Zisti konečne, čo je NFT: Ide o ďalšiu krypto-revolúciu a mal by si sem investovať svoje peniaze?

NFT je novým trendom vo svete blockchainu. (Zdroj: GettyImages)

#Trh s kryptomenami sa časom otvára aj pre množstvo ďalších, dosiaľ nedotknutých odvetví. V súčasnosti napríklad zásadne mení prostredníctvom tzv. NFT svet umenia. O čo presne ide a prečo je podľa mnohých NFT ďalšou revolúciou?

Jeden token, jeden originál

Keď v marci 2021 predal 40-ročný digitálny umelec Beeple svoju virtuálnu koláž za rekordných 69 miliónov dolárov, málokto tušil, aký ošiaľ okolo NFT to spustí. Od transakcie uplynulo iba 9 mesiacov a za ten čas vzniklo na internete množstvo virtuálnych galérií, na ktorých si za kryptomeny môžeš kúpiť jedinečné umelecké kúsky. Na NFT vlnu naskočili navyše už aj slovenskí umelci ako Mike Spirit, Kontrafakt či Separ.

„Skratka NFT znamená Non-Fungible Token. V podstate ide o unikátny token, ktorý nie je zameniteľný za iné NFT,“ vysvetľuje Dávid Kokavec z portálu kryptotrejder.sk.

NFT teda prisudzuje originalitu akéhokoľvek umeleckého diela v digitálnej forme. V skutočnosti skratka označuje virtuálny doklad o vlastníctve akejkoľvek digitálnej položky, vďaka čomu umožňuje jasne a rýchlo určiť skutočného majiteľa obrázku, videa, skladby, ale aj herného predmetu či obyčajného tweetu. Token nesie informáciu o vlastníkovi a viaže sa výhradne ku konkrétnej unikátnej položke — v praxi sa tak podobá na digitálny zápis v registri nehnuteľností alebo patentov jedinečných vynálezov.

kryptomeny dane
Je otázne, akú hodnotu budú mať NFT predmety v budúcnosti (Zdroj: Unsplash/executium)

Český umelec predal svoje obrazy za kryptomeny rekordne rýchlo: Je toto budúcnosť výtvarného umenia?


NFT áno, ale opatrne

Možnosť investovať do digitálneho umenia je zaujímavá aj pre kopec investorov, podľa odborníka sa však treba mať na pozore. „NFT aktuálne zažíva veľký boom a množstvo známych krypto-osobností ho prirovnáva k bubline. Je preto na mieste sa obávať, že množstvo NFT ostane bez hodnoty,“ vysvetľuje Dávid a dodáva, že pri nalievaní vlastného kapitálu do takýchto nových fenoménov, služieb a produktov, treba byť obzvlášť opatrný. „Napriek všetkému verím, že aj NFT posunie trh s kryptomenami opäť o niečo ďalej. Pre mňa je to však aktuálne stále rizikový sektor.“

Revolúcia (nielen) v umení

Pre množstvo umelcov je NFT jedinečná príležitosť vstúpiť na nový trh. Tí, ktorí tak už urobili, dnes zarábajú na vlastníctve virtuálnych položiek milióny, hoci na prvý pohľad nejde o žiadnu prelomovú vec. Aj keď obrázky a videá zostávajú po predaji voľne dostupné na internete, originál je a vždy bude len jeden.

Hoci myšlienka NFT v súčasnosti fascinuje „iba“ zberateľov virtuálneho umenia a fanúšikov experimentálnych technológií, v budúcnosti má potenciál zásadne transformovať náš prístup k vlastníckym vzťahom. Odborníci už dnes hovoria, že časy, kedy budeme vedieť predávať a nakupovať automobily či nehnuteľnosti aj skrz NFT, sú už za dverami.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame