Stredomorská kuchyňa je zdravou a ekologickou alternatívou: Prečo by si mal do jedálnička začleniť olivy či citrusy?

Stredomorská kuchyňa je plná živín z rôznych skupín potravín (Zdroj: Pexels/Tanya Gorelova)

#Stredomorská kuchyňa patrí k tým najvychýrenejším na svete a je známa ako nutrične vyvážená a mimoriadne pestrá. Jej základom je množstvo čerstvej zeleniny, morské plody, bylinky, mäso a syry. Ich vyváženosť umožňuje predchádzať chronickým ochoreniam, a ak nepatríš ku fanúšikom hummusu, olív a artičok, možno je pre ich benefity načase prehodnotiť svoje stravovacie návyky.

Jedlo ako recept k dlhovekosti?

Stredomorská strava je spojená s rôznymi zdravotnými výhodami a podľa jej pravidiel sa môžeš ľahko stravovať aj z pohodlia domova, bez toho, aby si navštívil Taliansko či Grécko. Skladá sa z pestrej palety surovín, ktoré ľahko nahradia tvoj ošúchaný jedálniček a prinesú ti do života potrebnú rovnováhu.

Podľa  odborníka na preventívnu medicínu Davida Katza „zachytáva základy celkovej výživy – vyvádza nás z oblasti rýchlych riešení do oblasti správneho životného štýlu. Stredomorská strava funguje po celé generácie a po celú dĺžku života.“ Táto kuchyňa ti pomôže získať vitalitu a predísť chronickým ochoreniam, ako sú kardiovaskulárne ťažkosti, rakovina či cukrovka.

Podobne ako indická či francúzska kuchyňa, ani ona nie je moderným výdobytkom a datuje sa do 50. rokov 20. storočia. Odborníci, ktorí skúmali súvislosť medzi životným štýlom ľudí z viacerých krajín a chronickými ochoreniami odhalili, že stredomorská strava a jej spôsob prípravy sú skutočne zdraviu prospešné a môžu sa podieľať aj na dlhovekosti.

Pestrosť a vyváženosť

Ľudia v Grécku, Taliansku a iných stredomorských krajinách zvyknú bežne prijímať veľké množstvo čerstvej rastlinnej potravy, ako je zelenina, strukoviny, orechy, semená, bylinky, korenie a olivy, z ktorých pochádza aj zdravý, extra panenský olivový olej. Olivy sú známe ako bohatý zdroj vitamínu E, nenasýtených tukov či protizápalových látok.

Citrusové plody sú súčasťou mnohých stredomorských jedál a pomáhajú znižovať riziko vzniku rakoviny (Zdroj: Pexels/Joanjo Puertos)

Esenciálnou zložkou jedálnička obyvateľov stredomorských oblastí sú aj ryby, morské plody, vajcia, mliečne výrobky a hydina, bohaté na bielkoviny. Na druhej strane sa vyhýbajú konzumácii sladkostí a červeného mäsa.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dávaš si pozor na stravu? Tieto potraviny nie sú až tak diétne, ako sa môže na prvý pohľad zdať

Kardiologička Nieca Goldberg zdôrazňuje, že „stredomorská strava obsahuje zdravé prvky zo všetkých skupín potravín – celé zrná, čo sú komplexné sacharidy, zdravé tuky ako olivový olej a omega-3 mastné kyseliny a bielkoviny.“ 

Nižšia záťaž pre životné prostredie

V súčasnosti však nemôžeme prihliadať len na to, čo nám chutí, ale musíme sa pozrieť aj na udržateľnosť spôsobu konkrétneho životného štýlu. Ukázalo sa, že spomedzi moderných diét zaťažuje stredomorská kuchyňa, popri vegánskej strave, životné prostredie v najnižšej miere.

Čím vyššie je totiž percento rastlinnej zložky v každom jedle, tým nižšiu environmentálnu stopu zanechávame, a stredomorský spôsob stravovania je tak skvelou alternatívou pre tých, ktorí zatiaľ nie sú naklonení vegetariánstvu.

Si fanúšikom stredomorskej kuchyne?

 

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk nationalgeographic.com
Odporúčame