Vieš narábať s peniazmi? Ak sa ťa týka niektorá z týchto vecí, je čas na zmenu

pixabay.com

#Vedieť vyjsť každý mesiac s financiami nie je až také ľahké, akoby sa zdalo. Najmä nie v prípade, ak minieš výplatu či vreckové už za pár dní a potom len zúfalo posúvaš očami kalendár. Možno si myslíš, že sa ťa to rozhodne netýka a s peniazmi narábať vieš. No ani pre teba nebude celkom zbytočné prečítať si spoločné znaky tých, ktorí to až tak zvládnuté nemajú. Možno budeš prekvapený a v niektorých sa napokon nájdeš. Vždy je lepšie poučiť sa na cudzích chybách, než na tých vlastných.

#1 Každý mesiac ten istý príbeh

Napriek záväzku, že tento mesiac nepôjdeš do debetu a konečne vyrovnáš svoje dlhy, aj tak vždy končíš v rovnakých červených číslach? Nuž, za takýto scenár si môže každý z nás sám. Najmä, ak sa dáme opäť zlákať nadupanou reklamou, že fakt potrebujeme nový telefón či trendový kúsok oblečenia. Samozrejme, že za to kruto zaplatíme. A nielen peniazmi, ale aj obavami z nekonečného kolotoča dlhov, z ktorého je ťažké sa vymotať.

Photo by energepic.com from Pexels

#2 Strach z plánov a budúcnosti

Žiť v prítomný okamih má niečo do seba. To však neznamená, že sa musíme stať slepými a hluchými k akýmkoľvek záväzkom. Je dobré odkladať si aspoň nejaké to percento z príjmu na budúcnosť. Nikdy nevieš, kedy sa ti rezervné peniaze zídu viac ako soľ. Ak máš strach čo i len porozmýšľať nad svojou budúcnosťou, je najvyšší čas sa tomu postaviť. V prípade peňazí sa neoplatí problémy zametať pod koberec.

#3 Väčšie výdavky ako príjem

Pretože mnohé spoločnosti ti budú tvrdiť, že požičať si peniaze je jednoduché. To je síce pravda, no treba myslieť aj na to, že skôr či neskôr ich budeš musieť vrátiť. Vraví sa, že všetci by sme sa mali prikrývať takou perinou, na akú máme. Preto sa pokús nemať pri výdavkoch veľké oči. Ak po niečom skutočne túžiš, skús si na to našetriť. Keď sa ti to podarí, potom si danú vec naozaj zaslúžiš.

pexels.com

#4 Prehnané šetrenie

To je druhá strana mince. Ak každý cent pcháš do ponožky, pretože si chceš o 50 rokov kúpiť dom a nedovolíš si kúpiť ani novú zubnú kefku, tiež je to znakom toho, že s financiami nemáš zdravý vzťah. Peniaze by mali slúžiť nám a nie my im. Príliš veľké šetrenie z teba urobí žgrloša, s ktorým nikto nechce mať nič spoločné.

#5 Peniaze sú alfou a omegou

Pre každodenné fungovanie sú určite dôležité a nezaobídeme sa bez nich. No ak máme sklon robiť z nich jediný zmysel existencie značí to, že máme asi problém. Preto skús vo svojom živote pestovať aj iné hodnoty. Všetko sa nedá vyčísliť, také vzťahy, dobrý úsudok, skromnosť, ochotu a príjemný prejav si za peniaze nekúpime nikde.

Zdroj: thelist.com
Odporúčame