Videokonferencie vraj zabíjajú našu fantáziu: Vedci zistili, prečo sme v škole či v práci z domu tak nekreatívni

Videokonferencie znižujú našu kreativitu

Videokonferencie znižujú našu kreativitu (Zdroj: Unsplash.com/Surface)

#Najsilnejšou ľudskou vlastnosťou je spolupráca. Spoločne sme ako druh dokázali skutočne veľké veci – aj poslať človeka na Mesiac. Za posledné dva roky však čelíme čoraz väčšiemu odstupu a školské povinnosti či pracovné stretnutia sa presunuli do online priestoru. Práve tu dvíhajú odborníci varovný prst.

Národný úrad pre ekonomický výskum v Amerike zistil, že pred pandémiou pracovalo z domu do 5 % obyvateľstva, kým po pandémii je to stále viac ako 20 %. „Tento projekt sme začali ešte v roku 2016, pretože sme počuli od manažérov, že radi využívajú videokonferencie. Už vtedy sme boli skeptickí,“ hovorí Melanie Brucks z Columbia Business School.


Partia kamošov premenila zabudnutý výklad v Banskej Bystrici na unikátnu kaviareň: Chceli sme priniesť niečo, čo nám v meste chýbalo


Nápady sú všade okolo nás

Samotného projektu sa zúčastnilo celkovo 602 ľudí – ako študentov, tak zamestnancov. Boli rozdelení do skupín, pričom niektoré skupiny pracovali prezenčne, kým iné sa spájali prostredníctvom internetu. Úlohou bolo navrhnúť nové využitie bežných vecí, napríklad bublinkovej fólie alebo frisbee.

Skupiny boli hodnotené podľa počtu a kvality nápadov, ktoré vymysleli. Medzi kreatívnymi nápadmi boli napríklad posielanie správ pomocou frisbee, tie nudnejšie zahŕňali napríklad využitie ako klobúk. Vedci taktiež počas projektu využili softvér na skener očí. Zistili, že skupiny pracujúce online pozerali viac na svojich partnerov ako na svoje okolie.

To je na jednej strane dobré, ale na druhej podľa vedcov nevedeli využiť svoje okolie. Práve to podľa odborníkov značne pomohlo k lepším nápadom skupín, ktoré pracovali prezenčne. „Pozeranie na obrazovku zužuje poznanie. Inými slovami, čím viac sú ľudia sústredení na monitor, tým viac sa poškodzuje ich proces generovania nápadov,“ vysvetľuje Melanie Brucks.

Muž na videohovore
Muž na videohovore (Zdroj: Unsplash.com/Harry Cunningham)

Podľa Jaya Olsona, doktoranda na McGill University v Kanade, ľudia často pozerajú na svoje okolie, aby im pomohlo generovať nové nápady. Ide o spôsob podnecovania kreativity, ktorý svojim výskumom dokázali.

„Objekty v miestnosti môžu vyvolať nové nápady jednoduchšie, ako keď sa ich snažíme nájsť v hlave bez vizuálnych pomôcok,“ hovorí Jay Olson. „Interakcia cez obrazovku môže posunúť pozornosť spôsobom, ktorý znižuje tvorbu týchto nových nápadov.“

Máš radšej osobné stretnutie alebo prostredníctvom internetu?


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com
Odporúčame