Cigaretové ohorky ako výplň hračiek? Ani by ti nenapadlo, akým spôsobom môžeš pomôcť našej planéte

muž premýšľa a sleduje nástenku s poznámkami pre možné ekologické inovácie

Kreatívne a inovatívne nápady sú neoddeliteľnou súčasťou zelenej budúcnosti (Zdroj: Pixabay/Pexels)

#Vieš si predstaviť, čím všetkým šikovní ľudia prispeli inováciami pre budúcnosť našej planéty? Čo všetko dokáže životnému prostrediu pomôcť? Že mnohé nápady a myšlienky sa premenili na skutočne ekologicky inovatívne riešenia, ktoré sú v súčasnosti dôležitejšie ako kedykoľvek predtým?

Pod pojmom inovácia si v prvom momente každý z nás predstaví niečo nové. Emócia, ktorú myšlienka na inováciu so sebou prináša, už ale pre každého z nás nebude rovnaká. Pre niekoho môže byť doslova až mätúca či stresujúca. Nie je preto žiadnym prekvapením, že mladšie generácie sa novým trendom, technológiám i inováciám prispôsobujú prirodzenejšie a s menším odporom ako vekovo staršie generácie. Pravda je však taká, že budúcnosť planéty bude čoraz naliehavejšie potrebovať kreatívne a inovatívne nápady, ktoré budú prinášať výsledky a riešenia vedúce k trvalej udržateľnosti a zníženiu vplyvu na životné prostredie. Každý deň sa celosvetovo realizuje veľa rôznych postupov a krokov k efektívnejšiemu a zodpovednejšiemu využívaniu prírodných zdrojov, či zvýšeniu odolnosti voči environmentálnym tlakom.

Inovačné postoje a prístupy, ktoré v minulosti bývali cielené prevažne na hospodársky rast a rozvoj, sú v súčasnosti už nevyhnutne obohatené aj o rozmer ekologický. Aj preto dnes už nie je prekvapením, že proces realizácie mnohých projektov začína výpočtom uhlíkovej stopy a definovaním jednotlivých krokov inovácie s ohľadom na meniacu sa klímu a trvalú udržateľnosť bez poškodenia systémov životného prostredia.

Možno budeš prekvapený, aké senzačné nápady už dnes pomáhajú chrániť našu planétu – ako sa dajú využiť cigaretové ohorky, že z veterných turbín môžu vzniknúť gumené medvedíky alebo že organické a udržateľné potraviny možno pestovať aj v prázdnych staniciach metra.

Cigaretové ohorky sa menia na repelenty alebo na výplň do hračiek

Cigarety a ekológia naozaj nejdú dokopy. A to aj z toho dôvodu, že v 90 % objemu predávaných cigariet ich ohorky obsahujú biologicky nerozložiteľné plastové filtre, ktoré sa ale rozkladajú na mikroplasty. Samozrejme, o škodlivosti cigariet hádam ani nie je potrebné polemizovať, napriek tomu sa na svete za 1 rok vyfajčí viac ako 4,5 bilióna kusov, čo je už slušné množstvo odpadu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miluješ nakupovanie z druhej ruky? Prieskum ukazuje, že v sekáčoch sme ochotní nechať viac peňazí, keď tovar pôsobí ako nový

S nápadom ako ho spracovať, prišiel indický podnikateľ Naman Gupta. Konkrétne sa ohorky v jeho továrni opätovne spracovávajú a menia sa na náplne do hračiek a vankúšov alebo na repelenty proti komárom. Na začiatku spracovávali 10 g tohto odpadu denne, dnes spracujú aj 1000 kg za jediný deň. Ročne tak recyklujú milióny cigaretových ohorkov, pričom doteraz zrecyklovali už 300 miliónov kusov.

Asi sa pýtaš, ako to funguje? Vlákna čistia a organicky bielia, aby neutralizovali toxíny. Z tejto hmoty vyrábajú náplne. Z papiera zas pripravia kašovitú zmes, zmiešajú ju s organickým spojivom a pokračujú výrobou repelentov. Dokonca zamestnanci továrne v Naí Dillí separujú tabak z ohorkov a menia ho na prach do kompostu.

Z nevyužívaných staníc metra vznikajú podzemné vertikálne farmy

Dopyt po organických a udržateľných potravinách rastie, a preto v Taiwane na ich produkciu využívajú aj prázdne stanice metra. Za úspechom sa skrývajú nielen efektívne metódy vertikálneho poľnohospodárstva, ale aj LED osvetlenie v sterilnom prostredí a hydroponický spôsob pestovania vo vode, bez pôdy. Vertikálne farmy sa nazývajú aj inteligentné farmy a sú moderným spôsobom poľnohospodárstva, ktoré vyžaduje najmä moderné technológie.

vertikálne pestovaný šalát
Hydroponické pestovanie vo vode šetrí energiu aj financie. (Zdroj: Pixabay/marsraw)

S pomocou špičkových technológií regulujú podmienky ako svetlo, teplo a živiny, ktoré sú pre rastliny najprospešnejšie. To je dôvodom, prečo nepoužívajú žiadne pesticídy a herbicídy a nemajú problém s vajíčkami hmyzu, ktoré by poškodzovali úrodu. Za 1 týždeň dokážu vyrobiť 180 vreciek 200 g listového šalátu na ploche 40 m². Skvelý spôsob, ako využiť prázdny priestor, aby neschátral.

Z veterných turbín môžu vzniknúť aj gumené medvedíky

Hoci veterné turbíny slúžia na výrobu energie naozaj skvele, po čase je potrebné aj ich zrecyklovať. Tento proces je takmer nemožný, lopatky sa po čase vymieňajú efektívnejšími modelmi a vzniká množstvo odpadu, ktoré končí na skládkach. Jedna lopatka turbíny má priemernú dĺžku 50 m a odhaduje sa, že do roku 2030 bude potrebných ročne vyradiť približne 52 000 kusov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chceš byť zebra alebo žirafa? Sveter, ktorý oklame kamery na rozpoznanie tváre, pomôže zmeniť tvoju identitu!
veterné turbíny ako ekologické inovácie
Veterná energia je obnoviteľný zdroj, ktorého popularita stále rastie. (Zdroj: Pixabay/Hans)

Objav chemických inžinierov z USA je preto naozaj potešujúci. Vyvinuli novú, recyklovateľnú, kompozitnú živicu, ktorá sa dá použiť na výrobu lopatiek turbíny. Po vyradení tejto lopatky je možné živicu zrecyklovať a použiť na výrobu elektrického náradia, zadných svetiel áut, ale aj na výrobu plienok alebo gumených medvedíkov (napríklad tie je možné vyrobiť zo získaného potravinárskeho laktátu draselného). Prednosťou je fakt, že sa nový druh živice dá používať znova a znova v nekonečnej slučke, čo je cieľom cirkulárneho hospodárstva.

Oslo chce byť prvé mesto na svete s nulovou uhlíkovou stopou verejnej dopravy

A je na najlepšej ceste splniť tento cieľ do konca roka 2023, v rámci svojho plánu stať sa do roku 2030 vôbec prvým mestom na svete úplne bez emisií. Výmena naftových autobusov za elektrické sa odhaduje na sumu 48 miliónov EUR. Z dlhodobého hľadiska sa očakáva šetrenie životného prostredia, redukcia hluku, lacnejšia údržba a prevádzka autobusov, ale tiež ich cena bola o 5 % nižšia ako cena naftových vozov.

Mesto už elektrifikovalo väčšinu trajektov, ktoré premávajú po fjordoch a má tiež rozsiahlu sieť električiek alebo cyklotrás. Už v roku 2020 sa Nórsko stalo prvou krajinou na svete, kde elektromobily tvorili viac ako 50% podiel.

Holandsko našlo spôsob ako znížiť spotrebu plynov pomocou kravského hnoja

Holandsko je svetovo známe pestovaním kvetov, rovnako ako aj chovom dobytka. Obidve tieto odvetvia produkujú, respektíve vyžadujú veľké množstvá dusíkových plynov, ktoré nie sú prospešné pre životné prostredie. Riešením ako situáciu zlepšiť, by mohol byť spôsob spracovania a používania kravského hnoja.

ekologické inovácie a dobytok na pasienku
Chov dobytka významnou mierou prispieva k emisiám skleníkových plynov. (Zdroj: Pixabay/Leuchtturm81)

Dusík je základnou živinou pre rastliny, podporuje ich rast a fotosyntézu. Nachádza sa tiež v kravskom hnoji, z ktorého sa spracuje v bioplynovom fermentovacom zariadení. Oddelia sa jednotlivé zložky a amoniak sa premení na čistý dusičnan, ktorý poslúži ako hnojivo pre rastliny. Poľnohospodári sa tak zbavia prebytočného dusíka a záhradníci zas ušetria na energiách a spotrebujú menej plynu pri pestovaní.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Miluješ nakupovanie z druhej ruky? Prieskum ukazuje, že v sekáčoch sme ochotní nechať viac peňazí, keď tovar pôsobí ako nový

Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: Bioekologika
Odporúčame