Buď dobrým turistom: Ako cestovať zodpovedne bez toho, aby si ničil planétu?

Mysli na to, že nie každý krajina sa má tak dobre, ako my (Zdroj: Freepik/jcomp)

#Cestovanie je obľúbenou voľnočasovou aktivitou. Niet sa čomu čudovať, veď je najlacnejšie a najdostupnejšie, akým kedy bolo. Turizmus vo svete sa každým rokom zvyšuje, no jeho dopad na našu planétu je alarmujúci. Pokiaľ si cestovateľ, mal by si cítiť určitú mieru zodpovednosti. Zamysli sa nad tým, čo a ako môžeš urobiť, aby si planétu a jej obyvateľov (aj v cudzích krajinách) ovplyvnil čo najmenej.

Minimalizuj krátke lety!

Lietať na krátke vzdialenosti je najmenej ekologickým spôsobom cestovania. Štatistiky uvádzajú, že pri lete z Bratislavy do Paríža vychádza na jedného pasažiera až 222 kg oxidu uhličitého. Pre porovnanie, na túto spotrebu oxidu by si mohol ísť viac ako 8 krát vlakom. Lietanie sa teda oplatí len pri dlhších vzdialenostiach, kedy to má (z hľadiska ekológie) zmysel.

Pri krátkych vzdialenostiach skús teda cestovať autobusom, vlakom alebo plne obsadeným autom. Tiež si rozmysli, či chceš niekam fakt letieť – zbytočné kupovanie pár eurových leteniek „len tak pre zábavu“ tiež nie je najlepším hobby…

Ekologicky aj v cieli

Premýšľaj ekologicky aj po tom, čo docestuješ do cieľu. Presuny po dovolenkovej destinácií tiež dokáže dosť narúšať životné prostredie. Naozaj je potrebné, aby si išiel taxíkom, či prenajímal si auto? Skús verejnú dopravu, tá je omnoho ekologickejšou alternatívou.

Zodpovedné riešenie je jednoduché – ak je to možné, presúvaj sa peši. Okrem iného je to zdravé (10 000 krokov ťa udrží v kondícii) a ešte aj ušetríš. Prípadne si urob prieskum, či na danom mieste nefunguje možnosť zdieľaných bicyklov či kolobežiek, môže to byť ďalšia eko cesta, ktorú môžeš skúsiť.

Nemusíš skúšať každú (nepotrebnú) hlúposť

Kruté zábery z turistických destinácií, kde trpia zvieratá. Takéto fotky sa často objavujú na internete. Povieš si, že ide o nevinnú zábavu a zážitok, veď taká jazda na slonovi či photoshoot s uspatým tigrom je cool. Vieš ale o tom, že podľa štatistík je kruto zaobchádzané až s vyše pol miliónom zvierat len kvôli turistom?

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Stretne sa s tým takmer každý cestovateľ: Ako postupovať, ak ti letecká spoločnosť stratí kufor?

Riešením môže byť to, že si preveríš ľudí, ktorí aktivity so zvieratami ponúkajú. Ak s nimi nezaobchádzajú zle, môžeš to skúsiť, no v prípade, že sa ti niečo nezdá odíď, a skús radšej kontaktnú zoo.

Rešpektuj ostatných

Správny cestovateľ si uvedomuje, že v danej krajine je len na návšteve. Preto je dobré, ak sa rozhodneš rešpektovať nastavené pravidlá. Nejde tu len o zákazy a príkazy, kvôli ktorým ti hrozí pokuta.

Rešpektuj aj pravidlá týkajúce sa kultúry a náboženstva. Daj si pozor na vhodnosť tvojho odevu, či rešpektovanie obmedzeného vstupu na rôzne miesta či stavby. Správať sa zodpovedne ti eliminuje šancu na konflikty a nepríjemnosti!

Neprodukuj ďalší odpad

Zero waste je dookola opakovaný štýl, na ktorý nezabúdaj ani pri cestovaní. Na cestách sa môžeš k tejto filozofií priblížiť tak, že sa vyhneš dennému kupovaniu vody v plastových fľašiach – miesto toho si zaobstaraj nejakú peknú fľašku, ktorú si pravidelne budeš dopĺňať.

Ďalším tipom je odmietať plastové igelitky, jednorazové príbory či slamky v reštauráciách. Stačí, ak na svoje potreby budeš myslieť už doma, a do batožiny si prihodíš vlastný príbor, plastový pohár, či misku. Nielen, že nebudeš produkovať odpad, ale budeš aj vždy priravený.

Najprv mysli, potom konaj!

Často sa stáva, že domáci turistov nemajú v láske. Hlavnou príčinou je nevhodné správanie. Dávaj si na to teda pozor! Určite je dobré, ak sa vyvaruješ selfíčkam na nevhodných či pietnych miestach. Ďalšími no go u domácich sú turisti ktorí zvracajú alebo močia do fontán, či usporadúvajú súkromné párty na svojich ubytovaniach, najmä ak sú ubytká situované v blízkosti domov miestnych.

Ak si party duša, a nechceš sa obmedzovať, aj tu je jedno riešenie. Zabávaj sa na miestach, ktoré sú na to určené – rôzne plážové party, nočné kluby atď. Nerob v noci po uliciach bordel, a správaj sa slušne aj v podguráženom stave!

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Problémy pri cestovaní: Čo robiť, keď musíš riešiť storno letenky?

Šetri vodou a energiami

Mysli na to, že nie každý krajina sa má tak dobre, ako my. Niektoré naozaj trpia krízou nedostatku pitnej vody. Skús preto v hoteloch obmedziť dlhé sprchovanie či vaňu napustenú až po okraj. Pri umývaní zubov zastav tečúcu vodu, či pri odchode z hotela zhasínaj a vypínaj nepotrebné spotrebiče. Ale to sú veci, ktoré isto ako zodpovedný ekologicky zmýšľajúci človek dávno ovládaš…

Šír osvetu

Funguješ na cestách podľa spomínaných bodov? Gratulujeme! V tom prípade môžeš urobiť ešte jednu maličkosť – hovor o tom. Podeľ sa s ostatnými cestovateľmi o štatistikách a dopadoch ich konania, upozorňuj na správanie turistov, proste čokoľvek…

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame