Poznáš svoje BMI? Do akej miery je tento výpočet správny, a je potrebné sa ním riadiť?

Ako orientačný faktor je teda hodnota BMI fajn, ale určite sa naň striktne nemusíš držať (Zdroj: Freepik/freepik)

#Pokiaľ cvičíš alebo sa len zaujímaš o zdravú a vhodnú stravu, určite ti je známy pojem BMI. Koncept merania tohto parametru je tu už desiatky (ak nie stovky) rokov. Pre mnohých predstavuje alfu a omegu v tom, aby mali „dokonalý“ prehľad o svojom zdraví. Vieš sa ale samostatne vyznať v tej hŕbe čísel?

O čo ide?

BMI (body mass index, teda index telesnej hmotnosti) je ukazovateľom telesnej hmotnosti v úmere k tvojej výške. Slúži na to, aby si rýchlo a jednoducho dokázal posúdiť, či máš optimálnu (teda zdravú) telesnú hmotnosť. V škále hodnôt vieš vyhodnotiť aj extrémy, ako napríklad podváhu, nadváhu a obezitu.

Tieto informácie ti ponúknu aspoň približnú predstavu tvojho zdravotného stavu a rizika, ktoré ti môže hroziť v prípade spomínaných extrémov.

Ako túto hodnotu zistíš?

Na internete nájdeš rôzne kalkulačky pre výpočet (treba však dávať pozor, nie všetky sú presné). V prípade, že si chceš byť istý správnym výsledkom, opráš trochu svoju matematiku.

Stačí, ak svoju hmotnosť v kilogramoch vydelíš druhou mocninou svojej výšky v metroch. Výsledok si následne vieš porovnať podľa niektorej z tabuliek v piatich kategóriách, ktoré boli stanovené Svetovou zdravotníckou organizáciou.

Zorientuj sa!

Pamätaj na to, že BMI nezohľadňuje telesné zloženie, ktoré je pri športe a chudnutí dôležité poznať. Parametre pomeru svalovej a tukovej hmoty, či hustota kostí môžu skresľovať tvoje predstavy o výsledkoch týkajúcich sa tvojho tela.

Pre predstavu – zdravý športujúci človek môže pokojne skončiť aj v kategórii s nadváhou, pretože BMI ukazovatele neberú do úvahy biológiu alebo pohlavie tela. Uvažuješ nad tým, ako je to možné?

Celé rátanie BMI vzniklo pred cca 200 rokmi, kedy matematik Adolph Queteletem porovnával priemernú hmotnosť medzi rôznymi ľuďmi. Výskum bola len kalkulácia, ktorá nebrala do úvahy ani rozdielnu stavbu tiel žien a mužov. Ako orientačný faktor je teda hodnota BMI fajn, ale určite sa naň striktne nemusíš držať.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Počul si o jablčnom octe? 5 dôvodov, prečo ho používajú mnohé celebrity a mal by si začať aj ty!

Sleduj nás aj na TikToku

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame