Kompletná časová os seriálu Stranger Things: Poznáme odpovede na tvoje otázky plus teórie o piatej sérií

Hlavné postavy seriálu Stranger Things

Hlavné postavy seriálu Stranger Things (Zdroj: Netflix)

#Pred mesiacom premiérovala na Netflixe prvá polovica štvrtej série Stranger Things. V piatok sme si možli užiť dvojdielne finále, ktoré však dohromady tvorilo štyri hodiny obsahu. Seriál sa skončí až piatou sériou. Nakoľko sme konečne začali dostávať viac odpovedí ako otázok, pripravili sme si pre teba veľkú, no prehľadnú časovú os, ktorá zhrnie všetky epizódy, ktoré sme doteraz videli. Na záver budeme rozoberať päť dôležitých otázok, ktoré nám táto série (ne)potvrdila.

Ešte pred tým zdôrazníme, že článok obsahuje spoilery od prvej série až po štvrtú sériu.

Časová os

Otázky, na ktoré chceme odpovede

Zaujímavé teórie


Si pripravený na záver štvrtej série Stranger Things? Netflix predstavil trailer k posledným dvom epizódam


Základné pojmy

Eleven – označenie Jane ako subjekt číslo 11, hlavná postava príbehu Stranger Things

Upside Down – paralelný svet, označenie sveta „na druhej strane“, v ktorom vedia príšery komunikovať medzi sebou

Demogorgon – netvor zo sveta Upside Down, ktorý terorizoval Hawkins v prvej sérii, aktuálne sa nachádza vo väznici v Rusku

Mind Flayer – netvor z Upside Down, terorizoval Hawkins počas druhej a tretej série, okrem fyzického napadnutia vie preniknúť do mysle človeka aj z jedného sveta do druhého

Vecna – meno pre Henryho Creela vo svete Upside Down, netvor, ktorý terorizuje vo štvrtej sérii, taktiež vie zabíjať len pomocou mysle

Project Nina – tajný projekt, ktorý má vo štvrtej sérii navrátiť Eleven schopnosti vďaka spomienkam na minulosť

1947 – Narodil sa Henry Creel

V štvrtej sérii sme sa dozvedeli o rodinke Victora Creela. V seriáli sa nachádza na psychiatrii, kde ho spovedali Nancy s Robin. Dievčatám rozpovedal svoj príbeh a najmä obdobie, ktoré sa udialo po príchode z druhej svetovej vojny.

Z rozprávania a novinových článkov vieme, že sa písal rok 1947, keď sa Creelovcom narodil syn Henry. V čase, keď sa stala v rodine tragédia, mal totiž 12 rokov. Tieto udalosti odštartovali celý doteraz známy príbeh Stranger Things.

1959 – Henry začína vraždiť

Dozvedáme sa, že Henry nie je obyčajné dieťa, ale má superschopnosti, prednostne telekinetické. Taktiež vie ovládať ľudskú myseľ a vnuknúť človeku vidinu. Práve keď mal chlapec 12 rokov, zavolal jeho otec na pomoc doktora Martina Brennera (Papa).

Táto návšteva však Henryho poriadne vyprovokovala. Neskôr pomocou svojich schopností zabil svoju sestru, aj svoju matku. To však jeho schopnosti vyčerpalo a otec Victor prežil. Obvinili ho zo zabitia svojej ženy a dcéry. Henryho sa ujal doktor Brenner, ktorý chlapca odniesol do laboratória v Hawkinse.

Dozvedeli sme sa však aj ďalšiu zaujímavú informáciu – Brenner nechcel len študovať Henryho schopnosti. Chcel ich aj reprodukovať. Tak sa začal doktorov program. Henry dostal označenie pacient Číslo Jeden a na ruku vytetované číslo 001.

Henry Creel
Henry Creel (Zdroj: Netflix)

1972 – Narodila sa Eleven

Toto je rok, v ktorý sa narodila hlavná hrdinka seriálu. Jej matka Terry Ives porodila svoje dieťa práve v laboratóriu. Keď sa po pôrode prebrala, povedali jej, že dieťa neprežilo. V skutočnosti ho však pracovníci „uniesli“ za účelom Brennerovho projektu.

Jane, ako sa dievčatko volalo, bolo vychované medzi ostatnými deťmi so superschopnosťami a dostalo číslo Jedenásť – preto ju oslovujú Eleven.

1976 – Číslo Osem uniká

Jediným dieťaťom, ktorému sa doteraz poradilo utiecť z laboratória, bola Kali Prasad. S touto postavou sme sa stretli v druhej polovici druhej série. Utiekla do Chicaga, kde sa stala síce vyhnankyňou, no začala prenasledovať pracovníkov z Hawkinsu a mstila za im za detstvo, aké prežila.

Nevieme presný dátum a ani konkrétny spôsob, ako sa Kali podarilo uniknúť, vieme len, že El bola príliš mladá, aby si na tento incident spomenula. Kali bola Číslo Osem – 008.


Seriál Stranger Things: Najlepšie epizódy, zaujímavosti aj informácie k novej sérii


1979 – Masaker v laboratóriu

Tu sa dostávame k časti príbehu, ktorý začína kontrolovať už sama El. Henry má po tridsiatke a už je pracantom v laboratóriu v Hawkinse. Pomáha deťom vyrovnať sa s ich schopnosťami. Keď spoznáva El, zistí, že je silná, no zároveň veľmi manipulatívna a preto sa rozhodne s ňou spolupracovať.

El mu pred útekom z laboratória vyberá implantát s lokalizátorom. Tento implantát však slúžil aj na to, aby nemohol Henry využívať svoje schopnosti. Nakoľko doktor Brenner vychováva mnohé deti a učí ich používať svoje schopnosti, Henryho pomsta je na svete – rozhodne sa zabiť každé dieťa a každého pracovníka, ktorý sa v labáku nachádza.

Keď si Eleven uvedomí, čo Henry vyviedol, a čo vyviedla ona sama, rozhodne sa mu postaviť. Dozvedá sa, že Henry je v skutočnosti Číslo Jeden a po ťažkom boji El otvorí bránu do Upside Down (druhej, temnej dimenzie nášho sveta), kam Henryho posiela do vyhnanstva. Henry si však z Upside Down vytvorí útočisko.

Udalosti, ktoré sú zhrnuté v epizóde „The Massacre at Hawkins Lab“ (7. epizóda 4. série) sa udiali 8. septembra 1979.

El v laboratóriu v Hawkinse
El v laboratóriu v Hawkinse (Zdroj: Netflix)

1981 – Eleven silnie

El ostala ako jediný „pokusný králik“ v laboratóriu v Hawkinse. Po udalostiach z roku 1979 si zablokovala myseľ tak, aby nevedela, čo sa vtedy skutočne stalo. Aj preto mala zo začiatku tak zlú výslovnosť a svoju schopnosť musela naberať odznova.

Doktor Brenner sa rozhodol skončiť s programom, v ktorom trénoval deti a zameral konkrétne len na Eleven. Počas jej prvých rokov ju testovali aj napríklad na ruskom špiónovi. Počas týchto testov sa po prvýkrát skontaktovala so svetom Upside Down a spoznala Demogorgona, ktorý v tomto svete žije.

1983 – Prvá séria

Presne 6. novembra 1983 začína prvá séria a priestor dostávajú naši známi hrdinovia. Will Byers zmizne z Hawkinsu a El utečie z laboratória rovnakou šachtou, ako plánovala pred rokmi s Henrym. Demogorgon začína útočiť na Hawkins.

El má teraz 11 rokov a spoločne s Mikom začína spoznávať svet mimo zariadenia. Dievčaťu sa Demogorgona, ktorý pracuje na Henryho povel, podarí zahnať späť do Upside Down, avšak skončila tam aj ona. Napokon zo sveta uniká a začína žiť v utajení s Jimom Hopperom v chatke v lese.


Štvrtá séria Stranger Things je dostupná na Netflixe: Ak si zmätený z konca, máme pre teba vysvetlenie!


1984 – Druhá séria

Ešte pred udalosťami druhej série sa Rusom v lete 1984 podarilo otvoriť portál do Upside Down. Aj keď testy s preniknutím do druhého sveta nevyšli na prvú, počas udalostí druhej série na nich Rusi pracovali.

V októbri začína Willa sledovať nová príšera – Mind Flayer. Z Henryho je už Vecna a nakoľko v Upside Down majú všetky príšery prepojenú myseľ, aj Mind Flayer pracuje pod Henrym. Will sa stáva terčom číslo jeden, pretože Henry chcel, aby kontakt s druhým svetom bol neustále aktívny.

Zasiahnuť musí až El, ktorá po návrate od „sestry“ Kali vie využívať svoje schopnosti čoraz lepšie. Bránu v laboratóriu sa jej poradí zatvoriť, no kúsok z Mind Flayera, ktorý otravoval Willa, v našom svete stále pretrval. Henry tak dokáže stále sledovať El.

Will Byers
Will Byers (Zdroj: Netflix)

1985 – Tretia séria

Henry v tretej sérii znova napadne Hawkins skrz Mind Flayera. Ten spôsobí, že El stráca svoje schopnosti. Posadnutý Billy je tento raz hlavným terčom. V meste bola totiž znova otvorená brána – tentokrát sa to Rusom už poradilo.

Mind Flayer mohol byť porazený len v prípade, že fyzická brána medzi svetmi bude znovu uzavretá. Teraz si to však vyžiadalo život Billyho a sprvu sme si mysleli, že aj Jima, ktorý však prežil a Rusi ho uväznili na Kamčatke.

Aby sa predišlo ďalším útokom, odchádza rodina Byersovcov spoločne s El žiť do Kalifornie. Dievča tu začína žiť ako Jane Hopper a nastupuje do školy. Svoje schopnosti však už nemá.

1986 – Štvrtá séria

V marci 1986 začína v Hawkinse vraždiť sám Henry, ktorý teraz nesie meno Vecna. Mike odchádza do Kalifornie za priateľmi, ale El je unesená a odvedená na miesto s označením Projekt Nina. V Nevade sa Jane pokúša znova získať svoje schopnosti pomocou spomienok na minulosť a extrahovaním sily.

Práve v spomienkach sa dozvedá o minulosti Henryho Creela a dokonca aj svojej vlastnej. Henry jej vysvetlí, kto je El v skutočnosti zač a kto spôsobil masaker v laboratóriu, ktorý si sprvu El vyčítala. Minulosť sa zliala s prítomnosťou a kruh sa uzavrel. Hawkins sa spojil so svetom Upside Down.

Max Mayfield
Max Mayfield (Zdroj: Netflix)

Otázky, na ktoré potrebujeme odpovede

Zaujíma náš ešte zopár otázok, na ktoré zrejme odpovie piata séria.

  • Ako presne Kali (008) utiekla z laboratória?
  • Zohrá Kali v príbehu ešte nejakú úlohu?
  • Prečo chceli Rusi otvoriť bránu v druhej/tretej sérii?
  • Ako sa Demogorgon dostal na Kamčatku?
  • Čo sa teraz stane s Hawkinsom?
  • Ako je možné, že fungovali štyri odbytia, aj keď štvrtá obeť (Max) stále žije?
  • Dokáže Vecna nabrať fyzickú podobu aj v našom svete?

Svet Stranger Things sa poriadne rozrástol a to nie len o postavy, ale aj o udalosti všeobecne. Štvrtá séria vytvorila zo seriálu mimoriadne komplexný príbeh. Ostáva nám už len záverečná séria, v ktorej pôjde skutočne o všetko. Uvidíme ju najskôr v roku 2024 a predpokladáme, že bude taktiež rozdelená do dvoch častí.

Kto vytvoril svet Upside Down?

Finále nám konečne ukázalo, že svet Upside Down je vlastne alternatívny svet ako taký. Eleven tam poslala do vyhnanstva Henryho a.k.a. Číslo Jeden za masaker v laboratóriu. Henry sa dostal do opusteného sveta, ktoré obývali z nášho pohľadu príšery, no z jeho pohľadu išlo o svet v rovnováhe.

Upside Down nikdy nebol alternatívny svet toho nášho. Eleven po prvýkrát otvorila portál pre Henryho a práve Henry ho pretvoril na odvrátenú stranu Hawkinsu. El potom s pomocou Brennera nevedomky pátrala po Henrym. Keď ho našlo, čo sa stalo krátko pred prvou sériou pomocou Demogorgona, zlial sa osud Hawkinsu s Upside Down.

Ako získal Henry svoje schopnosti?

Samotný svet Upside Down by mohol byť odpoveďou aj na otázku, ako Henry nadobudol svoje schopnosti. Práve on je človekom, ktorého doteraz poznáme ako prvotným nosičom schopností. Ostatné deti (alebo čísla) sú už len jeho reprodukcia.

Dufferovci vo finále štvrtej série prezradili, že Demogorgon už vo svete Upside Down existoval. Mind Flayer však nie, toho vytvoril konkrétne Henry. Sprvu to vyzeralo tak, že len tvorí podľa svojich náčrtov, ktoré kreslil, keď bol ešte malý. Čo ak je to však celé naopak.

Podľa našej teórie mohli mať Dufferovci na mysli, že Henry vytvoril Mind Flayera, čím sa dostal do hlavy seba samého pred mnohými rokmi a obdaril sa týmito schopnosťami. To by vysvetľovalo aj našu ďalšiu otázku.

Henry a.k.a. Vecna
Henry a.k.a. Vecna (Zdroj: Netflix)

Prečo je Upside Down zaseknutý v roku 1983?

Vo štvrtej sérii sme zistili, že Upside Down je zaseknutý v roku 1983. Ale čo ak to vôbec nie je rok 1983? Čo ak čas v Upside Down neplynie vôbec? To by vysvetľovalo aj jeho prvotnú podobu. Henry ho pretvoril na obraz Hawkinsu, ktorý odzrkadľoval jeho vzhľad z roku 1983, keď ho Eleven prvýkrát našla.

Toto podporuje našu prvotnú teóriu, že Henry si svoje schopnosti vytvoril sám. Neviem, či by sa chceli Dufferovci zaseknúť v tejto časovej slučke, no pravdou je, že by išlo o viac-menej logické vysvetlenie. Minimálne to znie ako dobrá teória.

Kto je biologický otec Eleven?

Stále sme nedostali otázku na to, kto je otec Eleven. Dievča má stále v mysli Brennera ako svojho Papu, no ten jej dal jasne najavo, že nie je jej biologický otec. Prečo však El celé tie roky nadväzovala spojenia s Henrym? Prečo sa ho aj napriek svojmu odporu snažila v alternatívnom svete nájsť? Čo aj je Henry biologický otec Eleven?

El sa narodila v roku 1972, to znamená, že Henry mal v tom čase 25 rokov. Dokonalý čas na dieťa, no nie? Tu však nastáva otázka, ako je to s ostatnými deťmi? No popravde, nikto z nich nemá také schopnosti ako práve El a bolo by výborným rozuzlením, ak by sme v piatej sérii zistili, že práve Henry je otcom El. Úprimne som toto rozuzlenie čakal už v ôsmej epizóde Papa, keď sa El lúčila s Brennerom.

Max a jej úloha v 5. sérii

S Max sme sa napokon nerozlúčili. Sám neviem, či by som ako scenárista nechal túto postavu nažive alebo nie. Max sa stala jedným z ťažiskových pilierov celej štvrtej série. Napokon z tragických udalostí vyviazla s vážnymi zlomeninami a zahmlenými očami. Chvíľu bola dokonca mŕtva, až kým ju Elina ruka nepriviedla späť k životu.

Znamená to teraz, že Eleven vie mŕtvych oživiť? Dúfam, že išlo len o jednorazovú záležitosť, inak by sa naše postavy stali prakticky nesmrteľné. No prečo je Max stále nažive? Eleven nevedela sama poraziť Vecnu. Max si tiež myslela, že to nedokáže. Existuje niečo, čo ho vôbec zastaví?

Zrejme áno. Nepodarilo sa to samotnej Eleven, ani samotnej Max. Možno ich spolupráca. Čo ak Max po prebudení z kómy dostane rovnaké schopnosti, aké má El? Budú vedieť spoločne poraziť Henryho?

Akú otázku by si chcel mať zodpovedanú a ako zatiaľ hodnotíš Stranger Things?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, insider.som, Netflix
Odporúčame