Je zapísaný do UNESCO, predsa o ňom veľa ľudí nevie: Spoznaj čarovné miesto na východe Slovenska, kde sa stretá raj s peklom

Kamenný Raj (FB: Slovenské foto-pohľady)

#Slovensko ukrýva mnoho krásnych a raritných miest, ktoré stoja za návštevu. Môžeme sa pochváliť vlastným pralesom, pravekou stavbou pripomínajúcou Stonehenge či tajomným pohrebiskom netopierov. Dnes sa pozrieme na prírodné skvosty nachádzajúce sa blízko svetoznámej dominanty Spiša a odhalíme záhadu slovenského pekla a raja.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🄰🄻🄴🄽🄰♌ 🇸🇰 (@alena_a_priroda),

Travertín zo zoznamu UNESCO

Miesto s poetickým názvom Dreveník nájdeš len pár minút od Spišského hradu. Ide o travertínovú kopu v tvare stolovej hory ležiacu v Hornádskej kotline. Skalný útvar má dĺžku 2 kilometre a šírku okolo 800 metrov, čím si zaslúžilo čestné miesto v rebríčku najväčších travertínových území na Slovensku. To, že je naozaj výnimočný, potvrdzuje aj fakt, že je od roku 1925 chránenou oblasťou a od roku 1993 patrí medzi lokality zapísané v UNESCO.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FABULOUS SLOVAKIA (@fabslovakia),

Odtlačok doby kamennej

Tento nenápadný kút Slovenska doslova dýcha históriou. A nielen takou hocijakou, ale hneď pravekou. V minulosti bol Dreveník neolitickou obcou, čo znamená, že sa tu našli nielen pozostatky ľudí z mladšej doby kamennej, ale aj mamutov. Dodnes tu nájdeš aj časti slovanského hradiska z 9. storočia. Okrem historického a archeologického zážitku si domov odnesieš aj ten umelecký, nakoľko ťa okúzli krásna vyhliadka, jaskyne či skalné útvary. Dreveník je populárny aj u horolezcov, ktorí si tu našli jednu z obľúbených lokalít

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Korny Korn (@tatrymaniak),

Z pekla je len blízko do raja

Pýtaš sa, kde na Slovensku nájdeš peklo aj raj zároveň? V Dreveníku ti bude už na prvý pohľad jasné, že si pri hľadaní odpovede na správnom mieste. Kým v rokline s názvom Peklo sa nachádza pochmúrna spleť úzkych prírodných chodieb s vysokými kamennými stenami, otvormi a jaskyňami, na okraji ťa uchvátia rozmanité skalné veže tvoriace utešené mestečko s názvom Raj. Pohľad plný kontrastov je hodný nejednej fotky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa stanigon explores (@stanigonexplores),

Výlet ani zďaleka nekončí

Pre nadšencov travertínových kôp sú tu v blízkosti aj ďalšie, a to Sobotisko, Spišský hradný vrch, Ostrá hora či Sivá brada. Práve Sivá brada, je známa aj tým, že tu v minulosti vyvieral gejzír dosahujúci výšku niekoľkých metrov. V súčasnosti tu nájdeš len pokojne vyvierajúcu a bublajúcu vodu, avšak na kráse to tomuto miestu rozhodne neuberá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ivan Fabiny (@i_fbn),

Ak ti nenáročná prechádzka po kamenných útvaroch nebude stačiť, môžeš si ísť ešte pozrieť Spišský hrad, ktorý je historickým klenotom Spiša. Keď spomíname hrad, nemôžeme vynechať ani Spišské Podhradie ležiace pod ním. Jeho súčasťou je aj Spišská Kapitula zapísaná, rovnako ako Dreveník, do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nakoniec ti tvoj výlet odporúčame ukončiť návštevou veľkolepého neobarokového kaštieľa v Spišskom Hrhove, ktorý dal postaviť uhorský rod Čákiovcov v 19. storočí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lucas (@lucas_z_w),

Odporúčame