Vybrali sme 5 najlepších skladieb: Smack

Tí, ktorí ste s nami na našej fanpage a na našom webe dlhšie si iste pamätáte, že sme pred letom započali sériu článkov, v ktorej sme sa rozhodli vybrať 5 absolútne najlepších skladieb daných interpretov. Sme si vedomí, že je to naozaj mimoriadne náročná úloha, ktorú si každý fanúšik môže poňať po svojom. Za sebou už máme prvé dve časti, v ktorých sme sa pozreli na Separa a Pil Ciho.

Sme veľmi radi, že prvé dve časti nám pomerne vyšli, a vo výbere sa väčšina z vás vo veľkej miere našla. V dnešnej časti však neostaneme na Slovensku, ale posunieme sa na západ ku našim bratom. Ako ste sa už z nadpisu dozvedeli, bude sa jednať o českého grimeového kráľa menom Smack.

Opäť raz by sme na začiatok chceli podotknúť, že sa jedná o subjektívny názor našej redakcie. Všeobecne čo sa týka výberu skladieb, jedná sa len o skladby, ktoré sú priamo vydané daným interpretom (to však neznamená, že na skladbe nemôže mať hosťa). Nejedná sa o hosťovačky na iných albumoch.

Nevíš Co Sem Dělal Dřív ft. Igor prod. Radoš

Náš dnešný článok nemôžme začať ničím iným, ako najlegendárnejším trackom zo Smackovho debutu 2051. Nevíš co sem dělal dřív je, dovolíme si tvrdiť, ten song, ktorý dostal Smacka do širšieho povedomia ľudí aj mimo grimeovej komunity. Smack nás v texte zavedie do svojej mladosti, pričom svoju minulosť opisuje v trackoch pomerne často a song s podobnou tematikou sa v našom rebríčku ešte objaví. Igor doplnil refrén a s produkciou od Radoša tak vznikla táto nezabudnuteľná pecka.

Koberec ft. Fuckstroy & Micky Gee prod. Mike T.

Pri albume 2051 ešte chvíľu zostaneme a vypichneme skladbu Koberec. Dekadentný track o alkoholicko-drogových výpadoch a dojazdoch, s až hrozivo autenticky opísanými situáciami, sa môže na prvý pohľad javiť ako oslava tohto životného štýlu. Tí vnímavejší poslucháči však pochopia, že Koberec spolu so sugestívnym klipom má plniť skôr odstrašujúcu funkciu. Smutné je, že práve tento videoklip sa v čase svojho vzniku u mnohých nestretol s pochopením, a ľudia celé dielo označovali za feťácku hudbu, nahlasovali ho na youtube ako video s nevhodným obsahom, čoho výsledkom bolo, že užívatelia mladší ako 18 rokov si ho nemohli pozrieť. To pochopiteľne znížilo dosah a views videa, no kvalite tracku to samozrejme neubralo.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Začína jeseň. Čo umiestniť do svojho rap playlistu?

Králové prod. Freezer

Jeden zo singlov, ktorý predchádzal druhému štúdiovému albumu P`S a Love, nesie názov Králové, a je akousi hymnou miesta, odkiaľ Smack pochádza – teda pražských Strašnic. Dostávame trefný opis jeho hoodu plného smažiek, dílerov a zlodejov áut. Miesta bez perspektívy, no zároveň miesta, kam sa vždy rád vracia, v ktorom má uložené spomienky z mladosti a množstvo známych, teda miesta, ktoré je smackovým kráľovstvom. Aj napriek negatívnemu vyzneniu skladby, Smack Strašnice nezatracuje, a dúfa v lepšie časy. Každopádne Králové sú reprezent song ako sa patrí a v tomto duchu môžeme odporučiť aj vec Moje Město z najnovšieho albumu Terapie.

Továrna Na Lidi ft. Tchagun prod. Trends

Nezabudli sme ani na spoluprácu so Smackovým parťákom Tchagunom, mimochodom tiež výborným, avšak mierne nedoceneným MCím. Továrnu Na Lidi nájdeme na doske Sick a aj keď to možno nie je práve najvýraznejšia, či najznámejšia skladba z albumu, vybrali sme ju, nie len kvôli už spomínanému Tchagunovi, ktorý tradične zadelil kvalitný part a dokáže Smackovi veľmi obstojne sekundovať, ale tiež vďaka temnej atmosfére celého tracku. Či už ide o samotný názov skladby, text punkovo namierený proti systému, podmaz, alebo v konečnom dôsledku aj vizuál. „Necením systém, pokud to neni sound system!“

Terapie prod. Mike T.

https://www.youtube.com/watch?v=KK5gAjQ8qLY

Smackovi nedávno vyšiel už štvrtý sólo album Terapie, na ktorom nájdeme rovnomennú skladbu, ktorá zároveň uzatvára náš rebríček. Silný storytelling Terapie nevyniká ani rýchlou flow, ani nijak extra energickým podaním, tak typickým pre Smacka. Najväčšou devízou skladby je jej úprimnosť a Smackova absolútna otvorenosť. Miera, akou dovolil poslucháčovi nazrieť do (nie len) svojho osobného života, je na našej scéne unikátna a samozrejme obdivuhodná. Je vidieť, že Smack je vyrovnaný so všetkým čo sa mu v živote stalo, nemá najmenší problém siahnuť hlboko do svojho súkromia a vložiť do textu aj tie najcitlivejšie etapy svojej minulosti. Mnoho poslucháčov po vypočutí tracku zaiste očakávalo beef, alebo aspoň odpoveď zo strany Jamesa Cola. Ničoho sme sa však nedočkali a zrejme je to tak aj dobre. Toto je téma, ktorá si to určite nezaslúži.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Moja Reč je späť! Sleduj tracklist a cover nového albumu

Záverom dodáme, že Smack disponuje obrovským množstvom kvalitných trackov a keby sme spravili aj TOP 15 skladieb od neho, nikto by zrejme nemohol nič namietať. O to náročnejšie bolo vybrať týchto 5 trackov, obzvlášť keď má na konte ďalšie bomby, ako napríklad Dal Sem Spliff, Oheň, alebo Lyrickej Shotgun. Napokon sme sa však rozhodli takto a čoskoro vám prinesieme výber najlepších skladieb od ďalšieho zaujímavého interpreta.

Autor: Peťo Hanečka

Titulná fotka: Gnosis Art

 

Odporúčame