Na Slovensku máme veľmi vzácne kamene, akých je vo svete len zopár: Záhadné útvary si miestni poodnášali do záhradiek

Skalné gule Megoňky

Foto: Instagram mountain_guru

#Dielo mimozemšťanov, vajcia bájnych dinosaurov či len nevyriešená megalitická záhada, ktorá vedcom nedá v noci spať? Slovensko okrem hradov, zámkov a múzeí ukrýva aj prírodné skvosty, ktorých vznik je opradený rôznymi záhadnými a často aj vymyslenými príhodami. Jedným takým miestom sú aj Megoňky nachádzajúce sa v čadčianskej mestskej časti Milošová. A čím tak pútajú pozornosť okoloidúcich?

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @ducho_vl,

Pôvod je plný záhad

Príbeh skalných gúľ sa začal písať v roku 1988, kedy v lome Padyšák v Turzovskej vrchovine objavili robotníci pri ťažbe niečo výnimočné, čo dovtedy ešte nikde nevideli. Spod odkrytého skaliska vykúkali takmer dokonalo vytvarované kamene v tvare gúľ. Nevyriešenou záhadou je práve samotný vznik dokonalo tvarovaných telies. Pre nadšencov sci-fi a nadprirodzených javov sú gule dielom mimozemšťanov. Iní ich zase považujú za vajcia starodávnych dinosaurov. Najbližšie k pravde však má teória, že vznikli podobne ako okolité horniny, teda pred 40 miliónmi rokov v období kriedy.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pavol Jurina (@jurinapavol),

Ľudia si ich poodnášali domov

Pôvodne gúľ nebolo málo a ich priemer sa pohyboval od 25 až po 300 centimetrov a za svoju váhu by sa hanbiť tiež nemuseli, tá u niektorých totižto dosahovala až 15 ton. Objav slovenskej rarity nenechal chladnými ani miestnych, avšak v nie veľmi pozitívnom zmysle slova. Tento skvost by si totižto v súčasnosti poľahky našiel aj v mnohých záhradkách tamojších obyvateľov, kvôli čomu z približnej tridsiatky skalných gúľ zostalo na svojom pôvodnom mieste len veľmi málo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Roman Kalianko (@zapisky_cestovatela),

Jedinečné, ale nie jediné

Aj napriek tomu, že milošovské gule sú svetovým unikátom, nie sú jedinými svojho druhu. Podobné skalné skvosty nájdeš v ôsmych ďalších lokalitách v rámci celého sveta. Niet teda divu, že nám ich mnohí turisti závidia. Prvou je takmer päťstovka skalných gúľ na juhu Kostariky, ktorých jedinečnosť tkvie nielen vo veľkom počte, ale aj v takmer dokonalom tvare. Najväčšia kostarická guľa je o niečo menšia než tá naša, ktorá má tri metre a jej hmotnosť sa odhaduje na 30 ton.

Za spomenutie stoja aj Moeraki Boulders, čo sú veľké guľaté balvany vulkanického pôvodu na Novom Zélande. Tie by si našiel pozdĺž pobrežia buď vo väčších zhlukoch alebo osamotene, no ak očakávaš, že prekonajú naše slovenské, si na omyle. Najväčšie z nich totižto dosahujú iba okolo dvoch metrov. Zaujímavými sú aj gule nájdené v Škótsku, ktoré sú veľké asi ako tenisová loptička, nachádzajú sa na nich aj vyryté ornamenty. Ďalšie podobné skalné útvary nájdeš aj v pralesoch Južnej Ameriky alebo v Bosne, kde sa našli pri vykopávkach okolo Bosnianskych pyramíd.


V čase, keď médiá zasiahla kríza, chceme v Hashtagu naďalej prinášať zaujímavé články, videá a podcasty. Podpor našich autorov a náš magazín na Patreone. Každé euro sa počíta!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame