História značky Samsung je naozaj pestrá: Vedel si, že popredný predajca telefónov najprv ponúkal sušené ryby?

historia samsung

Aká bola história značky Samsung?(Zdroj: Unsplash/valik-chernetskyi)

#Samsung je skutočne zvučná značka, a to nie len v mobilnom priemysle. Konkrétne odvetvie Samsung Electronics pracuje s technikou. Okrem smartfónov sa radia medzi najpredávanejšie značky smart hodiniek, televízorov, ale aj bielej techniky. Výrobca však nemal vždy blízko k elektronike, podnikať začal úplne v inom odvetví. V tomto článku sa pozrieme na jeho začiatky až po súčasnosť, pričom sa zameriame najmä na telefóny a ich ďalší vývoj v budúcnosti.


Nový člen Galaxy rodiny: Lacnejšia verzia Samsung Galaxy S20 FE je nabité delo za cenu priemerného smartfónu


Začiatky pred 2. sv. vojnou

Ak si si myslel, že Samsung sú len mobily a telky, si riadne na omyle. Značka bola založená ešte v roku 1938 obchodníkom Byung-Chullom. O telefónoch v týchto časoch ešte rozhodne nepočuli a televízie boli v plienkach. Samsung mal sídlo v mestečku Taegu a začal ako predajca surovín. Ich prvými produktami boli sušené ryby a rezance, ktoré okrem výroby aj distribuovali do najbližších provincií.

Spoločnosť postupne rástla a rozširovala aj svoju ponuku. Po Kórejskej vojne, ktorá čiastočne pripravila Samsung ako o zisky, tak aj o možnosť rozšírenia do iných provincií, spoločnosť prehodnotila svoju stratégiu. Koncom 50. rokov začala miesto surovín venovať väčšiu pozornosť textíliám. Táto stratégia sa napokon ukázala ako úspešná a vďaka nej sa Samsung neustále rozširoval.

Zrejme najzaujímavejším odvetvím, v ktorom značka v minulosti pracovala, je trh s realitami. Po vojne bolo množstvo budov zničených, a tak sa rozhodli investovať do industrializácie. Zabezpečovali ľudom výstavbu nových bytov a následne ich predávali. Spoločnosť teda vstúpila do života aj ľuďom, ktorí doteraz ich produkty nepotrebovali alebo nevyhľadávali.

Sídlo Samsungu v roku 1938
Sídlo Samsungu v roku 1938 (Zdroj: Samsung)

Prechod k elektronike

Dostávame sa do 60. – 70. rokov. Počas nich Samsung rozšíril svoje odvetvia o elektronické divízie, ktoré ťa asi najviac zaujímajú. Koncom 60. rokov začína spolupracovať so spoločnosťou Sanyo a vyrábať prvé čiernobiele televízory, mikrovlnky a iné domáce spotrebiče. Okrem elektroniky sa firma rozšírila aj do odvetví petrochemikálií, výstavby lodí, ale aj do letectva. Nič z nich však nebolo tak úspešné ako elektrospotrebiče, ktoré boli vtedy na vzostupe.

V polovici 70. rokov založila spoločnosť odvetvie Samsung Heavy Industries – lodnú spoločnosť, ktorá je aj dodnes jednou z najväčších svojho druhu na svete. Najväčší boom s elektronikou však prišiel až v 80. rokoch a značka sa tejto príležitosti musela chopiť. Práve v týchto časoch prišli s vlastným telekomunikačným hardvérom a svetlo sveta uzreli ich prvé počítače. Expanzia sa vydarila nielen v Ázii, ale vďaka čoraz globálnejšiemu trhu aj v Európe a, samozrejme, v USA.

Prvým mobilom, ktorý spoločnosť poslala do predaja, bol model Samsung SH-100. Predaj síce nepresiahol 1000 kusov, no v 80. rokoch boli tieto čísla štandardné. Spoločnosť pochopila, že ak chcú prekonať predaje a ovládnuť trh, musia vyvinúť vlastný operačný systém. To sa podarilo v roku 1992 a o rok neskôr vydali model SH-700. Mal vtedy moderný dizajn a odľahčené telo. Tento model už bol naozaj úspešný a dvihol akcie Samsungu o viac ako 50 %.

Prvý úspešný model Samsung SH-700
Prvý úspešný model Samsung SH-700 (Zdroj: Samsung)

Vlajkové lode Galaxy S a Galaxy Note

Séria SH a jej ďalší nasledovníci pretrvali až do roku 2003. V ich ďalších začínajúcich modeloch A, V, D s S300 začínali pribúdať vymoženosti ako prehrávanie MP3 či posielanie SMS a MMS správ. Konkrétne D500 v roku 2006 ponúkol 1.3 Mpx kameru a celofarebný displej – možno aj preto sa stal najpredávanejším mobilom roka. Vývoj v ďalších rokoch postupne priniesol 3G sieť, zabudovanú Wi-Fi, GPS, ale aj dotykový displej a prechod k dvojfarebnému dizajnu.

Písal sa marec 2010. Možno si sám pamätáš na deň, v ktorý Samsung ohlásil prvý model svojej novej vlajkovej lode Galaxy S. Smartfón ponúkol 4 palcový dotykový displej, procesor Exynos 3, 2 až 16 GB úložného priestoru, pol giga RAM a 1500mAh batériu. Dovtedy dominantné iPhony dostali odrazu silnú konkurenciu.

Každý rok (zvyčajne vo februári alebo marci) sú predstavované nové a nové smartfóny Galaxy S. V čase písania tohto článku je aktuálne v ponuke Galaxy S21 a jeho väčší brat Ultra. Na rozdiel od Galaxy S ponúkajú 2K displej, 256 GB úložisko, až 16 GB RAM a podporujú 5G siete. Toto je skok za posledných 10 rokov. Podľa nás ide o šialený posun vpred.

Séria Galaxy Note začala o rok neskôr ako Galaxy, teda v roku 2011. Malo ísť o najvyššiu triedu smartfónov od Samsung, čo sa im niekoľko rokov úspešne darilo. Problémy nastali v roku 2016, keď používatelia hlásili problémy s extrémnym prehriatím. Padol záujem a pochopiteľne aj predaj. Posledným modelom z tejto série je Note 20, ktorý si však používatelia pochvaľujú. Sériu Note zrejme plne nahradia modely Galaxy S Ultra.

Aktuálne najpredávanejší model Samsung Galaxy S21
Aktuálne najpredávanejší model Samsung Galaxy S21 (Zdroj: Samsung)

Budúcnosť v 5G

Samsung sa do budúcnosti rozhodne zameria na 5G technológie. Ich cieľom je vytvorenie globálnej 5G siete, ktorá sa stane štandardom aj pre bežných užívateľov s lacnejšími smartfónmi. Vďaka nej budeme vedieť bezproblémovo streamovať 4K obsah či nakrúcať 360 stupňové VR videá. Taktiež je ich prioritou nový typ zariadenia s dvomi displejmi.

Nepredbiehajme však. Počas najbližších mesiacov nás čaká predstavenie novej vlajkovej lode Galaxy S22 a tretí pokus o dvojdisplejový Galaxy Fold. Podľa prezidenta Samsungu však ľudia nemajú pri sérii Galaxy S očakávať neustále väčšie displeje, pretože spoločnosť za viac zameria na funkcie.

Čo myslíš, bude tretí pokus o Galaxy Fold úspešný a dostaneme sa do éry dvojdisplejových smartfónov? Daj nám vedieť v komentári!

Zdroj: hashtag.sk, mobilsamsung.sk, samsung.com
Odporúčame