Záhadná raketa narazila do Mesiaca! Šokujúci objav: To, čo tam zanechala, prekvapilo aj pracovníkov NASA

Záhadná raketa narazila do Mesiaca!

Záhadná raketa narazila do Mesiaca! (Zdroj: Unsplash.com/David Dibert)

#Do odvrátenej strany Mesiaca mala 4. marca naraziť záhadná raketa, ktorej pôvod sa vedci pokúšajú odhaliť. Najnovší objav ich však poriadne zaskočil a vyvolal ďalšie otázky ohľadom toho, o akú raketu sa v skutočnosti jednalo. Neuveríš, čo zanechala na Mesiaci.

Do odvrátenej strany Mesiaca mala naraziť raketa, ktorá tam zanechala pozoruhodný úkaz. Tento náraz už v januári predpovedal americký astronóm Bill Gray, ktorý sa spočiatku nazdával, že sa jedná o obiehajúce kusy vesmírneho odpadu z rakety od spoločnosti Elona Muska Space X. Konkrétne malo ísť o raketu FalconX, ktorá bola do vesmíru vyslaná ešte v roku 2015. Informuje o tom portál Live Science.

Ďalšie pozorovanie a výskum však naznačili, že pôvodné špekulácie boli mylné a v skutočnosti malo ísť o čínsku raketu Chang´e 5-T1, ktorá bola do vesmíru vyslaná už v roku 2014. S tým však čínski predstavitelia zásadne nesúhlasili. Podľa nich totiž ich raketa pred rokmi zhorela v zemskej atmosfére.

Hoci k samotnému nárazu došlo už 4. marca, odborníkom sa len pred nedávnom podarilo odfotografovať kráter, ktorý toto teleso zanechalo. Práve tento úkaz prekvapil aj samotných pracovníkov NASA. Na Mesiaci totiž po dopade telesa zostali 2 krátery hneď vedľa seba. Východný kráter má mať priemer 18 metrov, pričom západný kráter má priemer 16 metrov. Odhalenie dvojitého kráteru vyvoláva ďalšie otázky. Podľa odborníkov totiž muselo mať telo rakety na obidvoch koncoch veľkú hmotnosť.

Kráter na Mesiaci.
Kráter na Mesiaci. (Zdroj: NASA)

„Zvyčajne sa hmotnosť použitej rakety sústreďuje na konci v oblasti motora. Zvyšok rakety pozostáva najmä z prázdnej palivovej nádrže,“ poznamenali pracovníci NASA na ich webe. Vytvorenie dvojitého krátera tak môže naznačovať identitu rakety, ktorá zostáva doteraz záhadou.

Kráter na Mesiaci.
Kráter na Mesiaci. (Zdroj: NASA)

Žiadne iné telesá, ktoré doteraz na Mesiac dopadli, totiž takýto úkaz ešte nevytvorili. Podľa odborníkov pritom malo k dnešnému dňu na Mesiac dopadnúť najmenej 47 rakiet. Odborníci budú kráter podrobne skúmať dúfajúc, že im odpovie na ich otázky.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, livescience.com, NASA,
Odporúčame