Prostredníctvom umelej inteligencie vznikajú stovky románov: Na čitateľov čakajú márne

Umelá inteligencia nemá ešte také skills pri rozlišovaní toho, čo je plagiát, a čo nie (Zdroj: Freepik/freepik)

#Umelá inteligencia ovplyvňuje všetky sféry tvojho života. Často si to možno ani neuvedomuješ. Angažuje sa napríklad aj v takej veci, akou je tvorba románov a ilustrovanie kníh. Knihy, ktoré vznikajú týmto spôsobom sa objavujú v takom množstve, že musel byť ich denný limit obmedzený. Ľudia na tom zarábajú, no trh je presýtený literatúrou, ktorú nemá kto čítať…

Katastrofa pre knihársky priemysel?

Písanie kníh pomocou AI nie je úplne bez práce. Na to, aby si vytvoril takúto knihu, musíš sa orientovať v zadávaní príkazov napríklad pre ChatGPT. Zvyšnú prácu už odvedie AI, bez toho, aby si sa musel o niečo starať. A áno, aj umelá inteligencia sa môže občas zmýliť.

Dá sa hovoriť o tom, že je takáto tvorba literatúry katastrofou pre ľudstvo? Možno aj áno, aj keď efektivita písania kníh je jednoznačne vysoká. Čo môže byť problém, je plagiátorstvo, hoci AI sa učí vytvárať obsah bez toho, aby išlo o plagiát.

Pozor na autorské práva!

Ako sme už načrtli, umelá inteligencia nemá ešte také skills pri rozlišovaní toho, čo je plagiát, a čo nie. Ak sa inšpiruje cudzím dielom, mohol by to byť teoreticky problém. A to aj v prípade, že ide o pokračovanie osudov postáv z kníh iných autorov. Aj keď v súčasnosti platí, že pokiaľ k niečomu takému dôjde (alebo k použitiu cudzej myšlienky, štýlu písania či mechaniky deja) nejde o porušenie autorských práv.

Avšak, je tu aj prípad, kedy súd uznal, že nápad na postavu bol stanovený ako samotné dielo, teda niečo, čo spadalo pod autorské práva. Hoci zo spomenutého hľadiska nemalo ísť o porušenie týchto práv. AI jednoducho v súčasnosti nedokáže určiť, či je nápad chránený autorom. Preto písanie kníh touto formou môže byť celkom riskantné…

Nájdu sa aj špekulanti

Malí podnikatelia sa zameriavajú na písanie (často ilustrovaných) kníh pomocou AI. Svoje diela potom predávajú cez Amazon, ktorý im dáva voľnú ruku vďaka self-publishingu, teda samovydávaniu diel. Zvyčajne ide o diela vo verzii e-kníh, no ak je dopyt, títo podnikatelia dokážu pripraviť aj papierové verzie svojich diel.

Knižný trh je plný brakov, preto je takýto spôsob pre spoločnosť (respektíve čitateľov) priam neprijateľný. Dobrá kniha si vyžaduje posúdenie editorov a vydavateľstiev na to, aby mohla uzrieť svetlo sveta.

Je to limitované Amazonom

Keďže sa na spomínanej platforme množia romány, ktoré až nápadne pripomínajú diela „z pera“ AI, muselo sa pristúpiť na rázne opatrenia. Zaviedli obmedzenie, ktoré dovoľuje jednému užívateľovi (autorovi) pridať denne maximálne 3 knihy.

 

Mali by sa podľa teba písať knihy týmto spôsobom?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame