Na východe nájdeš zaujímavé krátery ako z inej planéty: V jednom si užiješ príjemný kúpeľ, druhému sa oblúkom vyhni

Foto: Instagram jana.hrivnakova

#Nie je kráter ako kráter. Jeden vznikne sopečnou činnosťou, ďalší po páde meteoritu, no dnes si povieme niečo o kráteroch, ktoré vznikli prepadnutím travertínových kôp. Ten najznámejší sa nachádza vo Vyšných Ružbachoch. Na Slovensku ich však máme hneď niekoľko a všetky sú niečím výnimočné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa cinco.parques (@cinco.parques),

Vďačíme za ne minerálnym prameňom

Najstaršia písomná zmienka o existencii travertínových kráterov pochádza z polovice 16. storočia. A ako vzniká taká travertínová kopa?

  • Okolo prameňa sa postupne vyzráža travertín (vápenec), ktorý tvorí uhličitan vápenatý nachádzajúci sa v minerálnych prameňoch.
  • Ak sa na vrcholovej časti, prípadne na boku travertínovej kopy objaví okrúhla priehlbina, už ju môžeme považovať za travertínový kráter.
  • Ten môže ohraničovať val vyplnený vyvierajúcou minerálnou vodou alebo unikajúcim oxidom uhličitým.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Valter Rajman (@valterrajman),

Rastú aj milióny rokov

Travertínové kopy sa tvoria a zanikajú pomerne rýchlo. Maličké vznikajú desiatky, stredné tisícky a najväčšie, ako napríklad Dreveník, až 1 či 2 milióny rokov. Vyšné Ružbachy však nie sú jediným miestom na Slovensku, kde môžeš nájsť travertínové krátery. Za zmienku stoja krátery v Rojkove, v Santovke či v Liptovských Sliačoch, no na tie Ružbašské sa svojou veľkosťou nechytajú.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Chabada (@tomas.chabada),

Najväčšie travertínové jazierko

Obec ležiaca v okrese Stará Ľubovňa sa môže pochváliť štyrmi veľkými a niekoľkými malými travertínovými krátermi. Len jeden z nich je však zavodnený, a teda vytvára zaujímavé jazero s minerálno-termálnou vodou. Na Slovensku je považované za najväčšie travertínové jazierko, s priemerom 20 metrov a hĺbkou 3 metre. Pomenované je naozaj príznačným názvom – Ružbašský Kráter.

Svätý kráter

Oku turistu určite neujdú ani ďalšie prírodné jamy, ktorých je v okolí hneď niekoľko. Za spomenutie určite stojí Kaplnkový kráter. Pomenovaný je podľa kaplnky Panny Márie Lurdskej, nachádzajúcej sa na jeho okraji. Rozmermi 51 krát 32 metrov a hĺbkou 4,5 metra sa radí medzi najväčšie útvary tohto druhu na Slovensku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @t.i.n.a.d.a,

Smrteľná jama

Zaujímavým, no zároveň nebezpečným prírodným fenoménom je takzvaná Jama smrti, známa aj pod názvom Smerdžonka. Nájdeš ju v kúpeľnom parku. Zlovestný názov si suchý bezvodný kráter vyslúžil vďaka oxidu uhličitému, ktorý z neho uniká a vyvoláva dusenie až stratu vedomia. Jeho silu zatiaľ okúsili desiatky vtákov a drobné hlodavce, no v obecnej kronike by si našiel záznamy aj o niekoľkých prípadoch uhynutia domácich miláčikov, ktorí do jamy nešťastnou náhodou spadli.


Hashtag ti chce aj naďalej prinášať zaujímavé rozhovory, články, videá a podcasty. Podpor našich autorov na Patreone a získaj hneď niekoľko výhod!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame