Udalosti minulého týždňa: Kvôli novému Stranger Things padli servery Netflixu

Servery Netflixu boli nefunkčné

Servery Netflixu boli nefunkčné (Zdroj: Unsplash.com/Compare Fibre)

#Znova je pondelok a to znamená, že sme si pre teba pripravili sedem najväčších noviniek minulého týždňa, ktoré by si nemal prehliadnuť. Ministerstvo školstva spísňuje používanie telefónov na základných školách, Netflix hlásil výpadok svojej streamovacej platformy, Steve Jobs dostane po smrti najvyššie prezidentské vyznamenanie a poradíme aj módnymi trendami na leto.

#1 Telefónom na základnej škole odzvonilo

Kým doteraz si žiaci na základnej škole nemohli len tak vytiahnuť mobilný telefón počas vyučovania, podľa novej vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky však študentov čaká obrovská zmena. Zákaz používania mobilných telefónov sa totiž podľa zákona ruší. Má to však háčik.

Už zajtra čaká slovenských študentov obrovská zmena. Doteraz totiž mohli študenti využívať mobilný telefón na základnej škole len v prípade, ak bol potrebný ako učebná pomôcka.

Žiakov čaká veľká zmena! Štát už viac nebude zakazovať mobily na vyučovaní: Má to však háčik

#2 Netflix hlásil závažnú poruchu

Okolo polnoci z júna na júl hlásil Netflix preťažené servery. Američania totiž čakali na posledné dve epizódy štvrtej série Stranger Things. Celý systém to však nevydržal a streamovacia služba bola na zhuba pol hodinu nefunkčná.

Američania sa pomaly odpájali a pri nižšej záťaži boli servery schopné znova fungovať naplno. Teraz už všetko beží, ako má. Ak si už videl nové epizódy, určite si prečítaj náš veľký prehľad časovej osi a teórií k piatej sérii.

#3 Vedci objavili pod morom vrak známej lode

22. júna sa podarilo výskumníkom objaviť pod hladinou Filipínskeho mora vrak bojovej lode. Vrak lode bol objavený na dne v hĺbke neuveriteľných 6895 metrov. Jedná sa vôbec o najhlbší bod pod hladinou, v akom bol vrak akejkoľvek lode objavený. Potopená loď niesla meno USS Samuel B. Roberts, známa aj ako Sammy B, a patrila k hŕstke torpédoborcov, ktorá sa zaslúžila o porážku japonského námorníctva v druhej svetovej vojne.

Výskum viedol Victor Vescovo, ktorý týmto objavom prekonal ten minuloročný. Vtedy sa jemu a jeho tímu podarilo objaviť torpédoborec USS Johnson, ktorý postihol podobný osud. Spolu s loďou Roberts bol totiž zostrelený  japonskými bojovými jednotkami. Vescovo, spolu so sonárnym špecialistom Jeremie Morizetom, našli vrak prelomený na dve časti, pričom jedna časť bola od druhej vzdialená 10 metrov.

Takmer 7-tisíc metrov pod hladinou: Výskumníci objavili vrak lode, ktorá prispela k významným víťazstvám

#4 Joe Biden ocení Jobsa Prezidentskou medailou

Americký prezident ocení jedného z najslávnejších technológov svojej doby, Steva Jobsa, Prezidentskou medailou. Toto vyznamenanie udeľujú americkí prezidenti civilistom a ide o najvyššie vyznamenanie, aké môže človek od hlavy štátu dostať.

Po prvýkrát sa toto ocenenie odovzdávalo v roku 1963 a nahradilo tak „Medal of Freedom“, ktorú po vojne založil prezident Truman. V minulosti dostali ocenenie napríklad Tiger Woods, Tom Hanks, Steven Spielberg, Bob Dylan, Stephen Hawking či dokonca sám Joe Biden.

#5 Letné trendy

Ak ťa zaujíma, ktoré kúsky na leto sú aktuálne absolútnym základom, a ktoré by nemali chýbať v žiadnom šatníku, si na správnom mieste. Priblížime ti basic trendy, ktorými by sa toto leto mal riadiť každý.

Na výber máš mnoho možností, no určite by si nemala zabudnúť na biele, najlepšie bavlnené. Siahnuť ale môžeš aj po iných odvážnejších šatách, je to len na tebe.

6 základných letných kúskov, ktoré by mala mať v šatníku každá žena: Z nich vyčaruješ vždy ten najlepší look!

#6 Režisér nového Top Gunu nakrúti film z kokpitu Formule 1

Top Gun je aj po takmer dvoch mesiacoch stále v kinách a so zárobkom jednej miliardy dolárov sa stal najzárobkovejším filmom Toma Cruisa. Režisér Joseph Kosinki si už dokonca vyhliadol ďalší projekt, ktorému sa bude venovať.

Film sa bude zameriavať na slávne preteky Formula 1 a Kosinski prezradil, že pri nakrúcaní bude používať rovnako praktické efekty a podobnú súpravu kamier ako v novom Top Gune. Hlavnú úlohu, teda zatiaľ neznámeho jazdca F1, si zahrá Brad Pitt.

#7 NASA ostala poriadne prekvapená

Do odvrátenej strany Mesiaca mala 4. marca naraziť záhadná raketa, ktorej pôvod sa vedci pokúšajú odhaliť. Najnovší objav ich však poriadne zaskočil a vyvolal ďalšie otázky ohľadom toho, o akú raketu sa v skutočnosti jednalo. Neuveríš, čo zanechala na Mesiaci.

Do odvrátenej strany Mesiaca mala naraziť raketa, ktorá tam zanechala pozoruhodný úkaz. Tento náraz už v januári predpovedal americký astronóm Bill Gray, ktorý sa spočiatku nazdával, že sa jedná o obiehajúce kusy vesmírneho odpadu z rakety od spoločnosti Elona Muska Space X.

Záhadná raketa narazila do Mesiaca! Šokujúci objav: To, čo tam zanechala, prekvapilo aj pracovníkov NASA


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, IGN, engadget.com
Odporúčame