Ako rapuje Mona Lisa? Vďaka umelej inteligencii si užiješ živý spievajúci obraz

Hranica medzi realitou a virtuálnym svetom je niekedy naozaj tenká (Zdroj: Freepik/ipopba)

#Rapovať môže skoro každý. Ale čo by si povedal na to, keby sa tomuto druhu umenia venovala napríklad taká Mona Lisa? Nič nie je nemožné, už vôbec nie v dnešnom svete plnom technologických vychytávok. Keby len Leonardo da Vinci vedel…

Animácia umenia

Hranica medzi realitou a virtuálnym svetom je niekedy naozaj tenká. Svoje o to vypovedá aj model tejto AI dokáže naozaj divy. Technológia transformuje nehybný obraz ľudskej tváre do animovaného klipu, pričom umožní aj nemožné – napríklad aj rapovať takej Da Vinciho Mone Lise. Pohyby pier tejto krásky sú dokonale zosynchronizované so zvukom, čo dotvára efekt toho, že ide o reálneho človeka.

Lákadlo pre podvodníkov

Samotný Microsoft, ktorý je autorom tejto vychytávky podľa Daily Mail pripúšťa, že by tento prelomový nástroj mohol byť zneužitý podvodníkmi. Bežná dostupnosť tohto chatbota by mohla byť nebezpečná, najmä pri kradnutí cudzej identity.

Vasa-1 funguje na princípe nasnímania statického obrazu tváre, pričom nezáleží na tom, či ide o fotku reálnej osoby alebo umeleckú kresbu, ako je tomu aj v prípade Mony Lisy. Dokáže totiž vytvoriť dôveryhodnú súhru zvuku a obrazu až do takej miery, že výsledok pôsobí ako keby tvár na snímke ožila.

 

Nielen reč, ale aj emócie

Chatbot má unikátnu schopnosť spolupracovať s objektmi do takej miery, ako by išlo o skutočných ľudí. Vývojári však majú obavu, že by mohla technológia pomôcť podvodníkom vo vydieraní ich obetí – mohli by totiž ľahko vytvoriť video, ktoré by slúžilo ako dôkaz o niečom, čo sa nikdy nestalo.

„Naša metóda je schopná nielen vytvoriť perfektnú synchronizáciu medzi pohybom pier a zvukom, ale tiež zachytáva škálu emócií a výrazov či mimických pohybov, ktoré prispievajú k dôveryhodnosti oživenia objektu,“ uvádza autor pre spomínaný zdroj.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
To je ale penis! Umelá inteligencia opäť pochybila, výskumníkom pripravila klamlivý obrázok

Experti varujú

Výskumníci, ktorí sa zaoberali spomínaným chatbotom a rapujúcou Monou Lisou potvrdili, že zobrazovanie prejavu ľudí pomocou umelej inteligencie má tendenciu nútiť ľudí veriť aj tomu, čo nie je pravdou. Podľa odborníkov by takéto fejkovanie pomocou AI mohlo zničiť napríklad filmovú produkciu, či pomáhať v tvorbe vyjadrení svetových veľmocí na vážne témy.

„Myšlienka, že AI môže vytvoriť hyperrealistické video napríklad o tom, že politik robí niečo nevhodné, by mala vyvolať medzi ľuďmi poplach,“ povedal Andrew Rogoyski z Univerzity v Surrey.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame