Takmer 7-tisíc metrov pod hladinou: Výskumníci objavili vrak lode, ktorá prispela k významným víťazstvám

vrak lode

Výskumníci objavili vrak bojovej lode na dne oceána v rekordnej hĺbke (Zdroj: Unspash.com/Olga Tsai)

#22. júna sa podarilo výskumníkom objaviť pod hladinou Filipínskeho mora vrak bojovej lode. Vrak lode bol objavený na dne v hĺbke neuveriteľných 6895 metrov. Jedná sa vôbec o najhlbší bod pod hladinou, v akom bol vrak akejkoľvek lode objavený. Potopená loď niesla meno USS Samuel B. Roberts, známa aj ako Sammy B, a patrila k hŕstke torpédoborcov, ktorá sa zaslúžila o porážku japonského námorníctva v druhej svetovej vojne.

Výskum viedol Victor Vescovo, ktorý týmto objavom prekonal ten minuloročný. Vtedy sa jemu a jeho tímu podarilo objaviť torpédoborec USS Johnson, ktorý postihol podobný osud. Spolu s loďou Roberts bol totiž zostrelený  japonskými bojovými jednotkami. Vescovo, spolu so sonárnym špecialistom Jeremie Morizetom, našli vrak prelomený na dve časti, pričom jedna časť bola od druhej vzdialená 10 metrov.

Česť pre všetkých zúčastnených

Bojová loď Sammy B prevážala dokopy 224 pasažierov. Z nich bolo až 89 zabitých. Kapitán Robert W. Copeland, ktorý loď viedol, patril k tým, ktorí prežili. Podľa Vescova je hrdinstvo kapitána Copelanda a jeho posádky legendárne, a pre jeho tím je veľkou cťou byť pri tomto objavení. Tiež dodáva, že objav dopomôže k uzatvoreniu príbehu samotnej lode a tiež tých, ktorí sa potopili spolu s ňou.

„Sammy B je na to, že je vojenská loď, pomerne malá, a my sme si neboli istí, či môžeme v tom nekonečnom, hlbokom oceáne, nájsť miesta, kam dopadla,“ hovorí Vescovo. Výskumná jednotka sa dokonca ponorila ešte hlbšie, no nájsť aj loď Gambier Bay, ktorá tiež bojovala v Leytskom zálive, sa jej už nepodarilo. Vzhľadom na chýbajúce dáta, po ďalšej lodi, USS Hoel, už nepátrali.

Vrak lode, ktorá prispela k významnej výhre

Táto bojová loď zohrala svoju úlohu počas bojov v Leytskom zálive. V nich sa stretlo americké námorníctvo s japonským. Trvali od 23. októbra do 26. októbra roku 1944, a dnes sú považované za vôbec najväčšiu námornú bitku druhej svetovej vojny. Jednou z bitiek bola aj bitka pri ostrove Samar, treťom najväčšom ostrove Filipín. Tej sa priamo zúčastnil aj Sammy B. Relatívne malá skupina amerických bojových lodí musela čeliť japonskej presile. Tu totiž narazil na zvyšok Stredného zväzu japonskej námornej jednotky, do ktorej patrila aj bojová loď Jamato. Tá disponovala vôbec najväčšou výzbrojou, ktorá kedy bola namontovaná na loď.

Hoci japonské jednotky boli v značnej prevahe a potopili tri americké torpédoborce, medzi ktorými bol aj Samuel B. Roberts, Američania získali dostatok času na to, aby lietadlá z eskortných lietadlových lodí stihli vyštartovať a vyhnúť sa tak bombardovaniu. Napriek tomu, že kontradmirál Clifton A. F. Sprague vyslal torpédoborce na viac-menej samovražednú misiu, Samuel B. Roberts údajne bojovala statočne a dravo až do posledných síl. Aj vďaka neúspešnej bitke pri Samare, získalo americké námorníctvo nadvládu nad Pacifikom.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag,sk, edition.cnn.com
Odporúčame