Vedci objavili prehistorického žraloka: Na planéte žil pred miliónmi rokov, prečo vyhynul?

Štúdia prišla aj s vysvetlením, ktoré objasňuje možnú príčinu vymretia tohto druhu (Zdroj: Freepik/EyeEm)

#O tvoroch z minulosti sa popísalo už mnoho. Vedci však objavujú stále nové a nové druhy živočíchov, ktoré im nedajú spávať. Zatúžiš vedieť viac napríklad o zvláštnom type žraloka, ktorý sa objavil vo svetových vodách pre niekoľkými miliónmi rokov?

Zaujímavý objav

V oblasti severovýchodného Mexika vedci objavili naozajstný skvost. Portál The Guardian uvádza, že by malo ísť o akýsi pozostatok prehistorického žraloka s názvom Ptychodus. Jeho výskyt na našej planéte sa odhaduje na asi 105 až 75 miliónov rokov dozadu.

Vedci sa týmto záhadným živočíchom zaoberali už nejakú dobu a podľa spomínaného zdroja najnovšia štúdia odkazuje na to, že výskumný tím objavil akési pozostatky, ktoré by mohli znamenať posun pri skúmaní tohto druhu.

Záhadná podoba živočícha

V prípade nájdených fosílií Ptychoda nejde o žiadnu prelomovú novinku. Boli totiž objavené už dávnejšie, no nikomu sa (až doposiaľ) nepodarilo zistiť aspoň približnú podobu tohto záhadného živočícha. Národný tím výskumníkov však tvrdou prácou odhalil, o čo v tomto prípade naozaj ide.

Nielen, že zistili obdobie výskytu či samotný druh a jeho evolúciu, ale sa o svoje poznatky podelili so svetom prostredníctvom publikovania štúdie v odbornom časopise. Doplnili známe fakty a rozlúštili tým niekoľkoročnú dilemu.

„Jeho celkový vzhľad zostával doteraz záhadou, pretože počas takmer dvoch storočí chýbal kompletnejší materiál. Objavenie nových exemplárov z Vallecilla, ktoré odhaľujú tvar tela a anatómiu tohto vyhynutého žraloka, pomohli túto záhadu vyriešiť,“ uviedol autor výskumu z Univerzity v Rennes. 

Zachované exempláre

Vedci mali pre výskum k dispozícií až šesť exemplárov spomínaného živočícha, ktorých vek sa odhaduje na približne 93 miliónovo rokov. Niektoré už, pochopiteľne, neboli v top stave, ale našiel sa aj taký, ktorý obsahoval prvky jasne definovanej kostry, zubov či obrys tela so všetkými plutvami.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vznikne na Zemi malá planéta opíc? V Spojených štátoch chcú vybudovať mesto pre tisíce primátov

Tri exempláre boli skoro kompletné, vrátane mláďaťa s dĺžkou okolo 56 centimetrov. Zvyšné dva exempláre boli nekompletné alebo čiastočné zničené pozostatky kostry.

Novinky vo výskume

Výsledok štúdie priniesol zreteľný verdikt. Podľa viacerých kritérií má ísť o žraloka z čeľade Lamnidae, kam patria aj druhy žralokov, ktoré môžeš stretnúť na našej planéte aj v súčasnosti.

Podľa výskumníka vyzerali fosílie ako žraločie pozostatky už na prvý pohľad, a to nielen napriek obrovským mohutnými zvyškom zubov, ktoré by dokázali rozdrviť pravdepodobne čokoľvek. Podľa dedukcií bol tento tvor schopný loviť svoje obete vo veľkých vodách. Podľa dostupných informácií sa mal živiť najmä morskými korytnačkami či rôznymi druhmi už vyhynutých živočíchov či lastúrnikov.

Kontroverzné vyhynutie?

Ptychodus podľa odhadu bol najväčším žralokom, novoobjavené fosílie naznačujú, že mohol dorastať do maximálnej dĺžky približne 9,7 metra, čo je viac ako dorastá dnešný veľký biely žralok. Zároveň však ide o menšiu hodnotu, než naznačovali predchádzajúce vedecké odhady. Podľa nich mohol tvor dosahovať pokojne dosahovať dĺžku viac ako 10 metrov.

Štúdia prišla aj s vysvetlením, ktoré objasňuje možnú príčinu vymretia tohto druhu. Pravdepodobne k tomu došlo na základe konkurenčného boja so silnejšími tvormi, pre ktoré sa stal obeťou. Podozrenie padá na veľké vodné plazy, ktoré by mohli vyhľadávať podobný typ koryste.

„Ptychodus nám poskytuje zrkadlo, ktoré nám ukazuje, čo sa stane s veľkými vrcholovými predátormi, ako je Žralok biely, ak my, ako ich hlavný konkurent, neprehodnotíme svoje konanie,“ zhrnuli vedci na záver.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame