Stretne sa s tým takmer každý cestovateľ: Ako postupovať, ak ti letecká spoločnosť stratí kufor?

Ak tvoju batožinu zašlú neskorším letom, môže prísť k omeškaniu (Zdroj: Freepik/lunopark)

#Pri cestovaní s tým treba rátať. Možnosť, že sa ti stratí kufor, je dosť veľká, hoci letecké spoločnosti robia opatrenia, aby sa to nestávalo. Ak k tomu aj dôjde, neboj sa, pretože až 95 percent batožín sa vráti svojmu majiteľovi, spravidla, do dvoch dní.

Ako postupovať pri strate batožiny?

Prvým bodom je, že si si 100 percentne istý, že tvoj kufor nedorazil. Počkaj teda pri páse na batožinu až kým neodídu všetci ľudia. Vtedy máš už istotu, že tvoj kufor sa neobjaví.

Následne o tom informuj kompetentných (na letiskách je zvyčajne oddelenie „baggage services), kde s pracovníkom spíšeš reklamačný formulár. Trvaj na tom, že chceš vypísať aj sťažnosť (vypĺňa sa tiež aj takzvaný Property Irregularity Report formulár). Vyplň ho na mieste a požaduj kópiu. Uschovaj si ju aj s potvrdenkou o batožine na neskôr.

Do formulára napíš adresu (domov alebo do hotela) a telefónne číslo, aby ho dokázali korektne doručiť. Ak bývaš v hoteli, nezabudni na recepcii povedať, že čakáš na kufor, ktorý na letisku stratili.

Dôležité je spomenúť, že žiadosť musíš vypísať a doručiť prepravnej spoločnosti do 7 dní od straty batožiny!

A čo potom?

Tvoje údaje pracovníci zadajú do celosvetového vyhľadávača programu World Tracer, kde sa porovnávajú databázy chýbajúcich batožín, ktoré boli na letiskách definované ako bez majiteľa. Podľa vyhodnotenej zhody potom batožina putuje až k tebe.

Nie strata, iba meškanie

Ak tvoju batožinu zašlú neskorším letom, môže prísť k omeškaniu. V tomto prípade sa k batožine dostaneš do niekoľkých hodín. Samozrejme, môže sa stať, že kufor pocestuje inam, než ty. Vtedy sa lehota predĺži na niekoľko dní.

Odporúčame ti stránku Where is my luggage, pomocou ktorej si vieš pravidelne kontrolovať, kde sa tvoj kufor nachádza.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Randenie bez nudných klišé! 10 tipov na jedinečné prvé rande i spestrenie dlhoročného vzťahu

Prečo sa to deje?

Ide o systémovú chybu. Každé letisko má iný systém, ktorým sa batožina dopravuje do lietadla. Stačí, že sa tvoj kufor dostane na iný pás, a nepríjemnosť je na svete. Pracovníci sa však snažia čiarové kódy na kufroch kontrolovať takmer na každom úseku, aby k týmto nepríjemnostiam nedochádzalo.

Môže sa stratiť aj pri prestupe

Ak máš príliš krátky čas na prestup, je riziko väčšie. V prípade, že máš na prestup len hodinku, dve, je veľmi pravdepodobné, že kufor s tebou nepocestuje.

Z dôvodu časovej tiesne sa zvyknú označovať ako RUSH. Personál letiska tak vie, že s touto batožinou sa majú ponáhľať.

K omeškaniu batožín tiež dochádza aj vtedy, ak tvoj kufor vyhodnotia ako podozrivý. Možno skenery na letisku niečo našli, a tak sa bezpečnostná kontrola musí pozrieť dnu. Takýchto kufrov sa v jednom lete môže zísť viac, a preto z nedostatku času dochádza k omeškaniam.

Odškodnenie?

Nerob urýchlené uzávery. Kým požiadaš o odškodné za meškanie batožiny, mal by si poznať podmienky leteckej spoločnosti. Najčastejšie je treba zaslať potvrdenie o meškaní batožiny spolu s bločkami, ktoré požadujete preplatiť. V prípade, ak sa kufor nájde, no je poškodený, máš právo ho reklamovať.

Rátaj s tým!

K stratám batožiny jednoducho dochádza. Čím dlhší let (s veľa prestupmi) ťa čaká, tým je vyššia šanca, že budeš mať problém s batožinou. Preto sa priprav! Pomôžu ti tieto tipy:

  • Do príručnej batožiny si zbaľ dôležité veci ako mobil, nabíjačku, cennosti, peniaze a karty, doklady. Hodí sa aj nejaké náhradné oblečenie. Priprav sa, že ak sa ti kufor stratí, tak z príručnej batožiny vytiahneš všetko, čo ti na prvých cca 48 hodín bude treba.
  • Označ si svoj kufor. Je dobré, ak máš na etikete uvedené meno a adresu. Nie je na škodu, ak na štítok uvedieš aj adresu hotela, v ktorom sa plánuješ ubytovať.
  • Uisti sa, že tvoje cestovné poistenie pokrýva aj stratu či meškanie batožiny.
  • Ak sa to dá, vyhni sa letom s krátkym prestupom.
  • Na ochranu batožiny pri cestovaní ti pomôže obyčajná fólia.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Na vlastnú päsť či cez cestovku: Ktorá alternatíva sa ti viac oplatí?

 

Riešil si už stratu kufra na dovolenke?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame