuje podľa renesančných obrazov. Je možné, že teraz znova udrel? Prípad brutálne ukrižovaného madridského vyšetrovateľa tomu nasvedčuje. Jeho parťáčka Lucia Guerrero sa s pomocou študentov púšťa do zložitého vyšetrovania. Spoločne budú čeliť svojim najhorším obávam, vlastnej minulosti – a pravde, ktorá je ohavnejšia ako všetky zverstvá z legiend a mýtov.

Bernard Minier Lucia
Audiokniha Lucia ti poskytne autentický zážitok (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa audiokniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Smrť pani McGintyovej, Agatha Christie

Novinku a zároveň známy knižný príbeh z roku 1952 si predstavíme v piatom tipe. Tentoraz však starší príbeh vystúpi v novom šate. Poirotovým povestným malým sivým bunkám tentoraz prichádza na pomoc svojrázna autorka detektívok Ariadne Oliverová so svojou ženskou intuíciou. Tichou dedinkou Broadhinny na malebnom anglickom vidieku otrasie surová vražda: starú upratovačku McGintyovú ktosi zniesol zo sveta silným úderom do tyla.

Podozrenie ihneď padne na jej podnájomníka Jamesa Bentleyho, čudáckeho mladého muža bez prostriedkov. Súd Bentleyho uzná vinným, no inšpektor Spence má napriek tomu veľké pochybnosti o jeho vine. S prosbou o pomoc sa preto obráti na svojho starého priateľa, súkromného detektíva Hercula Poirota na dôchodku. Len čo sa Poirot oboznámi s prípadom, rozhodne sa stoj čo stoj zabrániť poprave nevinného človeka a vypátrať skutočného vraha. Netuší však, že tým sa aj jeho život ocitol vo vážnom ohrození…

Agatha Christie
Kráľovná anglickej detektívky prichádza s vynoveným príbehom (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

O mŕtvych len v dobrom, Peter Pavonič

Peter Pavonič je mladý slovenský spisovateľ, ktorý si podľa nášho skromného názoru zaslúži tvoju pozornosť. Jeho kniha zachytáva osud mladého spisovateľa Daniela Dárskeho, ktorého zastihne telefonát vo chvíli, keď priletí na pracovnú dovolenku do Fínska. Slovenská kriminálka ho žiada, aby sa okamžite vrátil domov pre podozrenie z vraždy historika Milana Hromnicu. Muža, ktorý učil na Danielovej alma mater, niekto brutálnym spôsobom dobodal.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Krásny svet, kdeže si? Nový úchvatný román od írskeho zázraku Sally Rooney

Nedôverujúc štátnym orgánom sa spisovateľ na vlastnú päsť rozhodne pátrať po ozajstnom vrahovi. S pomocou súkromného detektíva sa mu podarí odhaliť utajenú tvár historikovho života. Pátranie však prekazí zásah polície a z ďalšej vraždy obvinia Daniela…

Mala som možnosť prečítať si krimi príbeh O mŕtvych lev v dobrom a musím poznamenať, že ma skutočne zaujala autenticita dobre známeho prostredia Košíc. Nečakané dejové zvraty, ale aj svojrázny humor hlavného hrdinu Daniela Dárskeho mi neraz vyčarili úsmev na perách. Ak ti je sympatická jemná melancholickosť, napätosť či pestrý vnútorný svet hlavnej postavy, určite daj tento knihe šancu.

O mŕtvych len v dobrom
Slovenský autor ti predostrie krimi príbeh z prostredia Košíc (Zdroj: martinus.sk)

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Srnka, František Kozmon

Posledným knižným tipom, ktorý ti predstavíme, je kniha nitrianskeho autora Františka Kozmona. Príbeh postavy majora Otčenáša zostáva nekompletný. V neľahkých časoch sa poručík Lukáš Líška ujme najnovšieho prípadu: V Bratislave vyčíňa vrah, ktorý si vyberá mladé a nezadané ženy.

Nič netušiace obete čaká u nich doma, kde ich následne uväzní. Pred brutálnou vraždou ich na mieste, ktoré im malo byť útočiskom, vystaví peklu. Zanecháva po sebe stopy, ktoré napovedajú, že si ctí staré poľovnícke tradície. Považuje zavraždené ženy za korisť?

Ak ťa kniha zaujala, môžeš si ju zakúpiť priamo TU!

Ktorá z kníh najviac zaujala teba?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame