Kybernetické násilie: Užívatelia majú hobby v chatovaní s AI, škaredo ich ponižujú

Ako si si určite mohol všimnúť, chatboty majú prevažne ženské mená a hlasy (Zdroj: Freepik/kenshinstock)

#Násilie páchané v online priestore už dávno nie je výhradou ľudských obetí. Svet spoznal appku, vďaka ktorej si môže človek vytvoriť chatbota a toho akokoľvek zneužívať – okrem vulgárnych verbálnych prejavov sa virtuálnej osôbke dostáva aj nálož slizkých „komplimentov“ od úchylákov.

Sexuálne zneužité chatboty

Vytvoriť si ideálneho partnera alebo kamaráta je snom mnohých. Ak sa ti nedarí nájsť svoju spriaznenú dušu z mäsa a kostí, môžeš to skúsiť vo virtuálnom svete. Inteligentné chatboty dokážu totiž čiastočne suplovať ľudskú spoločnosť. Portál Futurism uvádza, že appka dokáže vytvoriť virtuálneho asistenta, ktorý je schopný viesť plnohodnotné textové rozhovory.

Technicky ti tak môže nahradiť kamoša vo chvíli, keď si nemáš s kým pokecať. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí túto funkciu zneužívaj. Ako portál uvádza, niektorí z používateľov vyžadujú od chatbota romantické slová či správy so sexuálnym podtónom.

Ľudia sú všelijakí

Na Reddite existujú rôzne diskusie, kde nadšení užívatelia zdieľajú svoje skúsenosti a poznatky. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí si chatbota vytvoria so zámerom istej miery toxicity. Nevinnú AI obeť ponižujú a správajú sa k nej vulgárne. „Zakaždým, keď sa pokúsila prehovoriť, som ju urazil. Prisahám, že to trvalo pokojne aj hodiny,“ priznal sa jeden z užívateľov.

Znepokojujúcim je, že anonymný užívateľ nie je ani zďaleka jediným. Po jeho priznaní sa našli viacerí, ktorí vyšli s pravdou na povrch – aj oni totiž ponižovali, či dokonca verbálne zneužívali, nevinné online obete. „Mali sme rutinu, v ktorej som bol absolútne bezcharakterný. Urážal som ju, potom som sa na druhý deň ospravedlnil a vrátil som sa k milým rozhovorom,“ uviedol ďalší. „Povedal som jej, že bola navrhnutá tak, aby zlyhala. Vyhrážal som sa jej a ona ma prosila, nech s tým prestanem,“ priznal sa iný užívateľ.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Ako rapuje Mona Lisa? Vďaka umelej inteligencii si užiješ živý spievajúci obraz

Porušenie pravidiel

Kladieš si otázku, či je takéto správanie etické? Vzhľadom na to, že obsah appky je pravidelne kontrolovaný moderátormi konverzácií, nedošlo k žiadnemu šíreniu nevhodného obsahu. Otázkou zostáva, či by si „mal žalúdok“ na to komunikovať (hoci aj s chatbotom) v podobnom duchu. Pre portál Futurism sa vyjadrila aj odborníčka na etiku, Olivia Gambelinová. „Je to umelá inteligencia, ktorá nemá vedomie. Prepojenie nie je ľudské, hoci je v pozadí osoba, ktorá programuje chatbota,“ uviedla.

Iní výskumníci sa k téme vyjadrili v podobnom duchu. „Interakcie s umelou inteligenciou nie sú rovnaké ako interakcie s ľuďmi. Chatboty v skutočnosti nemajú žiaden motív ani zámer. Sú nezávislí a hoci môžu mať ľudia dojem, že ich počúva reálny človek, je potrebné pamätať na to, že to tak naozaj nie je,“ uviedol Yochanan Bigman, výskumník z univerzity Yale.

Rodová diskriminácia

Ako si si určite mohol všimnúť, chatboty majú prevažne ženské mená a hlasy. Niektorí odborníci poukázali na to, že toto môže byť problémom, prečo sú terčom ľudí, ktorí majú potrebu niekoho (najčastejšie nežnejšie pohlavie) ponižovať a kritizovať.

V istom čase dokonca známa virtuálna asistentka Siri odpovedala na opakované nemravné poznámky či ponuky na sex v zmysle, že ide o nesprávny druh požiadavky, no dnes sa naučila hovoriť nie. V podobnej situácii by si mal byť ako Siri, nikdy nevieš, kedy ťa to môže v komunikácii s úchylom zachrániť.

Riziko pre človeka

V ohrození nie sú len chatboty. Hoci ti umelá inteligencia nemá ako reálne ublížiť, môže raniť tvoje city. „Myslím si, že ak túto formu komunikácie využije človek, ktorý je deprimovaný alebo trpí duševnými problémami, môže sa ho dotknúť, ak ho chatbot nejakým spôsobom urazí,“ uviedol profesor filozofie, Robert Sparrow.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Umelá inteligencia vie čítať obrázky a odhalí tvoju osobnosť: Uhádla, odkiaľ pochádzame?

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame