Bude umelá inteligencia rozprávať? Mala by získať možnosť komunikovať, stačí na to obyčajná maličkosť

Na výskum bolo využitých okolo 250-tisíc slov (Zdroj: Freepik/freepik)

#Svet technológií neustále napreduje. Podľa najnovších informácií by mohli modely umelej inteligencie rozumieť jazyku a učiť sa reči podobne ako je tomu pri malých deťoch. Hoci to pôsobí ako dobrý námet na sci-fi film, pravda je niekde inde. Prvé prototypy AI žiakov sú už v pilotnom procese testovania a je len otázkou času, keby sa budú môcť vyrovnať ľudskej populácii.

Učitelia pre AI

Rozkecať umelú inteligenciu by malo byť hračka. Aspoň to tvrdí výskumný tím z newyorkskej univerzity, ktorý sa o to pokúsil. Na výskum použili polročné batoľa, ktorému pripevnili na hlavu kameru, pomocou ktorej zaznamenávali videá. Prieskum trval rok a pol, no získali perfektný základ pre možné pokroky.

Ako uvádza portál Euronews zozbierané dáta sa využili najmä na trénovanie neurónovej siete AI, ktorá sa z nich dokázala naučiť určité veci.

Nečakané výsledky

Výsledky štúdie naozaj prekvapili. „Ukázali sme po prvýkrát, že neurónová sieť trénovaná na realistických vstupných dátach od jedného dieťaťa sa dokáže naučiť spájať slová s ich vizuálnymi náprotivkami,“ uviedol hlavný autor štúdie

Modely umelej inteligencie sú trénované biliónom slov. To je niekoľkonásobne viac, než je tomu u malých detí. Výskum sa snaží podložiť svoje tvrdenia, že aj menšie množstvo dát dokáže dosiahnuť vyššie výsledky.

Bohatá slovná zásoba

„Môže nám to pomôcť pochopiť, čo deti potrebujú na učenie slov – či potrebujú špecifické jazykové sklony, vrodené znalosti, alebo im stačí asociatívne učenie,“ tvrdí spoluautor štúdie, Brenden Lake. 

Na výskum bolo využitých okolo 250-tisíc slov, čo predstavuje asi 60 hodín nahraného materiálu. Audiálne stopy spájali vedci s obrazom, podľa toho, čo skúmané dieťa pri zbere dát robilo. Vyhodnocovali to na základe dvoch kritérií, a to reči dieťaťa v kombinácii so slovami, ktoré mu boli adresované. Skúmali tak súvislosť medzi tým, čo možno vidieť a počuť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Novinku Galaxy S24 bude poháňať najmä umelá inteligencia: Samsung ti dá návod, ako zatočiť so šéfom či vyhnúť sa písomke

A výsledok?

Model testovania obstál dobre. AI dokázala správne priradiť niektoré slová k obrázkom, podobne ako malé deti. Vedci veria, že tento krok napomôže vývoju AI a jej ľahšiemu „učeniu sa“.

Aj napriek tomu, že išlo o výskum na vzorke jedného dieťaťa, dá sa to pokladať za významné napredovanie vo svete technológii.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame