Problémy pri cestovaní: Čo robiť, keď musíš riešiť storno letenky?

Cestovanie (Zdroj: Freepik/escapejaja)

#Zrušiť letenku a stornovať let nie je také jednoduché. Ak na možnú situáciu budeš myslieť v dostatočnom predstihu, môžeš si ušetriť kopec starostí. Skúsení cestovatelia vedia, že mať poistený let je na nezaplatenie. Obetuj pri kúpe letenky tých pár eur navyše, a neskôr, v prípade núdze, si poďakuješ!

Načo slúži poistenie letenky?

Možnosť poistiť si storno letenky je určené na to, aby si si v istom prípade mohol od spoločnosti žiadať vrátenie peňazí za letenku, ktorá bola vopred zrušená. Nezabúdaj, že čím skôr si toto poistenie prikúpiš, tým je to pre teba výhodnejšie.

Ak však už máš letenku, si nútený ju zrušiť, a nie je poistená, nemáš veľa možností na to, čo môžeš urobiť…

Možnosti zrušenia bez poistenia

Ak cestuješ s nízkonákladovkou, určite si zvyknutý na skvelé ceny leteniek, ktoré sa často vyrovnajú cenovej hodnote menučka v lepšej reštaurácii. Mnohí si ale neuvedomujú, že nízka cena sa rovná nízkym službám, ktoré ovplyvňujú let. Letenky nie sú na takej úrovni, ako tie za stovky eur. Áno, pri bezproblémovom lete nízku cenu nijak nepocítiš, no pri komplikáciách nastáva problém.

Väčšinou ide o takzvané nerefundovateľné letenky, čiže v prípade zrušenia letu ti peniaze jednoducho prepadnú. Výnimka, na ktorú sa berie ohľad, je iba úmrtie samotného cestujúceho. V tom prípade spoločnosti vracajú čiastku na základe dedičského konania.

Klasické aerolínie

Pokiaľ máš letenku od klasickej aerolinky, ktorá nezapadá do skupiny nízkonákladoviek (sú to napríklad Turkish Airlines či Air France a mnohé iné), prípad bude riešený individuálne. Majú svoje osobitné podmienky pre zrušenie.

Preto bude najlepšie, ak v takejto situácii kontaktuješ priamo prepravnú spoločnosť, a dohodnete sa na kompenzácii. Priprav sa však ale na to, že väčšinou (v prípade bez poistenia) dostaneš len nevyužité dane a poplatky, čo býva zlomok ceny letenky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Tipy ako cestovať luxusnejšie: Dá sa to aj za menej peňazí, a nezruinuje ťa to!

Na čo si dať pozor?

V prípade, ak sa dostaneš na zoznam „no-show“ cestujúcich, čiže si zmeškal let alebo si sa rozhodol dobrovoľne nevycestovať, nemáš nárok na žiadnu kompenzáciu.

To platí aj pre prípady, kedy nevyužiješ všetky časti letenky – prepadne celá, respektíve jej doposiaľ nevyužité časti. Tiež bez nároku náhrady…

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame