Žiaci základnej školy vytvorili projekt, ktorý zachraňuje deti z rozpáleného auta

Enter Programiada Aurelium

Enter Programiada Aurelium (Foto: Telekom/Martina Mlcuchová)

#Počas júna sa konal už druhý ročník súťaže ENTER Programiáda, v ktorej žiaci základných a stredných škôl vytvárajú za pomoci mikropočítača micro:bit výnimočné projekty. Mladá generácia programátorov sa zamerala na riešenie celospoločenských problémov a životného prostredia. Vytvorili projekt, ktorý zachraňuje detské životy v rozpálenom aute a ďalší, ktorý odstraňuje zbytočné starosti z údržby rastlín a kvetov. Nebudeš veriť, že tieto výnimočné projekty vznikli pod šikovnými rukami žiakov základných a stredných škôl. Presvedč sa!

Baby defender: Už nikdy nezabudneš dieťa v aute!

Auto je počas leta nebezpečný prostriedok. Aj pri miernej vonkajšej teplote dokáže teplota v interiéri dosiahnuť nebezpečnú úroveň, ktorá môže viesť k úpalom a dokonca aj k úmrtiu. Netýka sa to len dospelých, ale najmä malých detí. Tie sú zvlášť citlivé na teplo, pretože ich termoregulácia ešte nie je taká efektívna ako u dospelých. Ich schopnosť udržiavať si optimálnu teplotu tela je obmedzená a môžu sa rýchlo prehriať. Malý organizmus potom skolabuje a môže prísť k najhoršiemu.

Ak si rodič, určite sa desíš toho, že svoje dieťa zabudneš v horúcom aute. Na tento problém sa zamerali šikovní žiaci zo Základnej školy s materskou školou v Žiari nad Hronom. Vytvorili projekt Baby defender (Ochranca bábätiek), ktorý má za cieľ zabrániť nešťastným udalostiam spojeným s ponechaním detí v rozpálenom aute.

Jeho hlavnou súčasťou je senzor umiestnený v detských sedadlách, ktorý monitoruje prítomnosť dieťaťa a teplotu v interiéri vozidla. Ak vyhodnotí, že je teplota v aute kritická, spustí sa alarm, ktorý vyšle signál do druhého micro.bitu rodičovi. Tento projekt prihlásili do programátorskej súťaže ENTER Programiáda, v ktorej žiaci za pomoci mikropočítača micro:bit menili svoje nápady na projekty. Ich Baby defender zaujal porotu natoľko, že získal tretie miesto v kategórii ZŠ a osemročné gymnáziá a tiež cenu verejnosti.

,,Nápad vytvoriť tento projekt vznikol v hlave kolegu, ktorý má malé dieťa a veľmi sa bojí toho, že zabudne dieťa v aute. Dali sme hlavy dokopy a spolu sme vymysleli Baby defender. Vznikol preto, aby pomohol rodičom, ktorí zabudnú dieťa v aute najmä v letných dňoch,“ vysvetľuje učiteľka slovenčiny a vedúca CZŠ tímu Janka Malá zo Základnej školy s materskou školou v Žiari nad Hronom.

Inteligentný kvetináč LeafPot, ktorý sa postará o tvoje rastliny

Ďalším zaujímavým projektom je výtvor žiakov z Gymnázia sv. Jána Pavla II. Ak máš rád izbové rastliny, no často sa ti stáva, že ich buď preleješ alebo u teba, naopak, trpia smädom, LeafPot je presne pre teba. Tvoje rastliny už nikdy neskončia v koši. Projekt LeafPot odstraňuje zbytočné starosti z údržby rastlín a kvetov. Zariadenie dokáže automaticky monitorovať stav rastlín a riadiť ich zavlažovanie. V prípade potreby je možné sledovať rastliny aj na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. O problém menej najmä v prípade, že si dlhšie mimo bydliska.

Žiaci ZŠ vytvorili projekt, ktorý zachraňuje deti z rozpáleného auta
Model auta BabyDefender (Foto: Telekom/Martina Mlcuchová)

„Veľa ľudí problém, že keď odídu na dovolenku, nemá sa im kto postarať o rastliny. Aj nám sa stalo, že nám rastlinky zomreli. Práve preto vznikol tento nápad – vytvoriť projekt LeafPot. Náš projekt zabezpečuje ideálne podmienky pre všetky druhy rastlín. Súčasťou projektu je kamera, ktorá rozpoznáva, aká rastlina je v kvetináči. Máme vytvorenú aj vlastnú databázu rastlín. Ľudia v nej nájdu informácie o konkrétnej rastline a dozvedia sa, čo rastliny potrebujú a ako sa o ne lepšie starať,“ vysvetlil svoj projekt študent Michal Mucha z Gymnázia sv. Jána Pavla II. v Poprade.

1. miesto - SŠ - Tím Naturebits
Inteligentný kvetináč (Foto: Telekom/Martina Mlcuchová)

Projekt LeafPot prekvapil aj porotu na ENTER Programiáde. Inovatívny pohľad tímu Naturebits na starostlivosť o rastliny odmenila porota víťazným vavrínom v kategórii SŠ a gymnáziá. Priznajte sa, kto z vás by si hneď kúpil tento kvetináč?

Zoznámte sa s micro:bitmi!

Micro:bit je malý programovateľný počítač určený na ľahké a zábavné učenie programovania. Tento mikropočítač je menší ako mobil a je vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Dajú sa s ním vytvárať jednoduché hry, riešiť matematické zadanie, merať teplota či svetelnosť iných zariadení. Micro:bity poskytujú množstvo príležitostí na učenie zábavnou formou. Programovaním micro:bitov sa posúvajú hranice vnímania IT sveta v školskom prostredí. Vďaka tejto malej „doštičke“ vie učiteľ prepojiť programovanie s praktickými aktivitami na hodinách informatiky.

Enter Programiada Aurelium
Tím, ktorý zostrojil kvetináč (Foto: Telekom/Martina Mlcuchová)

Micro:bity sú vynikajúca učebná pomôcka pre deti vo veku od 11 do 14 rokov, pretože sú jednoduché. Môžu vďaka nim zostavovať rôzne zaujímavé projekty, ktoré sa dajú využiť v bežnom živote. Zároveň sú skvelé pri prepájaní rôznych predmetov, nielen informatiky. Veľmi veľa sa deti naučia z fyziky. Pri zostavovaní projektov pochopia, na čo im fyzika je a prečo ju potrebujú,“ hovorí Miroslava Vávrová, učiteľka Informatiky na Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci.

Enter Programiada Aurelium
Tím, ktorý zostrojil BabyDefender (Foto: Telekom/Martina Mlcuchová)
Zdroj: PR článok
Odporúčame