Prvá vznikla pred 105 rokmi a bola z plechu, dnes je všetko inak: Zisti hlavné rozdiely v platobných kartách

#Platba kartou je v súčasnom svete samozrejmosť. Môžeš tak rýchlejšie zaplatiť za svoj nákup, šetríš si čas aj miesto v peňaženke. No zamyslel si sa už niekedy nad tým, ako a kedy platobné karty vznikli a aký druh vlastne používaš pri nakupovaní?

Začalo to telegramom a plechom

Prvú platobnú kartu začala v roku 1914 vydávať americká telefónna a telegrafická spoločnosť Western Union Telegraph Company. Vyzerala inak ako tie dnešné a bola vyrobená z plechu. Zákazníkom umožňovala telefonovať a posielať telegramy bez okamžitého zaplatenia. Neskôr obdržali súpis telefonátov a telegramov, ktorý jednorazovo zaplatili príkazom z banky alebo šekom. Na našom území v bývalej ČSSR sa platobná karta objavila v roku 1988 a vydala ju Živnostenská banka. Táto karta bola akceptovaná v sieti obchodov Tuzex.

Moderné karty aj s tvojou fotkou

Vzhľad kariet sa za tú dobu výrazne zmenil. Dnes sú z plastu a ich dizajn môže byť rôzny, v závislosti od banky. Na Slovensku si dokonca v niektorých bankách môžeš vytvoriť kartu s vlastným dizajnom. Kreativite medze nekladú, čoho dôkazom je aj Bank of America. Ide o síce zahraničnú banku, no jej klienti si môžu vybrať ako pozadie takmer čokoľvek, od Hello Kitty až po svoj obľúbený športový tím. Zaujímavosťou je, že si na svoju kartu môžeš pridať aj svoju fotku. Ide o bezpečnostný prvok, ktorý môže odhaliť podvodníkov v prípade, že by bola karta ukradnutá. 

Foto: Freepik.com

Vieš, aký typ platobnej karty používaš?

Debetná platobná karta

Tento typ karty je asi najpoužívanejší, a to najmä kvôli nízkym poplatkom. Je naviazaná na tvoj bežný bankový účet, teda používaš len vlastné peniaze, ktoré máš na účte. Banky k takejto karte zvyčajne ponúkajú aj povolené prečerpanie na účte tzv. debet. Platby či výbery touto kartou sú strhávané priamo z tvojho účtu.

Kreditná karta

Už z názvu vyplýva, že pôjde o určitý typ úveru či pôžičky. Na rozdiel od debetnej karty je kreditka naviazaná na úverový účet, ktorý ti musí najprv banka schváliť. Na karte máš teda prostriedky banky, a nie vlastné peniaze. Pri tomto účte existuje aj tzv. bezúročné obdobie, ktoré sa môže líšiť v závislosti od banky. Ide o čas, počas ktorého ti banka neúročí nákupy zaplatené kreditnou kartou. Vyčerpané peniaze potom musíš v dohodnutom termíne vrátiť späť, inak zaplatíš pomerne vysoký úrok.

Karty podľa spôsobu vyhotovenia

Podľa tohto delenia rozlišujeme elektronické a embosované karty. Elektronické karty sa požívajú na výber z bankomatu a pri platbách u obchodníkov s elektronickým platobným terminálom. Embosované karty majú na prednej časti vystupujúce písmenka a čísla. Vďaka embosovaným kartám tak môžeš zaplatiť aj v obchodoch, ktoré nemajú elektronický platobný terminál. V takom prípade sa použije mechanický snímač – imprinter. Ten embosované informácie z karty otlačí na účtenku, ktorú klient podpíše. V dnešnej dobe sa však s takýmto zariadením stretneš len výnimočne, no môže sa tak stať napríklad v USA, kde sa ešte stále používa. Práve v USA je výhodou mať pri sebe embosovanú kreditnú kartu, bez ktorej je občas nemožné si požičať auto alebo si zarezervovať hotel.

Foto: Freepik.com

Väčšina dnešných kariet ponúka taktiež možnosť bezkontaktných platieb. Tieto karty obsahujú bezkontaktný čip a pri platení stačí, keď kartu priložíš k terminálu. Záleží od banky, no zvyčajne môžeš platby do 20 EUR zaplatiť bez zadania PIN kódu. Vyššie čiastky je potrebné potvrdiť PINom.  

Verifikačné kódy 

Už si sa určite stretol s označením CVC kód (Card Verification Code), ktorý slúži na overenie držiteľa a platobnej karty najmä pri internetových platbách. Tento kód nájdeš na zadnej strane napravo od podpisového prúžku. Kartové spoločnosti tento kód označujú rôzne. Napríklad VISA používa označenie CVV, MasterCard používa CVC a American Express tento kód označuje skratkou CID.

Je pre teba vhodná debetná alebo kreditná karta?

Je veľmi dôležité, aby si si v banke vybral správnu kartu. Pred vytvorením účtu si musíš najskôr určiť, na čo všetko chceš platobnú kartu používať. Ak si študent alebo pracujúci človek, debetná karta by ti mala úplne stačiť. Tá je vhodná na každodnené a bežné nákupy, výbery, vklady či prevody. Nevýhodou môže byť napríklad to, že nemajú zvyčajne žiadne pripoistenia a taktiež vyššie riziko zneužitia, keďže čerpáš vlastné peniaze.

Pri kreditných kartách je asi najväčším lákadlom fakt, že ide o finančné prostriedky banky. Máš pridelený určitý kredit (úver), ktorý ti umožní zaplatiť či vyberať hotovosť aj v prípade, že nemáš dostatok vlastných prostriedkov na účte. Preto ju určite oceníš pri rôznych nepredvídaných situáciách, keď nutne potrebuješ peniaze. Ďalšie výhody využiješ pri cestovaní do zahraničia, kde karta môže obsahovať rôzne typy poistenia, asistenčné služby alebo výhody pri rezervácií hotela či požičaní auta. Nevýhodou je, že pri výbere z bankomatu sa požičané peniaze úročia okamžite.

Odporúčame