Prichádza internet budúcnosti? Vďaka Webu 3 môžeš vlastniť akcie Facebooku a časom ich predať za milióny

Vďaka Webu 3 môžeš vlastniť akcie Facebooku a časom ich predať za milióny

Vďaka Webu 3 môžeš vlastniť akcie Facebooku a časom ich predať za milióny (Zdroj: Unsplash.com/Carlos Muza)

#Čoraz častejšie počúvame o Webe 3. Internet sa za poslednú dekádu stal jedným z oporných pilierov spoločnosti a určuje trendy nielen v oblasti kultúry, ale aj vo vlastnení virtuálnych mien. Web 3 je prepojený s vlastnením vecí, ktoré neexistujú. Ide o tretiu generáciu internetu, ktorej cieľom je znížiť závislosť od veľkých technologických spoločností, akými sú YouTube, Netflix či Amazon.


Zisti konečne, čo je NFT: Ide o ďalšiu krypto-revolúciu a mal by si sem investovať svoje peniaze?


V čom je Web 3 iný oproti Web 1 a Web 2?

Aby sme pochopili zásaditosti Webu 3, musíme si najprv povedať, prečo ide o tretiu generáciu a v čom sa líši od svojich predchodcov. Internet je miesto, v ktorom dnes nájdeme už skutočne všetko. Tretia generácia sa zamerala na kúpu, predaj a všeobecné vlastnenie komodít.

Web 1 (read): Táto prvá verzia internetu sa dostala k verejnosti ešte v 90. rokoch minulého storočia. Vtedy internet nebol miestom pre interakciu. Jediné, čo si mohol robiť online, bolo čítať príspevky a jednosmerné informácie. Obsah bol pre každého rovnaký a bola ním napríklad stránka veľkého amerického denníka, nie však v tak prepracovanom dizajne, ako ich poznáme dnes.

Web 2 (read/write): V polovici nultých rokoch nového storočia sa internet stal priestorom pre komunikáciu. Okrem čítania obsahu si sa mohol aktívne zapájať do konverzácie. Toto obdobie poznáme ako zrod sociálnych sietí. Medzi najväčšie a najstaršie platformy, ktoré prežili dodnes, patria Facebook, Twitter a Instagram. Na webe si mohol obsah nielen čítať, ale aj ho komentovať či zdieľať.

Web 3: (read/write/own): Nástup webu 3 dávame na príčinu viacerým faktorom. Sociálne siete sa rozrástli do svetových konglomerátov a ľudia začínajú prichádzať o svoje súkromie. Vznikli rôzne burzy, vďaka ktorým môžu ľudia, vrátane teba, vlastniť časť podielov najväčších spoločností, ale aj menšie akcie. Práve tu dostali priestor kryptomeny, najznámejšie internetové akcie súčasnosti.

Web 3 sa zameral na kúpu, predaj a všeobecné vlastnenie komodít (Zdroj: Unsplash.com/Scott Graham)

Čo ponúka a prečo o ňom čoraz viac počúvame?

Ak si myslíš, že teba sa Web 3 netýka, nemáš pravdu. Týka sa nás všetkých. Stačí, ak máš v banke založený účet a na ňom držíš aspoň jeden cent. Aj to je predsa komodita. Čoraz viac ľudí však začína na internete investovať. Práve preto môžeme konštatovať, že web 3 je dnes v poriadnom rozkvete. Za nástup druhej generácie môžu sociálne siete, za tú tretiu kryptomeny.

Hlavným ukazovateľom tejto generácie je kúpa a predaj fyzicky neexistujúcich vecí. Aby si ju plne využíval, nemusíš vlastniť kryptomeny. Tokenizovať je dnes možné naozaj čokoľvek – umelecké dielo, meme, výstup zo sociálnych sietí alebo lístky na koncert (a to je naozaj len zopár prípadov). Web 3 je aktuálne veľmi populárny medzi hráčmi videohier. Nedávno sme ti priniesli dokonca článok o obľúbených play2earn hrách, ktorými si vieš zarobiť peniaze aktívnym hraním.

V týchto hrách ide o investovanie reálnych peňazí, ktorými vieš získať kryptomeny. Nemusíš ich však hneď vybrať a užívať si zopár drobných, ktoré zarobíš za niekoľko hodín. Vďaka webu 3 môžeš vlastniť akcie hier a ovplyvňovať, ako sa bude ich vývoj uberať. Veľké spoločnosti, spomenieme Meta alebo Ubisoft, vytvárajú aj samotné virtuálne svety, v ktorých si vlastníkom časti práv. Interakcia na internete sa dnes posunula naozaj na vyššiu úroveň.

Cena kryptomien je nevyspytateľná
Cena kryptomien je nevyspytateľná (Zdroj: Unsplash.com/Kanchanara)

Aký je problém? Nevyspytateľnosť

Nehovorme však o webe 3 jednofarebne. Čo sa môže zdať ako krásny ideál, nemusí fungovať v praxi. Vlastníctvo nie je rovnomerne rozdelené, takže ak vlastníš minimálne množstvo akcií, je pravdepodobné, že s komoditami nezmôžeš nič. Ostáva ti len dúfať, že kryptomena naberie na sile, zatiaľ čo konkurencia padne na cene. Na internete neplatí, že každý si je rovný. Kto má väčší podiel, teda viac peňazí, vedie.

Ďalším mínusom webu 3 je nevyspytateľnosť akcií. Čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. Stačí si pozrieť hodnotu bitcoinu za posledný mesiac. V polovici januára stál jeden bitcoin 42-tisíc dolárov, do desiatich dní padol na 33-tisíc, no do dvoch týždňov prekonal 45-tisíc. Aby sme však boli féroví – ešte v januári 2017 nestál ani tisícku, pričom dnes má päťdesiatnásobne vyššiu hodnotu. Väčšina kryptomien stále rastie a ešte nie je neskoro začať s investovaním. To znamená, že vrchol tretej generácie webu nás ešte len čaká.

Medzi nevýhody by sme mohli zaradiť aj rozkvet čierneho trhu, to už by sme však odišli podstatne od témy. Web 3 má ambície kompletne zatieniť jeho predchodcov. Či ich naplní, je napriek obrovskému záujmu o investovanie stále otázne. Túto otázku by sme však mohli mať zodpovedanú koncom aktuálneho desaťročia. Investuješ do kryptomien aj ty?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, coindesk.com, statista.com
Odporúčame