Mávaš po intenzívnom tréningu svalovicu? Vieme, ako ju odstrániš

Svalovka si vyžaduje dostatočný čas na regeneráciu (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

#Poznáš ten pocit, keď sa po dobrej „rozbíjačke“ vo fitku nemôžeš na druhý deň postaviť? Nie je to nič príjemné, no predsa si tým z času na čas prejde každý. Na vine môže byť precenenie vlastných schopností, nedostatok minerálov v tele, ale aj slabé zahriatie a rozcvičenie. Keď sa ti už svalovka prihodí, zabojuj s ňou čo najskôr!

O čo ide?

Svalovica je akoby horúčka svalov, pričom môžeš mať pocit stuhnutých končatín či iných častí tela. Objavuje sa hlavne po vyššej fyzickej aktivite. Zvyčajne nastúpi deň po tréningu či športovom výkone.

Vzniká kvôli mikroskopickým trhlinkám vo svalových vláknach, ktoré sa mechanicky pretrhnú pod vplyvom záťaže. Stretnúť sa s ňou môžeš aj ako vrcholový športovec, no najčastejšie postihuje začiatočníkov.

(Zdroj: Freepik/kues1)

Mýty o svalovici

  • Šanca na predídenie svalovke je minimálna, takmer žiadna. Keď sa to má stať, tak sa to stane. Nedá sa to nijak ovplyvniť – a nie, nepomôže ti ani vypiješ litre magnézia pred alebo po tréningu.
  • Taktiež sa nezameriavaj ani na mýtus, že čím väčšia svalovica, tým účinnejší tréning. Pokiaľ trénuješ danú partiu pravidelne, telo si na cviky zvykne, a nereaguje až tak často svalovicou. Samozrejme, stať sa to môže, najmä v prípade, ak posúvaš svoje osobné limity, a naložíš si vo fitku o niečo viac.
  • Svalovka si vyžaduje dostatočný čas na regeneráciu. Takže, ak ti najbližšie niekto povie, že svalovku treba rozhýbať, a klin sa klinom vybíja, pošli ho vieš kam. Ty najlepšie vieš, čo si tvoje telo môže dovoliť.
(Zdroj: Freepik/yakobchuk)

Čo robiť, keď ťa „navštívi“?

Siahni po obklade

Teplý ale aj studený obklad sú skvelými pomocníkmi. Odporúčame, aby si mal doma v zásobe gélové vankúšiky, ktoré môžeš podľa potreby zahriať alebo schladiť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo si oblečieš zajtra do školy? S týmito outfitmi ovládneš svoj feed aj školské chodby

Teplé obklady ti pomôžu s uvoľnení svalových sťahov, z ktorých môžeš mať nekontrolovateľné kŕče, napríklad v lýtkach. Naopak studený obklad ti pomôže zmierniť opuch a pocit horúcich svalov.

Jemná masáž nie je na škodu

Môžeš si pomôcť aj manuálne. Jemná masáž boľavého svalu dokáž divy! Uvoľní ti svalové napätie, rozprúdi krv, do ktorej sa ti uvoľnia endorfíny. Tie majú zázračnú silu pri znižovaní bolesti, takže ak si boľavý sval zľahka rozmasíruješ, môže sa ti uľaviť takmer okamžite.

Ideálne kombo je urobiť to v sprche – voda bude pôsobiť ako obklad (teplotu zvoľ podľa vyššieho bodu, ale odporúčame skôr teplejšiu vodu) a masáž jej účinky len podporí.

Vychutnaj si banán

Toto exotické ovocie ukrýva kopec draslíka, ktorý je dôležitou zložkou v tele pre správne fungovanie svalov. Jeho nedostatok dokáže prispieť k tvorbe kŕčov, preto v rámci udržiavania zdravého svalstva konzumuj aspoň po tréningu banány.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame