Umelá inteligencia hľadá obživu: Svet nemá dostatok údajov, ktorými by uspokojil jej neutíchajúci hlad!

Situácia nie je až taká zlá, ako sa môže na prvý pohľad zdať (Zdroj: Freepik/enshinstock)

#Umelá inteligencia je pravdepodobne na vrchole svojej popularity. To však znamená aj to, že výskumníkom môžu pomaly dochádzať údaje, ktorými ju „živia“. Tento fakt by mohol spomaliť aj vývoj nových technológií v oblasti AI. Prečo spôsobuje potenciálny nedostatok údajov problém, a aké sú možnosti riešenia?

AI potrebuje kvalitné krmivo

Aby mohla AI fungovať kvalitne ako doposiaľ, potrebuje dostatok silných, presných a kvalitných informácií a algoritmov. Napríklad taký ChatGPT dokáže pracovať s približne 300 miliardami slov, čo predstavuje takmer 600 gigabajtov textových údajov. Je to málo alebo veľa?

Dôležitú rolu zohráva aj kvalita údajov, s ktorými umelá inteligencia pracuje. Údaje s nízkou kvalitou, ktoré môže čerpať napríklad zo sociálnych sietí (často môže ísť napríklad o dezinformácie alebo nezákonný obsah) alebo rozmazané a nekvalitné fotografie, sú ľahko dostupným zdrojom, no nie sú dostatočným materiálom pre vysokovýkonné alternatívy AI.

Vývojári bojujú za kvalitu

Z tohto dôvodu hľadajú vývojári AI kvalitný obsah, ako napríklad text z kníh, online článkov, vedeckých prác, Wikipedie a určitých filtrovaných webových obsahov. Google Asistent bol vyškolený na približne 11 000 kníh, z ktorých môže čerpať.

Kedy budú vyčerpané údaje?

Science Alert uvádza, že ak bude umelá inteligencia napredovať tempom ako dnes, tak do roku 2026 by mali byť všetky kvalitné textové zdroje vyčerpané. Ostatné, menej kvalitné texty, by mali vydržať až niekedy do rokov 2050 až 2060.

Je dôvod na obavy?

Situácia nie je až taká zlá, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Existuje mnoho doposiaľ neznámych spôsobov, ktoré budú aj naďalej umožňovať vývoj AI aj v budúcnosti. Nedostatok údajov má riešenia, len zatiaľ nevedno aké… Prioritou vývojárov je však zlepšenie algoritmov, ktoré by mali napomôcť s riešením situácie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Prostredníctvom umelej inteligencie vznikajú stovky románov: Na čitateľov čakajú márne

Práca s obsahom mimo online priestoru

Uvažuje sa aj nad tým, ako používať údaje z offline archívov. Existujú totiž mnohé texty, ktoré boli vydané často aj stovky rokov pred existenciou internetu. Mali by byť zdigitalizované a prístupné pre projekty AI.

Uvádza sa, že svetové printové spoločnosti uvažujú nad obchodmi a rokovaním s vývojármi AI ohľadom poskytovania obsahu. Dohoda by mala priniesť spokojnosť pre obe strany – umelá inteligencia získa údaje, spoločnosti peniaze, ktoré strácajú kvôli ľahko dostupným a bezplatným informáciám z internetu.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame