Dbáš na zdravú stravu? Tieto potraviny by si mal začať konzumovať častejšie!

Na to, aby si poskytol svojmu telu všetky živiny, ktoré k svojmu fungovaniu potrebuje, je potrebné, aby si konzumoval širokú škálu potravín (Zdroj: Freepik/svetlanasokolova)

#Pokiaľ sa staráš o svoje telo tak vieš, že len cvičiť nestačí. Veľkou časťou za zdravým telom je aj pestré a vyvážené stravovanie. Na to, aby si poskytol svojmu telu všetky živiny, ktoré k svojmu fungovaniu potrebuje, je potrebné, aby si konzumoval širokú škálu potravín. Pomáha to, okrem iného, aj v prirodzenom detoxe od látok, ktoré sa ti môžu v tele hromadiť práve z nesprávnych potravín.

Pestrosť je základom!

Najmä pri diétach sa stáva, že ješ dookola to isté jedlo – šalát, cestoviny, ryža, kuracie… Všetko je to fajn a zdravé, no pre tvoje telo príliš jednotvárne. Netvrdíme, že musíš vo veľkom denne jesť nejaké fancy superpotraviny, no po niektorých (často aj lokálnych) by si občas siahnuť mal.

Ak rád skúšaš a experimentuješ, pokojne zablúď aj k stredomorskej kuchyni – tá ponúka extra ponuku zdravých a prospešných potravín.

Pripravili sme prehľad základných potravín, ktoré sú zdravé, no často je nimi opovrhované. Nezabúdaj na jednoduchosť ani v strave. No občasné vylepšenie jedálnička ti môže stravovanie dostatočne obohatiť, vylepšiť chuťové vnemy, a zároveň dodať kopec vitamínov a živín, ktoré ti napríklad rozžiaria pokožku, a dodajú extra energiu.

Vlčí bôb/Lupina

Táto strukovina má mnohé benefity (znižuje hladinu cukru v krvi, upravuje cholesterol, pomáha k regulácií krvného tlaku, posilňuje kosti…). Najmä vďaka tomu, že obsahuje veľa vlákniny, omega-3 a 6, draslíku, vápniku a fosforu.

Je pomerne cenovo (a aj trhovo) dostupná, a hodí sa ako snack medzi jedlami, prípadne ako súčasť šalátov či príloh.

Pozor – nikdy nekonzumuj bôb, ktorý nájdeš niekde voľne, môže ísť o planý bôb, ktorý je jedovatý… Na konzumáciu sú vhodné biele a žlté druhy, no jednoduchšie bude kúpiť si bôb sušený alebo konzervovaný v obchode.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST rýchlych ovsených kaší: Podceňovaná značka prekvapila na plnej čiare, známy výrobca sklamal

Červená cibuľa

Povieš si, že na farbe cibule nezáleží? To je omyl! Červená má oproti klasickej bielej nejaké benefity navyše. Je zdrojom vitamínov (C, K, B12) a minerálov (vápnik, horčík, draslík).

Obsahuje aj antioxidant, ktorý pomáha chrániť pred alergiami a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Odporúča sa konzumácia v surovom stave, aby nestratila svoje zázračné účinky. Môžeš ju teda zakomponovať napríklad do šalátov.

Sardinky

Dostupný zdroj omega-3 nenasýtených tukov, ktorý ti zabezpečí prevenciu pred rôznymi chorobami, a vyváženú hladinu cholesterolu.

Táto ryba sa radí k vzácnym potravinám, aj keď ju kúpiš (napríklad v konzerve) za pomerne nízku cenu. Pokiaľ máš však možnosť (napríklad niekde na dovolenke) ochutnať čerstvé pečené či grilované sardinky, choď do toho!

Žerucha

Výhoda tejto bylinky spočíva v tom, že ju dokážeš pestovať v byte, a to aj v prípade, že nemáš balkón. Je nenáročná, a prežije aj v črepníku na okne. Pritom je tak výnimočná…

Obsahuje veľmi veľa vitamínu C, železa, vápnika, draslíka, fosforu či jódu. Podporuje trávenie, je detoxikačná, odvodňuje prebytočnú vodu z organizmu, a zároveň pôsobí ako prírodné antibiotikum. Príliš veľa benefitov na obyčajnú „burinu“, však?

Môžeš ju konzumovať surovú, napríklad ako súčasť šalátu či na chlebíku s nátierkou, ale výborne ochutí aj omáčky, do ktorých ju však pridávaj tesne pred servírovaním. Pri dochucovaní pozor, je pomerne dosť aromatická!

Batáty

Batáty sú priam nabombené vysokým obsahom vitamínov, karotenoidov a antioxidantov! Preto určite patria do tejto zostavy superpotravín. Konzumovať ich môžeš tak, ako klasické zemiaky – varené, pečené, vo forme kaše či hranolčekov…

Huby

Buď ich miluješ, alebo nenávidíš. V prípade, že si v prvej kategórií, máme dobré správy! Huby majú málo kalórií, čo sa určite hodí do diéty, no zároveň sú zdrojom vlákniny a mnohých živín. Pôsobia antioxidačne, majú protizápalové účinky a podporujú imunitu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST rýchlych ovsených kaší: Podceňovaná značka prekvapila na plnej čiare, známy výrobca sklamal

Spôsobov kuchynskej úpravy je toľko, že by si pomaly každý deň mohol jesť inú alternatívu. Zakomponovať ich môžeš ako prílohu, do omáčky, do šalátov, či pripraviť si napríklad polievku, rizoto alebo rýchlovku akou sú huby s vajíčkom na raňajky.

Proso

Proso je potravina bohatá na bielkoviny, aminokyseliny, antioxidanty a minerály. Vďaka svojej prirodzenej bezlepkovosti a nízkemu glykemickému indexu je vhodnou potravinou pre každého, okrem alergikov!

Benefitom konzumácie prosa je určite aj to, že podporuje kvalitu a rast vlasov, čo určite ocenia baby. Vychutnať si ho môžeš v šalátoch či ako prílohu, a jeho príprava je jednoduchá – uvaríš ho tak, ako klasickú ryžu.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame